Skocz do zawartości

[rama] Kolejna pęknięta rama...


kregiel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W ciągu ostatnich paru lat już drugi raz pękła mi rura podsiodłowa zapewne od zbyt mocno wyciągniętej sztycy oraz nie małej wagi kolarza. Sztycę 400 zawsze mam wyciągniętą do maximum. Nigdy ponad. Rama którą obecnie posiadam to: http://www.force-components.pl/index.php?p3171,kod-146598-force-epigoni-mtb-29-rama-czarna-22-5-xl Całe szczęście że jest jeszcze na gwarancji. Pęknięcie wygląda w taki sposób:

 

2017_03_17_11_34_06.jpg

 

Niestety czeka mnie znowu zakup nowej ramy. Chciałbym poprosić was o pomoc gdyż kompletnie nie wiem na jakie ramy powinienem zwrócić uwagę. Budżet mam tak do 1tys. Jeżdżę głównie po zróżnicowanym terenie. Dodam że mam 2m wzrostu oraz 120kg wagi. Pewnie napiszecie że ramy są projektowane do 100kg i dobrze by było schudnąć - staram się ;)

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekhm.... I dziwisz się, że taka wydmuszka pęka pod zawodnikiem 120kg? Są ramy stalowe, które ważą 2200 - 2300, ale to już są szlachetne rurki i cena też odpowiednio wyższa. za ~1000 możesz kupić nowego On-one Inbred, który już swoje waży - około 2700g albo szukać używek. Genesis HL jest częstym wyborem, XL-ka waży ~2300.

 

Polecam do poduszki lekturę tematu https://www.forumrowerowe.org/topic/103354-rower-romet-29er-czyli-pretekst-do-dyskusji-o-stali/page-303?do=findComment&comment=1955389

tam zostało o stali powiedziane wszystko.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy sztyca 450mm nie zmniejszyłaby ryzyka pęknięcia ramy? Bardzo miło wspominam stare rowery na stalowej ramie. Nawet mam jedną w domu po starym rowerze komunijnym. Za dzieciaka się wszystko robiło na takim rowerze i rama nie do zajechania :) Myślę że jest to na pewno ciekawy pomysł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak masz 6cm głębiej, rama nie powinna pęknąć w miejscu w którym strzeliła.

 

A nie masz moze sztycy o złej średnicy, skręciłeś u góry za mocno i strzeliło niżej.

 

W zeszłym roku w sklepie do którego przyszedłem ze starą pękniętą ramą to sprzedawca właśnie polecił mi tą ramę i sztycę. Oczywiście budżet był mniejszy. Sugerował że ta 400 powinna wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spaw osłabia stop aluminium z jakiego jest wykonana rama, T6 w przypadku stopu aluminium oznacza proces obórki cieplnej(to jest kilkudniowe wygrzewanie ramy) jaki został wykonany po spawaniu ramy aby ją "wzmocnić", żaden spawacz ramy aluminiowej nie naprawi prawidłowo, bo się to nie opłaca, w przypadki stali jest dużo prościej.

 

 

Edytowane przez phoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę wbijać kija w mrowisko ale rower to RAMA. 

Ja przy swoich 198 cm i wadze 104 kg śmigam na treku Xcaliber  w rozmiarze 23 ".

Czasami sam się dziwie, że rama jeszcze jest cała. Sztycę mam schowaną głęboko ponad wskaźnik (kilka cm) i na razie pękło mi siodełko od spodu. 

Może zatem rozważ ramę Treka czy podobnej marki, trochę większą. I tak będziesz miał zapas nad klejnotami. Ja przy nodze 95-96 cm mam spokojnie 4 palce zapasu a i nigdy nie miałem sytuacji, że klejnoty spotkały się z ramą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...