Skocz do zawartości

[Opony] Jakie opony do szosówki, alternatywa dla Schwalbe Lugano


Gregor1212

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem nowicjuszem, proszę o odrobinę wyrozumiałości, jeżeli napiszę jakieś głupoty :)

 

Mam szosówkę z prostą kierownicą.

Opony Schwalbe Lugano 23-622 1700x2300 23cl hs384 no i nie wiem na co w tym zapisie patrzeć....

Google podpowiadają, że jest to opona 700x23 .... Zgadza się ?

 

Chciałbym wymienić te typowo szosowe, jak mniemam, opony, na coś bardziej turystycznego.

A nawet najbardziej turystycznego, o ile wejdzie mi to w ramę i szczęki hamulcowe (Shimano Sora)

 

Niestety nie mam możliwości podjechać rowerem do poluckiego sklepu i muszę akcję przeprowadzić on line.

 

Reasumując.

Jaką najszerszą oponę mogę zapakować (25 ? 28 ?) i co moglibyście zaproponować.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką najszerszą, to musisz niestety sam zmierzyć. Sprawdź ile masz luzu od obecnej opony do widełek po bokach oraz od góry. Opona szersza będzie także wyższa +/- o tyle samo. Wiele rowerów szosowych nie pozwala przyjąć szerszej opony niż 25mm, ale ty możesz mieć inaczej (szerzej) jeśli to taka pseudo szosa z prostą kierownicą. 

 

To po pierwsze, po drugie musimy znać szerokość wewnętrzną obręczy. Obecnie standardem jest ok. 15/17mm, ale wiele starszych rowerów ma jeszcze 13/14mm, to generuje jaką najszerszą oponę można założyć. Na 15/17mm spokojnie można pokusić się nawet o 28mm, przy 19mm nawet o 32/35mm.

Pamiętać jednak należy, że im obręcz szersza, tym balon opony będzie szerszy czyli np. na obręczy 17c opona 25mm może uzyskać ok. 27mm. Także musimy znać te dwie wartości - szerokość wewnętrzną obręczy (powinno na niej pisać 700x15C/17C/19C) oraz ile masz miejsca do widełek obecnie (zostaw ze 2mm luzu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To załóż 25mm i będzie spoko. Jest Kenda Kontender 26mm, ta też spasuje do twojej obręczy, jest mocna, trwała i tania więc na sporadycznym szutrze nie będzie jej szkoda. 28 da efekt mocnej żarówki i zabierze sporo miejsca choć wymiaru 28mm nie przekroczy. Moim zdaniem zapodaj sobie ta Kendę 26mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To załóż 25mm i będzie spoko. Jest Kenda Kontender 26mm, ta też spasuje do twojej obręczy, jest mocna, trwała i tania więc na sporadycznym szutrze nie będzie jej szkoda. 28 da efekt mocnej żarówki i zabierze sporo miejsca choć wymiaru 28mm nie przekroczy. Moim zdaniem zapodaj sobie ta Kendę 26mm.

 

WAT? Po co Kenda Kontender, która jest mega ciężka jak można kupić coś naprawdę lekkiego (190-230 gramów w zależności od modelu), w dobrej cenie (~50zł) i do tego 120TPI z oferty Duro (Slikster, Hypersonic, Stinger, Primera)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chciałbym wymienić te typowo szosowe, jak mniemam, opony, na coś bardziej turystycznego.

A nawet najbardziej turystycznego

 

Do takiego przeznaczenia chcesz pchać oponę o wadze 190g 23mm? Powodzenia. 

 

Nie wspomnę, iż tylko jedna z nich występuje w szerokości 25mm, a żadna 26/28mm, a pytający właśnie takich szerokości szuka.

 

Ta Kenda jest trwała, mocna i tania, spokojnie po szutrze da się nią przejechać czego nie można powiedzieć o Hypersonikach wylajtowanych do granic możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. występuje Duro Stinger 700x28, jest tani, ma normalny bieżnik (nie jest to slick)

2. nie napisałem nigdzie "bierz Hypersoniki" tylko napisałem, że szosowe Duro są do wyboru do koloru (wagowo i bieżnikowo).

3. wsadzanie ciężkiej, szerokiej opony do szosy, żeby jeździć po szutrach jest absurdalne (z malucha można zrobić ciągnik, tylko po co?), rozumiem, że nie każdy chce śmigać na slickach ale opony w stylu Stinger/Primera nadają się do normalnej miejskiej jazdy nie tylko po ścieżkach rowerowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojego dośwaidczenia mogę polecić Kendę Kwest. Używałem w rozmiarze 28 i miałem je naprawdę długo a i leśnych dróg też trochę zaliczyły. Obecnie w swojej szosie mam zwijane z Decathlonu i dają radę a specjalnie jeździłem na nich po lesie i kamykach by sprawdzić czy to "wytrzymią". I wytrzymały bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Widziałeś kiedyś w rowerze szosowym opony 58mm? Pomyśl zanim coś napiszesz.

 

To pytanie było jakie gumy można założyć na obręcz. Kwestia ramy jest drugorzędna i oczywista. Nikt nie widział szosówki z 58mm bo ani rama, a tym bardziej hamulce nie będą miały takiego prześwitu.

 

Istotą tego pytania jest to, że gdyby obręcz była węższa to już przedział kompatybilności zmniejsza się istotnie.

 

A tutaj garść danych https://www.schwalbetires.com/tech_info/tire_dimensions

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...