Skocz do zawartości

[SPD] Drętwiejące stopy


luk4szm

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

To mój pierwszy post na tym forum. Chciałbym się do Was, bardziej doświadczonych kolegów, zwrócić z konkretnym problemem. A mianowicie, po dłuższym czasie w końcu zdecydowałem się przerzucić z platform na SPD. Zaopatrzyłem się w raczej tańszy zestaw, tj. pedały Shimano PD-520 oraz buty SPD Shimano SH-M089 (takie jak tutaj: http://allegro.pl/shimano-zestaw-buty-spd-sh-m089-roz-45-pedaly-bs-i6645569085.html). Zgodnie z zaleceniami buty kupiłem o rozmiar większe niż normalnie, lecz w czasie jazdy stopa nie przesuwa się w bucie. Bloki zamontowane w taki sposób, że są maksymalnie dosunięte w kierunku palców. Jeździ się super! Nie ma porównania do platform. Zaliczyłem już też pierwszą glebę typu "but się nie wypiął" ;) Jednak przy każdej jeździe, po około pół godziny, stopy zaczynają mi drętwieć :( Zaczynam czuć ucisk na podeszwie w miejscu bloków i po chwili nie czuję już palców. Próbowałem luzować zapięcia w bucie, grube skarpety, cienkie skarpety, wszystko bez różnicy. Paręnaście kilometrów i muszę się zatrzymać na moment, zejść z roweru i odczekać aż wróci krążenie. Nie sądzę, żeby była to kwestia przyzwyczajenia się stopy. Zaliczyłem już kilkanaście jazd i za każdym razem to samo. 

Ktoś borykał się może już z podobnym problemem? Może to kwestia złego ustawienia bloków w pedałach? Jakieś rady? Powoli godzę się z myślą, że będę musiał wrócić do zwykłych platform.

 

PS. Jeżdżę na MTB, 29cali, ca 50% szosa - 50% teren.

 

Z góry dzięki za każdy post, który może nakierować na rozwiązanie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś ustawić bloki metodą z kluczem? Nie każdy stawia stopy prosto , czasem są jakieś odchyły w bok i to może powodować to drętwienie - noga jest "nauczona" innej pozycji.

 

Ja na przykład stawiam lekko do zewnątrz.

 

http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-prawidlowo-ustawic-bloki-w-rowerowych-pedalach-spd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież bloki nie mają być maksymalnie przesunięte tylko mają być tam gdzie mają być - czyli w osi przednich punktów podparcia stopy. Jak już ustawisz bloki to sprawdź wysokość siodełka metodą 109% a na koniec zwieszasz pion z rzepki i sprawdzasz czy jest w osi pedału, czyli owych punktów podparcia stopy. SPD nie ustawia się NA PAŁĘ bo potem trzeba stopy amputować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś ustawić bloki metodą z kluczem? Nie każdy stawia stopy prosto , czasem są jakieś odchyły w bok i to może powodować to drętwienie - noga jest "nauczona" innej pozycji.

 

Ja na przykład stawiam lekko do zewnątrz.

 

http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-prawidlowo-ustawic-bloki-w-rowerowych-pedalach-spd

 

Wcześniej, jeżdżąc na platformach, na pedał naciskałem praktycznie rzecz biorąc palcami. Stąd moje ustawienia bloków. Nie słyszałem o przytoczonej przez Ciebie metodzie. Na pewno wypróbuję i dam znać jakie efekty przy najbliższej okazji.

 

Czujesz ucisk na podeszwie, czyli stopie? Jeśli tak to stawiam na zbyt duże wysunięcie bloków do przodu. Ustaw je mniej więcej na środku. Siodełko masz dobrze ustawione?

 

Tak, pisząc o podeszwie miałem na myśli dolną stronę stopy. Co do ustawienia bloków, spróbuję metody przedstawionej na filmie. Siodełko mam raczej dobrze ustawione, tzn. nigdy nie odczuwałem żadnego dyskomfortu z tym związanego. Ale poszperam jeszcze w czeluściach internetu informacji na ten temat.

 

Dzięki za wszystkie porady :) Nie spodziewałem się tak szybkiego i merytorycznego odzewu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje początki przygód z spd wyglądały podobnie. 3 gleby z prędkością 0km/h oraz drętwienie stóp.

długo bawiłem się z ustawieniem bloków i drętwienie nie przestawało. Okazało się, że przyczyną drętwienia było za nisko ustawione siodełko wskutek czego  pchałem stopy do przodu w złym momencie całego cyklu pedałowania.

