Skocz do zawartości

[Piasta] Rozstaw widełek


tompot

Rekomendowane odpowiedzi

Przy montażu piasty (na stalowej ramie) okazało się, że mam 15 mm zapasu na długości osi. Dokręciłem nakrętki i i widełki trochę poszły do środka. Przejechałem się i jest niby OK. Ale zastanawiam się czy nie dokupić jakiejś podkładki dystansującej, żeby odciążyć widełki? Czy można jeździć bezpiecznie bez podkładki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręć koło. Przyłóż (pewnie przy pomocy drugiej osoby) dwie suwmiarki do widełek, równolegle do haka mocującego koło. Jeżeli w stanie "wolnym' rozchodzą się na zewnątrz to znaczy, że to ma być ściśnięte - z jakiegoś powodu było rozciągnięte a Ty ściskając przywracasz docelowy kształt. Wtedy daruj sobie podkładki. Ale jeżeli w stanie "wolnym" haki idą równolegle do siebie, to znaczy, że ściskając zniekształcasz.

 

Ramę stalową można i ścisnąć i rozciągnąć, należy tylko pamiętać, żeby haki były równolegle, czyli trzeba poprawić. Jest to druciarstwo ale tak się robiło i nic nikomu się nie stało (o ile nie przesadził z  mm)

 

Tu masz bardziej profesjonalną wersję (z dodatkowymi narzędziami) jak co sprawdzić i poprawić w razie czego:

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. Nie wiedziałem, że rama stalowa ma tak dużą tolerancję na ściskanie i rozciąganie. Na razie jeżdżę z podkładkami  -w wolnej chwili pobawię się z suwmiarkami. Filmik pouczający - specjalistyczne narzędzia poświęcone zmianie geometrii ramy - pewnie swoje kosztują :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...