Skocz do zawartości

[napęd] Po wymianie, łańcuch przeskakuje


Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chciałbym się przywitać. To mój pierwszy post na forum.

Przygotowując rower do sezonu wymieniłem łańcuch (KMC X8.94 114 ogniw), wymieniłem również pancerze i linki przerzutek. W garażu, na stojaku przerzutka pracowała dobrze. Ale w trakcie jazdy, przy obciążeniu (jeżdżę z SPD) łańcuch przeskakuje, przy przełożeniach na małym i średnim blacie.

Mój rower to Unibike Crossfire z 2013r.

  • Kaseta (Shimano CS-HG41 an) była wymieniona w zeszłym roku w czerwcu.
  • Mechanizm korbowy, Shimano Acera FC-M361, założona w maju ubiegłego roku.
  • Tylna przerzutka to Shimano Alivio M430,
  • Przednia przerzutka Shimano Acera M360.

Nie znam przebiegu dla tych części, nie notowałem tego.

Pierwsze spostrzeżenia, kaseta do wymiany, ale nie tak dawno ja wymieniałem. Na poprzedniej (Altus HG31-8I) przejeździłem dużo więcej.

Zdjęcia ww. kasety.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta wygląda ok, przeskakuje pewnie na korbie, też tak miałem, chociaż zębatka budziła jeszcze nadzieje, że przyjmie nowy łańcuch.

Nie wyczuwasz czy przeskakuje z przodu czy z tyłu? U mnie było czuć i słychać wyraźnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie kaseta wygląda nieźle. Tylko na kasecie trzeba by popatrzeć, czy nie ma zadzioru na którejś zębatce, np. od tyłu, że na zdjęciu może wcale nie być widać.

 

Jeżeli to kaseta, a w zasadzie zębatka / zębatki kasety to powinno na którejś nie przeskakiwać. To samo z korbą - poeksperymentuj, czy po zmianie na któryś blat nie przestaje przeskakiwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta korba też nie wygląda źle. Coś mi się wydaje, że ciężko będzie zdiagnozować problem bez podmianki części.

 

To takie moje pomysły, z braku laku:

a) analiza zadziorów na kasecie, o czym pisałem wcześniej

b ) za mocno naciągnięta linka tylnej przerzutki - spróbuj popuścić 1-2 dwa ząbki na baryłce

c) krzywy hak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kategorycznie korba wygląda żle, konkretnie środkowy blat. Na kasecie piątka też nie ma prawa raczej działać z nowym łańcuchem. Niestety, ale wystarczy kilkaset km jazdy ze zbyt długim łańcuchem i po zębach. Jeśliś bardzo oszczędny to pojeździj, może się ułoży. Jeśli szmal masz, to kupujesz nową kasetę i korbę.

 

Jako test wrzuć środkowy blat na korbie i bez jazdy naciśnij mocniej na pedał, z zaciśniętymi hamulcami. Zobaczysz jak na dole średniej koronki ten łańcuch się układa na zębatce.

 

A skoro już remontujemy, to to kółeczko w przerzutce też zmień, a najlepiej obydwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Kółka wózka, wymienię na pewno.

W zeszłym roku jeździłem z łańcuchem HG-40, może przez to korbą tak szybko się wytarła?

 

Jeśli chodzi o korbę, to cena poszczególnych blatów jest zupełnie nie opłacalna. Cena nowego mechanizmu korbowego to ok. 145 zł z przesyłką. [emoji53]

1. A gdyby tak ulepszyć mój rower i kupić mechanizm ze zintegrowaną osią suportu.

2. Co miał bym wybrać.

3. Co poza korbą musiał bym dokupić?

4. W tym roku mam będę brał udział w maratonach MTB, czyli chyba lepiej zredukować ilość zębów w korbie.

5. Czy przednia przerzutka mogła by zostać?

 

Wysłane z mojego Redmi 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok, Wymieniłem korbę na nową. Na razie daruję sobie ulepszanie. Ale przerzutki na dal przeskanują

 

Faktycznie kaseta wygląda nieźle. Tylko na kasecie trzeba by popatrzeć, czy nie ma zadzioru na którejś zębatce, np. od tyłu, że na zdjęciu może wcale nie być widać.

 

Jeżeli to kaseta, a w zasadzie zębatka / zębatki kasety to powinno na którejś nie przeskakiwać. To samo z korbą - poeksperymentuj, czy po zmianie na któryś blat nie przestaje przeskakiwać.

Faktycznie, na niektórych koronach wyczuwam palcami, zadry. Coś takiego można szlifować?

 

Kółka wózka również wymieniłem. :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...