Skocz do zawartości

[ Śruby aluminiowe] Ile wytrzymają?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Jakie macie doświadczenia z śrubami alu? Zdarzyło Wam się że śruba pękła?

 

Cały czas zastanawiam się nad śrubami aluminiowymi trzymającymi koszyk bidonu oraz prowadnicę łańcucha ( mocowanie obejmy), ale nieco boję się że śruba strzeli.

 

Aktualnie śruby al mam w manetkach, Top Cap'ie oraz zaciskach (  śrubka trzymająca klocki a nie zacisk) 

 

Dodam tylko że używam tych śrub dla celów estetycznych  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy właściwym używaniu i odpowiednim konserwowaniu nie ma prawa nic się stać. Dobrze jest raz na jakiś czas popuścić śruby o 2-3 obroty i z powrotem przykręcić. Ni zaszkodzi jak się ja smarnie jakimś mazidłem. Przy odkręcaniu i dokręcaniu śruby zwrócić uwagę żeby imbus dobrze wszedł w otwór, dobrze go przycisnąć bo największą bolączką śrub alu jest obrobienie otworu na klucz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do śrubek aluminiowych powiedzieć moge wiele:

 

Aktualnie mam w :

Klamki hamulcowe (manetka ispec)- z 2 lata

Koszyczki od bidonów 4 lata

Śrubka która trzyma linke w tylnej przerzutce 4 lata(srubka)

 

Wcześniej mialem też w tarczach(szybko gniazda sie obrobiły i zrezygnowałem z nich)

Zaciski hamulców-nie miałem zatrzeżeń

Manetka rock shox

Przednia przerzutka

 

 

Po za tym aluminiowe śruby z kominami w korbie.

Aluminiowe śrubki top cap'a(również gniazdo się wyrobiło)

 

Jedynie raz mi pękła śrubka ashimy w koszyczku od bidonu-dokręcałem tak mocno,klucz się wygiął i łepek się urwał. Ale to juz mocna siła była. Więc spokojnie.

 

Ogólnie-Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce robić nowego tematu więc się podepnę. Mam śruby stalowe (mostek, mocowania manetek, klamek itp...) zaczyna się to pokrywać powoli "rudym".

Zastanawiałem się nad śrubami alu lecz nie chce ryzykować i znalazłem ofertę śrub tytanowych w dobrej cenie (tak sądzę)

I tu moje pytanie, czy ktoś zamawiał od tego sprzedawcy ?

 

Link- https://www.olx.pl/oferta/srubki-sruby-imbus-tytanowe-m5-m6-18-20mm-zlote-tytan-do-roweru-CID767-IDbvKRb.html

Edytowane przez Grzeslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytan nie jest lzejszy od alu z tego co pamietam a z opisu wynika inaczej.

 

Tytan chodzi po 15zl, cos mi sie wydaje ze sa to sruby z ali.

 

Mechanik Cannondale kiedys w wywiadzie powiedzial ze tytan jest dobry dopoki masz pewnosc skad pochodzi, inaczej nie warto ryzykowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytan nie jest lzejszy od alu z tego co pamietam a z opisu wynika inaczej.

 

Tytan chodzi po 15zl, cos mi sie wydaje ze sa to sruby z ali.

 

Mechanik Cannondale kiedys w wywiadzie powiedzial ze tytan jest dobry dopoki masz pewnosc skad pochodzi, inaczej nie warto ryzykowac.

 

Właśnie wygląda mi to na Ali patrząc na pozostałe przedmioty sprzedawcy.

Edytowane przez Grzeslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega na początku radził, dobrze jest nasmarować gwint. Pewnie warto też co jakiś czas lekko poluzować i znów dokręcić. Kiedyś, przy próbie odkręcenia, strzeliły mi obydwie śruby koszyka z AL7075T6 - firmowe, ładne, czarne. Długi czas były nie ruszane, a rower często jeździł w syfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To weź magnes i ich dotknij.

W mostkach stosuje się śruby stalowe różnej jakości i twardości lub tytanowe. 

To że wydają się lekkie nie świadczy o tym że nie są stalowe, może zwyczajnie nie masz wyczucia w palcach. 

Typowe śruby mostków to M5 lub M6 o różnej długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytan nie jest lzejszy od alu z tego co pamietam a z opisu wynika inaczej.

 

Tytan chodzi po 15zl, cos mi sie wydaje ze sa to sruby z ali.

 

Mechanik Cannondale kiedys w wywiadzie powiedzial ze tytan jest dobry dopoki masz pewnosc skad pochodzi, inaczej nie warto ryzykowac.

 

Nie wiem co na myśli miał mechanik Cannondale, ale mam śruby tytanowe z Aliexpress i nie mam do nich żadnych zastrzeżeń.

Miałem niemało problemów by skrócić śrubę kapsla sterów.

Jedyny minus śrub tytanowych to ich cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja mam aktualnie aluminium w:

 

- Manetce + klamkach hamulcowych

- Prowadnicy łańcucha

- Top Cap

- Koszyk na bidon

- Zaślepione otwory na drugi bidon

- Zawleczki trzymające klocki zastąpione śrubkami 

 

Tytan:

 

- Zacisk sztycy

- Mostek ( przy rurze sterowej)

 

W Top Cap'ie używam tej śruby tylko jako "zaślepki", przy skręcaniu sterów podmieniam na stalową.

 

Planuję jeszcze wymienić w mostku przy kierownicy oraz zaciskach hamulcowych na tytan, ale to już większy koszt więc musi poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście stawiam na tytan: 

- klamki hamulców 

- manetka 

- tarcze hamulcowe

- korba (lewe ramię) 

- zacisk sztycy 

- top cap (jest w drodze) 

- mostek (póki co 1 śruba, która została z manetek bo muszę zdecydować się na kolor)

 

aluminium mam w 

- blacie 

- kółka przerzutki

- nakrętka kasety 

- rama

 

W planach mam eksperyment z śrubami nylonowymi w ramie. Podobno mają utrzymać koszyk a zysk 7 gramów :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...