Skocz do zawartości

[gravel] Author Ronin


kuba79

Rekomendowane odpowiedzi

Jeden przejazd nie wystarczy. Jest kilka czynników: wiatr i ilość energii jaką pochłania opona (zależnie od ciśnienia w oponie oraz jakości nawierzchni) oraz dynamika jazdy. Paradoksalnie większa opona może sprzyjać wyższej prędkości ponieważ drgania są pochłaniane przez gumę, zachowujesz energię oraz nie tracisz jej na wybojach.

Obstawiam, że na płaskiej trasie gdzie masz stałą prędkość różnicy nie odczujesz przy tym samym wietrze. Gdybyś na tej samej trasie musiał przyspieszać i zwalniać, lub miałbyś górki, przy tym samym wietrze, odczułbyś różnicę, ale nie wiem jaką. 

 

Najważniejsze, że dobrze Ci się jeździ. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trasa dość płaska, ale jednak jest parę górek. Akurat jeśli o tę trasę chodzi to o tyle dobrze, że jechałem nią wiele razy, więc mam porównanie. Oczywiście, że wartości są różne zależnie od wiatru itp. jednak nigdy nie były większe niż ~1 km/h, nigdy też nie wykręciłem tam choćby średniej 29 km/h. Wczoraj wiatr akurat był odczuwalny, nie jechało się lekko, a latem zdarzało się jeździć przy praktycznie bezwietrznej pogodzie. 

Wiem też, że szersza opona może sprzyjać prędkości przy kiepskiej drodze (akurat tam jest całkiem dobry asfalt), sam to odczuwam. Jednak jeśli mówimy o szerszej powiedzmy 28c, mniej nabitej, względem 23c na max ciśnieniu. Myślę, że jednak przy porównaniu 23c vs 42c (nabite praktycznie na max), to opory toczenia mimo wszystko robią już różnicę na niekorzyść. Gdyby było inaczej, to chyba ścigaliby się na szerszych oponach ;)

 

Ale to jeszcze pole do testów. Planuję zakup węższych szosowych opon, pewnie 28c (ewentualnie rozważam gładkie 32c), to porównanie będzie nieco dokładniejsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podnieść temat rozmiarów ramy  Ronina. Moim zdaniem rozmiarówka ze strony producenta jest błędna. Przy moim wzroście 185cm i nodze 90cm, proponuje mi rozmiar 54. Natomiast po pomierzeniu się i wklepaniu pomiarów do https://www.competitivecyclist.com strona sugeruje ramę 58cm.

Spora w tym rozbieżność i czuje się juz zagubiony.

Bardzo proszę o komentarz jak podejść do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejdź tak, że przymierz rozmiar w sklepie. Ja też byłem przekonany, że rozmiarówka na stronie jest zła, a jednak okazało się inaczej :D Weź pod uwagę, że ten kalkulator jest do ram szosowych, a gravel ma jednak nieco inną geometrię, do tego Ronin jest naprawdę dość wysoki. Dla mnie przy 173 i nodze 82 rozmiar 52 jest ok, jak chcesz brać w ciemno 58 to możesz się zdziwić. Naprawdę, ja bym nie kupował bez przymierzania, chyba że będziesz miał możliwość odesłać i wymienić.

Generalnie z tego co podają, to jesteś tak na skraju rozmiarów 54 i 56 (56 podają od 186 wzrostu), jeśli masz długą nogę względem wzrostu, to ewentualnie kombinuj z 56, ale myślę że 58 to jednak można sobie darować, chyba że zmierzysz i okaże się ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

antykosmos>

 

Zależy jeszcze jak zamierzasz z tego roweru korzystać. Większa rama w turystyku na dłuższe trasy, to nie jest zły pomysł (o ile jest Ci jak piszesz wygodnie). Znowu jakieś intensywne, techniczne odcinki w terenie, to już troszke mniejsza rama może być lepszym wyborem.

