Skocz do zawartości

[korba] Zamiana octalink 40/30/22 na zintegrowaną oś 40/30/22 vc 36/22


gkc

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Od dwóch lat kręce na korbie Alivio 40/30/22 na octalinku z kasetą 11-34 na kole 29".

 

Rocznie przejeżdżam 8/10 tyś km z kilkoma maratonami typu Skandia i lokalne.

 

Przyszedł czas że kończą się zębatki i suport zaczyna się odzywać więc zastanawiam się na wymianą vs upgradem.

 

Czaję się z tym jak "niedźwiedź do jeża" ale jest sporo wad i zalet.

 

Aktualnie nie mam jakiś uwag do octalinka - w miarę sztywne, lepsze od kwadratu itp.

Jednak korci mnie na ulepszenie tego albo do zintegrowanej osi lub jeszcze dodatkowo do 2 tarcz 36/22 też na zintegrowanej osi.

 

Wiadomo i więcej tym koszty rosną gdzie tylko wymiana na takie samo jakie mam czyli octalink 35 zł + korba alivio 40/30/22 140 zł.

Przy tym samy ale na hollowtech daje około 280zł a przy wymianie na 2x (36/22) blaty dobija do 350 zł.

 

Co byście zrobili na moim miejscu?

Warto dokładać?

Będą z tego jakieś realne zyski?

 

Pozdrower.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi i manetki, które mogą mieć opcje ustawienia na dwie lub trzy tarcze. Natomiast przednia przerzutka powinna być dedykowana do wielkości tarcz i ich ilosci w korbie.

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Można ogarnąć ale nie zawsze efekt końcowy jest zadowalający - jest szansa na spadanie łańcucha (w tym przyp zapewne na stronę ramiona korby)

 

A jakby ustawić tak śrubami krańcowymi żeby fizycznie nie dało się spaść łańcuchowi ani na ramie korbę ani do ramy? 

A manetkę ustawić aby 3 czyli maks to był duży blad a 2 czyli środek do młynek a 1 to totalnie nic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że wózek jest wyprofilowany pod blat 40. Nie zmieniając wysokości przerzutki (ze względu na to, że wielkość młynka pozostaje bez zmian) może być trudno znaleźć takie ustawienie w którym wózek dostatecznie ograniczałby zsuwanie się łańcucha na zewnątrz i jednocześnie nie powodował obcierania o łańcuch w całym zakresie kasety.

Jak wspomniałem wcześniej - jest to możliwe tylko efekt końcowy może być różny.


Dodatkowo przerzutka może nie radzić sobie najlepiej ze zmianą bo była dostosowana do zmiany co 10T a nie 14T (również kwestia profilu wózka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że wózek jest wyprofilowany pod blat 40. Nie zmieniając wysokości przerzutki (ze względu na to, że wielkość młynka pozostaje bez zmian) może być trudno znaleźć takie ustawienie w którym wózek dostatecznie ograniczałby zsuwanie się łańcucha na zewnątrz i jednocześnie nie powodował obcierania o łańcuch w całym zakresie kasety.

Jak wspomniałem wcześniej - jest to możliwe tylko efekt końcowy może być różny.

Przerzutkę ustawia się pod największą zębatkę, czyli blat. Ma być 2mm nad nią. Młynek jest skutkiem ubocznym. Powinno działać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jeżeli na jednym secie wieńców alivio przekręciłeś 16 tysi to mi z wrażenia beret spada

Jakich wieńców? 


 

 

jak nie masz ciśnienia na 2x to nie majstruj przy tym ja tam nie widzę nic złego w 3x

Im więcej czytam i sprawdzam tym bardziej odechciewa mi się przerabiania na 2x.

W sumie manetka i przerzutka dalej musi a tylko jedna tarcza mniej - zysk na wadzę żaden a 3x jeść nie woła. 

Jedynie to może na hollowtech alivio 3x wstawię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich wieńców?

 

Im więcej czytam i sprawdzam tym bardziej odechciewa mi się przerabiania na 2x.

W sumie manetka i przerzutka dalej musi a tylko jedna tarcza mniej - zysk na wadzę żaden a 3x jeść nie woła.

Jedynie to może na hollowtech alivio 3x wstawię :)

Największy zysk to rozbierana korba. 3x9 jest całkiem ok jeśli się nie ścigasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...