Skocz do zawartości

[Pedały] Jakie pedały platformowe


Goldenboi

Rekomendowane odpowiedzi

Po tym jak w moim nowym romecie mustangu kitowe pedały Feimin FP-971 wyrwały gwint z korb deore po wywrotce, postanowiłem zainwestować w coś nieco lepszego do mniej więcej 200zł. Interesują mnie wygodne pedały platformowe, mam dość dużą nogę rozmiar buta 47. Te wcześniejsze mogłyby być odrobinę szersze. Proszę o doradzenie jakie, mogą być z pinami mogą być bez. Zależy mi też by kolorystycznie zgrywały się w miarę z czarno-żółtym rowerem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedały za 200zł przy pechowej wywrotce zrobią to samo z gwintem w korbie. Oś pedałów to hartowana stal CR-MO korba zrobiona jest że względnie miękkiego AL.

O ile w piastach wolę maszyny to jestem fanem łożysk kulkowych w pedałach (tylko i wyłącznie ze względu na tani ich serwis) i polecę np. dartmoora stream wersję non pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie dodam że rozważałem te pedały z podanych aukcji:

http://allegro.pl/pedaly-octane-one-static-pro-raw-ltd-i6688172106.html

http://allegro.pl/pedaly-platformowe-funn-black-magic-mix-kol-2016-i6215500102.html

http://allegro.pl/pedaly-platformowe-wellgo-c237-aluminiowe-srebrne-i6790825807.html

 

Po prostu podobają mi się z wyglądu. Które z nich dobrze sprawdzą się też w kwestii technicznej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chodzi o łożyska maszynowe w pedałach to akurat jest w zdecydowanej większości przypadków wielka ściema bo owszem łożysko maszynowe jest ale jedno. Drugie jest ślizgowe i to zwykle na tulejce plastikowej. Co z tego, że do niektórych modeli (stream pro nie jest dobrym przykładem) można nabyć zestaw serwisowy jesli kosztuje on kilkadziesiąt zlociszy. W kulkowych czyścimy, smarujemy, regulujemy luz i jedziemy dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak w ogóle wygląda takie łożysko kulkowe w pedałach? Są tam konusy które mogą się zepsuć? Jakieś bieżnie? Cokolwiek niewymiennego? Nigdy pedałów nie rozbierałem więc nie wiem.

Edit:
Znalazłem te "łożyska", faktycznie, jedno łożysko, jeden ślizg i nie sądze, żeby dało się w miejscu ślizgu zamontować jakieś normalne łożysko. Niezła ściema. http://roweryokey.pl/lozysko-maszynowe-slizg-do-pedalow-stream-pro.html
big_C-fakepath-Image.jpg?lm=1487541293

A jak jest w tych z kulkami? Też ślizg i łożysko, czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak bieżnie, albo konusy się rozwalą, to pedały do wyrzucenia. A łożyska i ślizgi do Dartmoora Stram Pro pewnie można by kupić taniej, tylko nie pod hasłem "rowerowe" tylko normalnie kupując, jak np. do wiertarki jakiejś czy coś.


Dla mnie w ogóle zastosowanie ślizgu w pedale, to żart jakiś... Ma ktoś zdjęcie wnętrza pedału stream pro? Jest tam jakieś miejsce, żeby to rozwiercić jakoś, żeby łożysko normalne weszło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łożyska dokupisz, ślizgi będziesz musiał sobie wystrugać sam. A żeby ciekawiej było to wiele razy spotkałem się z tym, że to nie ślizg się zużył tylko oś pod ślizgiem wytarła. Poza tym pedały na kulkach pod warunkiem, że nie kosztowały 15zł, mają jednolity metalowy korpus i przy przeglądach raz do roku są wieczne. Mam na serwisie takich klientów co to n-ty już rower a pedały dalej te same.

Odnośnie przeróbek ślizgu na maszynę - to nie korpus jest problemem tylko oś. Bieżnia wewnętrzna łożyska maszynowego klinuje się na delikatnie stożkowej osi. Żeby to się dało zrobić to łożysko od strony korby musiałoby mieć większą średnicę ale co najważniejsze - korpus, oś i łożyska musiałyby być do siebie każdorazowo pasowane, żeby obydwa łożyska się klinowały się na osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena prześmieszna :D Dobra. Kupię Dartmoor Stream, te zwykłe na kulkach i będę regularnie serwisował. Jak już łożyska padną i reszta korpusu będzie ok, to spróbuję przerobić je na maszynki. Ha, nie dam na sobie zarabiać producentom kosmicznie drogich części rowerowych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...