Przechodząc z  adidasków i platfrorm na SPD siodło poszło prawie 2cm w góre. Jako laik nie wpadłem na to, choć czułem że jest coś nie tak z prowadzeniem roweru. Stopa teraz dociska w odpowiednim momencie całego cyklu pedałowania.

bloki ustawiam prawie max do tyłu. Tak mi pasuje, ale wydaje mi się że będzie to pasowało dużej grupie raider-ów bo daje to większe  podparcie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika że jeżdżąc na zwykłych pedałach nawet przy źle ustawionym siodełku tył-przód stopa jako tako się zawsze ustawiała. Teraz przypinasz się w jednym miejscu i nie masz możliwości przesuwać stopy przód tył, więc właśnie ważne jest poprawne ustawienie siodełka i bloków. Nie wiem jak jest w przypadku bloków shimano, ale u mnie w lookach śruby wystają dość wysoko w stronę środka buty, jednocześnie dość mocno wbijają się we wkładkę - sprawdź na wkładce gdzie masz ślady od śrub i porównaj z tym, gdzie cię boli - ale mimo wszystko stawiam na złe ułożenie bloków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szjbajk fajny film miał jak ustawić spd. W za dużych butach i blokach max z przodu nie dziwi mnie ze jest kicha. Blok powinien być w miejscu "zawiasu" stopy.

 

Nie są za duże. Powiedziałbym nawet, że są idealne. 

 

moje początki przygód z spd wyglądały podobnie. 3 gleby z prędkością 0km/h oraz drętwienie stóp.

długo bawiłem się z ustawieniem bloków i drętwienie nie przestawało. Okazało się, że przyczyną drętwienia było za nisko ustawione siodełko wskutek czego  pchałem stopy do przodu w złym momencie całego cyklu pedałowania.

Przechodząc z  adidasków i platfrorm na SPD siodło poszło prawie 2cm w góre. Jako laik nie wpadłem na to, choć czułem że jest coś nie tak z prowadzeniem roweru. Stopa teraz dociska w odpowiednim momencie całego cyklu pedałowania.

bloki ustawiam prawie max do tyłu. Tak mi pasuje, ale wydaje mi się że będzie to pasowało dużej grupie raider-ów bo daje to większe  podparcie .

 

Mam nadzieję, że mi odpowiednie ustawienie bloków i siodełka załatwi sprawę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przecież bloki nie mają być maksymalnie przesunięte tylko mają być tam gdzie mają być
10/10. Przesunięcie bloków na max do przodu to proszenie się o kontuzję Achillesów. Krótka instrukcja jak ustawić bloki, opisane są buty szosowe, ale zasada dotyczy również MTB:

http://magazynrowerowy.pl/bloki/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem bloki wg filmu, do którego link podrzucił @Ychu (bloki poszły znacznie w kierunku pięty). Ustawiłem również siodełko korzystając z opisu zawartego tutaj: http://narower.com/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze-ustawianie-siodelka-bikefitting-siodlo-rowerowe-w-rowerze/ (siodło poszło nieznacznie w góre i mocno do tyłu). Różnica kolosalna, jeśli chodzi o komfort jazdy, już od pierwszych obrotów korby :) Nie mniej jednak po niecałej godzinie mocnego kręcenia charakterystyczne drętwienie powróciło :( I tak jest poprawa, bo wcześniej pojawiło się ono znacznie szybciej, lecz tak czy siak problem dalej występuje. Być może zrobiłem coś źle, zatem spróbuję bloki jeszcze cofnąć do tyłu i sprawdzę czy to pomoże. Jeśli nie to chyba zgłoszę się do jakiś fachowców, żeby ustawili wszystko jak trzeba.
Ogromne dzięki za dotychczasową pomoc!  :thanks:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika że jeżdżąc na zwykłych pedałach nawet przy źle ustawionym siodełku tył-przód stopa jako tako się zawsze ustawiała. Teraz przypinasz się w jednym miejscu i nie masz możliwości przesuwać stopy przód tył, więc właśnie ważne jest poprawne ustawienie siodełka i bloków. Nie wiem jak jest w przypadku bloków shimano, ale u mnie w lookach śruby wystają dość wysoko w stronę środka buty, jednocześnie dość mocno wbijają się we wkładkę - sprawdź na wkładce gdzie masz ślady od śrub i porównaj z tym, gdzie cię boli - ale mimo wszystko stawiam na złe ułożenie bloków.

 

Śruby praktycznie w ogóle nie wystają i nie zostawiają żadnego śladu na spodniej stronie wkładki.

 

Może zwyczajnie za mocno ściskasz klamry w butach?

 

Zdecydowanie nie. Zostawiam całkiem sporo luzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ewentualnie idź do ortopedy czy nie masz jakiegoś problemu ze stopami lub nogami.

 

Jesli osiągnął już dorosłść tj. nie rośnie, nie ma wad postawy (koslawe stopy, koslawe kolana, platfus), nie zmienił ostatnio trybu życia (np praca przy biurku od roku) a dolegliwosci pojawiaja się tylko na rowerze.... to raczej nie musi chodzic po lekarzach, przynajmniej do momentu upewnienia się że ma dobrze ustawione bloki.