Ja przy 173cm mam 52'ke, założyłem 90mm mostek i jest idealnie.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wzrostu 180 z nogą 90 co byście proponowali?

 

Bo w sklepie jak bede zamawiał na przymiarkę to kręcą nosem ze potem bedą musieli odsyłać i im sie nie opłaca :/

 

Ja obstawiam 54 w założeniu ze ma byc krótsza niż nominalnie by wypadało. Na szosie miałem 56 z mostkiem 90mm ale wole dłuższy most a krótsza rame na szosie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

antykosmos>

 

Zależy jeszcze jak zamierzasz z tego roweru korzystać. Większa rama w turystyku na dłuższe trasy, to nie jest zły pomysł (o ile jest Ci jak piszesz wygodnie). Znowu jakieś intensywne, techniczne odcinki w terenie, to już troszke mniejsza rama może być lepszym wyborem.

Ja przy 173cm mam 52'ke, założyłem 90mm mostek i jest idealnie.. 

 

Dlaczego dłuższa rama jest wygodniejsza?

Myślałem że dłuższa rama to sylwetka bardziej położona, bardziej męcząca ale aerodynamiczna.

Natomiast krótsza górna rura - sylwetka bardziej wyprostowana czyli wygodna na dłuższe dystanse.

 

Źle sobie to poukładałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie zastanawia jak to dokładnie jest, jestem zielony w temacie...

Ja to sobie rozkminiam tak, że nie wszystko jest takie oczywiste.

Bo teoretycznie to tak jak napisałeś, długa rama to bardziej aerodynamiczna pozycja pod wyścig i mniej wygodna.

Ale wszystko zależy od geometrii.

Na mniejszej ramie człowiek jest też bardziej ściśnięty. Jak weźmiesz niski chwyt to masz wygięty kręgosłup, a kolanami kopiesz się w brodę ;) Trudno to nazwać komfortową pozycją. Stąd klasyczne ramy, na których człowiek był bardziej wyciągnięty okazują się bardziej komfortowe.

W wysokiej pozycji to faktycznie krótsza rama może być wygodniejsza, no ale nie po to kupujemy rowery szosowe, żeby siedzieć z plecami pod kątem 90 stopni ;)

 

Kolejna sprawa, powiązana z powyższym, jeśli rama jest mniejsza, to też niższa, więc żeby zachować odpowiednią długość pracy nogi musisz podnieść siodełko, a ster zostaje nisko, w praktyce znów bardziej się pochylasz i ściskasz.

 

I następna sprawa, że wraz ze wzrostem rozmiaru ramy długość rury podsiodłowej i górnej nie rośnie proporcjonalnie. Rama robi się wyższa, ale wydłuża w mniejszym stopniu. W efekcie współczynnik stack/reach nie jest stały dla wszystkich rozmiarów ramy w danym modelu. I często w najmniejszych rozmiarach ram jest właśnie niższy (czyli rama jest bardziej "wyścigowa), a w większych rozmiarach zwiększa się (rama bardziej przesuwa się w kierunku "endurance"). Może częśc osób powtarzając, że "większa jest wygodniejsza" może wspominać o tym zjawisku.

Przykład przywoływanego tu już przeze mnie Scott Speedster 20, na którym jeździłem. W rozmiarze ramy XXS współczynnik S/R to 1,39, w rozmiarze XL 1,53... Kolosalna różnica... Można powiedzieć, że ten sam model w rozmiarze XXS to rower do ścigania, a w rozmiarze XL to szosa endurance :/

 

