Skocz do zawartości

[nowy łańcuch] stara spinka i inne pytania ...


qb3

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Mam kilka pytań :)

 

Pyt. 1. Ponieważ wciąż jestem zielony w niektórych tematach chciałbym się dowiedzieć czy w przypadku wymiany łańcucha na nowy wypada też kupić nową spinkę czy zostawić sobie starą? Wiem, że łańcuch się rozciąga równomiernie, ale czy tak samo dostaje w kość i zamontowana spinka?

 

Pytam ponieważ mój góral wciąż ma od nowości ten sam łańcuch. Za jakiś czas walnie mu już 2000 km przebiegu i chcę go wymienić na nowy i nieco lepszy (celuję w klasę SLX-XT). Ogólnie to śmigałem mało w ciężkim terenie (sporo płaskiego) oraz na lekkich biegach i ważę poniżej 70 kg z wyposażeniem. Sprawdzałem przyrządem rozciągnięcie łańcucha i wpada mi bolec dopiero leciutko na 0.75%, więc teoretycznie mógłbym jeszcze jeździć, ale wolę dmuchać na zimne ponieważ raz już zajechałem napęd w starym góralu i do wymiany mam tam cały napęd wraz z suportem, który muszę w końcu zrobić. Koszt pewnie wyniesie więcej niż ten cały stary rzęch jest warty hehe ;)

 

Pyt. 2. Czytałem ostatnio o metodzie na 3 łańcuchy i myślę, że spróbuję tak jeździć, ale czy taka metoda sprawdzi się w moim przypadku czy stosuje się ją na kasetach nówkach nie śmiganych?

 

Pyt. 3. Jeśli potrzebna będzie mi nowa spinka to polećcie mi proszę odpowiednią do 10 rzędowego łańcucha klasy SLX/XT. Chcę kupić wszystko w jednym sklepie internetowym na raz wraz z innymi pierdołami. Cholera te rowery to jakaś dziura zasysająca kasę ;)

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1. Tak , nowa spinka (ona też się wyrabia)

ad2. Nie ma wymogu nowej kaset , ważne aby nie była zajechana (ilość przejechanych km też nie jest wyznacznikiem bo wszystko zależy od dotychczasowego łańcucha i stylu jazdy)

ad3. Budżetowo KMC CL-559 lub na bogato Connex Link 10s

 

Łańcuch polecam KMC X10 z nim od razu w zestawie dostajesz wspomnianą spinkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

 

Szukałem w CR X10'tki i znalazłem również modele X10.93, które są w całkiem sporej promocji 46% (ok 80 zł).  X10EL również jest w sprzedaży lecz wychodzi obecnie drożej niż X10.93.   Co tu robić ?:)  

 

Piszecie o X10, ale z tego co czytam na stronie KMC to ta seria ma kilka modeli w różnych cenach i specyfikacji. 

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytrzymałość wszystkich X10 jest identyczna , oznaczenia cyfrowe i literowe (kolejność .73 , .93 , E , EL, SL ) wyróżniają poszczególne wersje powłoką antykorozyjną i/lub wagą tak więc którego nie wybierzesz będzie dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy spinka jest jeszcze dobra czy nie możesz ocenić sam - po rozpięciu sprawdź połówki od środka, jak bardzo mają wyżłobione wytarcia od rolek łańcucha. 

Druga rzecz to ocena tego jak łatwo spinka się otwiera i zamyka - czy połówki przy zamykaniu "wpadają" luźno czy nie. 

W pracy miałem dużą styczność ze spinkami i nigdy nie trafiła się wadliwa lub uszkodzona spinka Srama, za to KMC owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, już wszystko jasne!  Dzięki za info :)  Z tego co patrzę w specyfikacji mojego roweru to powinienem mieć właśnie taki sam łańcuch czyli X10.93 od nowości.  Wyciągnął się fakt - minimalnie, ale chyba dam mu odpocząć na dłużej :)  

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, że .73 jest identycznym łańcuchem, a różnica sprowadza się do niklowanych blaszek zewnętrznych co w praktyce nie ma znaczenia poza estetyką? Przemyśl to sobie, czy czasem za te +30zł nie lepiej kupić 15szt. baronów na trasę lub 1,5kg izotonika co w konsekwencji przyczyni się z pewnością do lepszych osiągów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spinki nie są uniwersalne, tzn. czasami "są" tak jak łańcuchy czyli 6,7,8 rzędowe, ale już do 9 czy 10 rzędowego nie będzie pasować. Spinkę trzeba kupić taką jaki masz łańcuch czyt. napęd (licz ilość zębatek na kasecie).

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze zle sie okreslilem z moim pytaniem. Zdaje sobie sprawe, ze dla 8 rzedowego lancucha bedize inna spinka niz do 9 czy 10 rzedowego. Chodzilo mi czy np spinka KMC czy SRAM (zakldajac ze jest zgodna z 'rzedowoscia' lanucha) bedzie pasowala do kazdego lancucha czy ze wzgledu na swoja budowe mozna stosowac tylko do okreslonych modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się nie robi, Shinano rdzewiał jak głupi, a te KMC nic. No ale szmatką po takiej jeździe przetrzyj chociaż. Zauważyć też, że .93 ma tylko co drugie blaszki niklowane, te wewnętrzne już nie sąwięc jak wydawać kasę ze względu na nierdzewienie, to na jeszcze wyższy model niż .93, bo inaczej to bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Będzie pasować, bo łańcuchy w danej rzędowości mają tę samą szerokość.

Też tak myślałem jeszcze kilka dni temu,ale wyprowadzono mnie z błędu.Łańcuchy o tej samej ilości rzędów potrafią się różnić szerokością,Nawet specjalnie kupiłem spinkę KMC CL571,czyli do 8rz.Na łańcuchu HG-40 nie idzie tego zapiąć.Pin spinki jest delikatnie za krótki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

shimano też czasem lubi się gryźć ;-)) Ale do 9 spokojnie można założyć spinkę 8 ;-))) będzie dobrze pasować szczególnie w shimano ;-)) Zresztą ostatnio pożeniłem z napędem 10 deore łańcuch 9f bo 10 shimanowska dziwnie pracowała (żęziła) i chodzi miodnie ;-))) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem nowy łańcuch kmc x10.93 i dodatkowo spinkę srama do 10 teraz pytanie spinka kmc od łańcucha bez problemu mi się zamyka nie ma żadnego oporu czy to normalne 

z kolei spinka sram nie chce się zapiąć bez użycia siły 

czy z tą spinką kmc jest coś nie tak skoro bez oporu w ręce ją zamykam ???

jest to moje pierwsze doświadczenie ze spinkami 10 rzędowymi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Spinka KMC jest do tego konkretnego łańcucha,dlatego tak lekko się zapina.Spinka Sram jest może delikatnie węższa,więc nie zapina się tak lekko

nie o to mi chodzi

łańcuch mam jeszcze w pudełku chodzi o same spinki 

spinka srama jak wezmę do ręki i ją samą złożę to nie mogę ją zamknąć do końca (pin się blokuję na przewężeniu spinki ) bez użycia siły

natomiast spinka kmc z x10.93 mogę ją zamykać bez problemu do końca (pin się nie blokuję na przewężeniu spinki) nie ma żadnego oporu

wiem że będzie się to blokowało z łańcuchem kiedy będzie on działał rozpychając spinkę od środka

chodzi mi czy spinki kmc tak mają że oddzielnie bez łańcucha można je zamykać bez żadnego oporu przy zaciskaniu spinki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...