 

ZE swojej strony mogę napisać też ze najmneij wygodne buty jakie miałem to SHIMKOWE 089. W życiu bym już ich nie kupuił, w sklepie siedziały jak ulał, po ok 2h jazdy zaczyna bolec mnie zewnetrzna czesc prawej stopy przy małym palcu. Są miękkie jak gumiaki. to moje 4 buty od Shimano, 7  w ogole i  jedyne w ktorych nie moge jezdzic. jak ktos chce sobie sprawic M089 nr 46 białe w praktycznie idealnym stanie, to zapraszam na prv. ;-) Na moje to sie swietnie nadaja do chodzenia, choc i do tego mialem lepsze SPDy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co kojarzę to buty Shimano są generalnie dla węższych stóp, więc może ten najszerszy obszar buta, gdzie mniej więcej znajduje się blok, jest dla Twojej stopy za ciasny i masz nacisk z obu boków, a podczas jazdy dodatkowo jeszcze od dołu od strony bloku... ?

 

jeśli już dobrze ustawiłeś bloki, to spróbuj jeszcze nie napinać rzepów (i klamry) zbyt mocno - noga w bucie powinna mieć trochę rozsądnego luzu żeby nie blokować krążenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna jazda za mną. 35km i dwa przystanki na powrót krążenia w stopach :( Bloki mam już przesunięte poza zawias paluchów w kierunku pięty, a sytuacja dalej się powtarza. Poziom irytacji i zniechęcenia rośnie.

 

z tego co kojarzę to buty Shimano są generalnie dla węższych stóp, więc może ten najszerszy obszar buta, gdzie mniej więcej znajduje się blok, jest dla Twojej stopy za ciasny i masz nacisk z obu boków, a podczas jazdy dodatkowo jeszcze od dołu od strony bloku... ?

Tu może być pies pogrzebany. Buty do biegania też mam raczej z tych szerszych. Lecz kiedy zakładam SPD nie czuje żadnego ucisku, a w momencie pedałowania żadnego kontaktu z butem od boków stopy. 

 

jeśli już dobrze ustawiłeś bloki, to spróbuj jeszcze nie napinać rzepów (i klamry) zbyt mocno - noga w bucie powinna mieć trochę rozsądnego luzu żeby nie blokować krążenia.

Nie zapinam mocno. Powiedziałbym nawet, że zapinam za lekko.

 

Pozostaje chyba pomoc specjalisty. Kopne się do jakiegoś sklepu, żeby ustawili bloki jak trzeba. Ewentualnie zmiana butów, choć nie uśmiecha mi się kupować kolejne za parę stów, jeśli sytuacja miałaby się powtórzyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W moim przypadku pomogła zmiana wkładek . Wyjałem firmowe cienkie wkładki i włożyłem grube filcowe / taki model co ma z jednej strony folie alu/. Koszt wkładek 10 zł . Od tej pory nigdy nie miałem dretwienia palców. 
 

Shimanowskie wkładki są dosyć grube i sztywne. Ale to może być dobry kierunek. Poszukam jakiś podobnych do tych co opisujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu może być pies pogrzebany. Buty do biegania też mam raczej z tych szerszych. Lecz kiedy zakładam SPD nie czuje żadnego ucisku, a w momencie pedałowania żadnego kontaktu z butem od boków stopy. 

 

Nie zapinam mocno. Powiedziałbym nawet, że zapinam za lekko.

 

Pozostaje chyba pomoc specjalisty. Kopne się do jakiegoś sklepu, żeby ustawili bloki jak trzeba. Ewentualnie zmiana butów, choć nie uśmiecha mi się kupować kolejne za parę stów, jeśli sytuacja miałaby się powtórzyć.

 

może to nie doda zbyt wiele do tematu, ale taki test - wyjmij wkładkę z buta i postaw na niej równo stopę - czy w najszerszym miejscu stopa wystaje nad wkładkę? jeśli tak, to z grubsza o ile?

 

ja mam co prawda buty innej marki (Mavic, model Rush), więc inna budowa skorupy buta... ale stopa wystaje mi nad wkładkę od zewnętrznej strony o około 2-3mm. nie mam problemów z drętwieniem, tylko jeśli za mocno dociągnę klamrę i/lub rzepy.

 

hm, a jeszcze drugi test - czy stopa też drętwieje po jakimś czasie nawet jak nie jesteś wpięty? bo jeśli tak, to mógłbys przetestować inny but w sklepie - założyć, pochodzić, posiedzieć 5-10minut... bo mnie się coś wydaje że to jednak ten but uciska i ustawienie bloków nie pomoże (zresztą sam przetestowałeś już kilka ustawień).

 

EDIT: ale piszesz też że brak kontaktu stopy z butem po bokach.. no nie wiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

hm, a jeszcze drugi test - czy stopa też drętwieje po jakimś czasie nawet jak nie jesteś wpięty? bo jeśli tak, to mógłbys przetestować inny but w sklepie - założyć, pochodzić, posiedzieć 5-10minut... bo mnie się coś wydaje że to jednak ten but uciska i ustawienie bloków nie pomoże (zresztą sam przetestowałeś już kilka ustawień).

Rzecz w tym, że drętwieje tylko w momencie kręcenia, nacisku na pedały. Schodzę z roweru, nie zdejmuje butów, tylko siadam, żeby nie naciskać na podeszwę i krążenie po chwili powraca mając wciąż zapięte buty. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że gdybym tylko chodził w tych butach to też by nie drętwiało. To się dzieje tylko i wyłącznie w momencie pedałowania. Może technika u mnie kuleje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...