Może ktoś bardziej ogarnięty sprostowałby, czy to ma sens, czy sobie źle tłumaczę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

antykosmos>
 
To zależy jak korzystasz z roweru.
Jak jesteś bardziej wyciągnięty, to ciężar rozkładasz równomierniej, generujesz mniejsze opory podczas dłuższych tras asfaltowo/szutrowych.
A więc jeśli to z głową ustawisz, to będzie Ci lżej i wygodniej. Siedzenie przez wiele godzin, całym ciężarem na czterech literach
często tylko pozornie jest wygodne. No ale znów... każdy jeździ swoje kilometry, w swoim czasie, na swój sposób.  
Nim kupiłem np. tego ronina, to 20 lat jeździłem na używanych szoskach, zarówno 52 jak i 56-57 w sumie z 6 rowerów...
więc mniej więcej wiedziałem co jest ok. a czego chce uniknąć. Rozbudowanych kalkulatorów jest już trochę w sieci, więc nie inwestując w bikefitting
możesz w miaarę prawidłowo wybrać odpowiedni rozmiar. Naturalnie zawsze musisz brać jakiś margines do korekty powodowany własnymi warunkami fizycznymi, przyzwyczajeniami itp.  
  
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osz k.... przeraziły mnie te zdjęcia. Aż obejrzę dziś dokładnie na ile się da ramę i sprawdzę, czy w tegorocznym modelu nie jest podobnie. Ciemniejszy lakier zapewne utrudni dostrzeżenie ognisk rdzy. Mam nadzieję, że nie jest to rozwiązanie-tuszowanie problemu ze strony producenta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

to i ja się pochwalę :) zakupiłem ronina :)

jest po prostu genialny, to jest właśnie taki rower jakiego poszukiwałem. Na razie przejechałem ~200km ale jestem mega zadowolony. Będzie to w moim przypadku rower "na ładną pogodę" (do jazdy w brzydką/deszczową mam drugi). Zobaczymy jak się będzie sprawować tegoroczna rama w suchych warunkach....

Mam nadzieję, że jednak przygody z rudą były incydentem i author bardziej się postarał w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Colonel 12kg rower tego typu to co najmniej 1,5 kg zbędnego balastu. Ronin ma swoje zalety ale na rynku ciężko znaleźć konkurenta który zbliżyłby się do takiej wagi, co daje do myślenia. Nawet najniższe modele gravel alu z tarczami to maks. ok 10,5 kg.

Zbędne kilogramy odbierają frajdę z jazdy zwłaszcza po paru godzinach w siodełku. I piszę to jak użytkownik 10kg alu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to, co napisali koledzy powyżej. Rower jest jak dla mnie mega wygodny i jeździ się świetnie. Waga ma znaczenie, jak masz jeździć po górzystym terenie, w przeciwnym razie niezbyt ją odczujesz. Koła u mnie także póki co sprawują się dobrze. Nie są może rewelacyjne, myślę o wymianie, ale raczej jak zajeżdżę obecne. Mnie do niczego waga roweru nie zniechęca, a w zeszłym roku jeździłem aluminiową szosówką. Komfort jazdy na stalowej ramie i grubszych oponach jest nieporównywalny. Miałem też rower crossowy alu, z amortyzowanym widelcem i sztycą i Roninem jedzie mi się wygodniej i przyjemniej, oba rowery sprzedałem. Mam już zaliczoną trasę ponad 200 km, szykuję się w tym sezonie na 300. Celowo brałem stalową ramę, z pełną świadomością, że będzie cięższa, ale na alu już raczej prędko nie wsiądę po wypróbowaniu tego roweru. Oczywiście rower jest mniej zrywny niż szosówka, ale to nie jest rower do ścigania... W trasie jeździ się raczej w miarę równym tempem, więc nie jest to problemem. A jak trzeba to przycisnąć też można. Jeżdżę z kolegami na szosówkach i nie mam na razie problemu z dotrzymaniem tempa.

Przy okazji, producent wagę podaje 11,6 kg, o ile pamiętam. Więc w stosunku do aluminiowego gravela 10,5 kg to jest raptem kilo różnicy. Powiedziałbym, że dupy nie urywa, a komfort jednak nieco inny. Biorąc pod uwagę że koła w nim są faktycznie ciężkie, to wymieniając je i zakładając węższe (lżejsze opony), bo większość konkurencji wsadza opony ok. 32c, to można i ten kilogram w dół ściąć do podobnej wagi, jak ktoś tego bardzo potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...