Skocz do zawartości

[klocki] 3-składnikowe klocki V-brake, czy są różnice?


Crocodil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Doprowadzam do porządku swój stary rower, ponieważ będzie na nim jeździć moja siostra. Rozglądam się za nowymi klockami do v-brake i znalazłem kilka modeli, które wydają się identyczne (poza kolorystyką):

 

 

AUTHOR ABS-3CC

i-klocki-hamulcowe-author-abs-3cc.jpg

 

 

MERIDA GREEN BRAKE
i-klocki-hamulcowe-v-brake-merida-green-
 
 
BARADINE MTB-960 V
klocki-hamulcowe-v-break-mtb-960-v-barad
 
 
SPENCER V SYSTEMS TRIPLE POWER
czesci_klocki_hamulcowe_spencer_v_system
 
 
PROX V-BRAKE Z GWINTEM 72 MM
czesci_klocki_hamulcowe_prox_1_v_brake_z
 
Czy ktoś z Was używał więcej niż jednego z tych modeli i jest w stanie powiedzieć czy faktycznie są jakieś różnice?
 
Pozdrawiam,
Crocodil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze Author 3CC są chyba najczęściej polecanymi klockami, trochę za nimi są klocki Merida i Baradine :)

 

Wszystkie te modele nie różnią się aż tak drastycznie cenami, więc zastanawiałem się czy przypadkiem nie są identyczne, a różnica wynika np. tylko z marży czy renomy marki :)

 

Być może będę miał okazję porównać "organoleptycznie" nieco już zużyte Baradine z nowymi klockami Spencer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wydaje się , iż wszystkie firmy konfekcjonują  klocki robione przez Baradine na Taiwanie
 

 

Ciekawe :) Czy masz skądś taką informację, czy wnioskujesz po tym że pozostałe firmy nie produkują klocków? Jeśli to prawda, to jednak zwiększa się szansa na to że klocki różnią się tylko logo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze 2 "klony":

 

ROMET MTB-960V (nawet nie zmienili oznaczenia)

00-09-19543-13-00013,klOWfqWibGpC785Ey7x

 

 

 

FORCE 423235

kod-423235-force-klocki_3987.jpg

 

 

W sumie, poza tym co napisał Ychu o kiepskich klockach Prox, dużo wskazuje na to że są to wszystko takie same klocki produkowane przez Baradine i sprzedawane pod różnymi markami.

 

Ewentualnie klocki Prox, Romet i Force wyglądają identycznie i wydają się mieć trochę bardziej matową fakturę oraz mniej żywe kolory niż Baradine, Author, Merida, Clarks czy Spencer. Możliwe więc, że są wykonane z innej gumy ale to wymagałoby sprawdzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównałem klocki Spencer i Baradine, i poza kolorystyką oraz logo wydają się identyczne. Oczywiście nie ma jak porównać dokładnego składu gumowej mieszanki.

 

@Zindo: Pewnie kolejne klocki kupię właśnie Authora, bo są najczęściej polecane, a różnica w cenie jest żadna. Ciekawe czy rzeczywiście są trwalsze, czy różnica wynika np. z innych warunków w których były używane, z innego wyregulowania hamulców albo ułożenia samych klocków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@, To by wymagało przeprowadzenia dokładnego testu: te same obręcze, siła, obciążenie, suche/mokre obręcze. Trzeba by mieć warunki prawie laboratoryjne :-)  Inaczej to będą przypuszczenia i domniemania. Nie zmienia to jednak faktu, że ABS-3CC są naprawdę niezłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

@Crocodil, To by wymagało przeprowadzenia dokładnego testu: te same obręcze, siła, obciążenie, suche/mokre obręcze. Trzeba by mieć warunki prawie laboratoryjne :-)  Inaczej to będą przypuszczenia i domniemania. Nie zmienia to jednak faktu, że ABS-3CC są naprawdę niezłe.
 

Dobrze prawisz  :thumbsup: Z czasem może uda mi się sprawdzić klocki Authora i ocenić w przybliżeniu czy są jakieś różnice... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nieco odmienne wrażenia, co do Authora.

 

Używałem Baradine, tych "zielonych". Hamowały znakomicie.

 

W tym sezonie wymieniłem na Authora 3CC, i takie oto uwagi:

- hamują słabiej

- "szurają" głośniej

- fabrycznie nowe wymagały szlifowania, bo były lekko wygięte w płaszczyźnie hamującej (!), i styk miały ledwo-ledwo

 

Wróciłem do mocno już wytartych Baradine, i znów mogę hamować jednym palcem...

 

Używałem też wcześniej klocków Tektro, takich zwykłych, czarnych.

I muszę powiedzieć, że sprawowały się bardzo dobrze, tyle że znikały po sezonie.

 

Rob

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabyłem dzisiaj nowe Baradine 960V, i korzystając z okazji, porównałem je

metodą organoleptyczną z Authorem 3CC.

Porównanie czysto amatorskie, poprzez nacisk dużą igłą poszczególnych sekcji klocka,

i obserwacja pod lupą ;-)

 

Otóż gumy w poszczególnych sekcjach porównywanych klocków różnią się twardością (więc i zapewne składem)

w sposób łatwo zauważalny.

W Baradine sekcje zewnętrzne - zielona i szara - są wyraźnie miększe od analogicznych w Authorze (czarna i szara).

Środkowa sekcja ma podobną twardość, choć i tu Author jest ciut twardszy.

 

Również wzór "kostki" na jednej z sekcji różni się nieco.

 

Można z tego wysnuć wniosek, że jednak nie wszystkie, podobnie wyglądające klocki, to ta sama produkcja,

tylko różnie brandowana.

Może być też tak, że producent (prawdopodobnie Baradine) robi klocki wg specyfikacji odbiorcy OEM.

I wtedy niemal identyczne klocki Meridy, Authora etc różnią się w użytkowaniu w zauważalny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Otóż gumy w poszczególnych sekcjach porównywanych klocków różnią się twardością (więc i zapewne składem) w sposób łatwo zauważalny. W Baradine sekcje zewnętrzne - zielona i szara - są wyraźnie miększe od analogicznych w Authorze (czarna i szara). Środkowa sekcja ma podobną twardość, choć i tu Author jest ciut twardszy.

 

Dzięki - bardzo przydatne porównanie! :) Na tyle na ile ja jestem w stanie powiedzieć, w przypadku klocków Baradine i Spencer, wygląd oraz twardość są takie same... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...