Skocz do zawartości

[napęd] wymiana zębatki z przodu


Ostus

Rekomendowane odpowiedzi

Zanim kupimy blaty warto zastanowić się nad ich rozmiarem. 40z to w MTB nie jest mały rozmiar, a wręcz przeciwnie, to ogromna tarcza nawet jak na koło 26". Kolega wcześniej pisał, że nie używa dotychczasowego blatu 44z, a 40z to tak naprawdę niewielka różnica (około jeden ząbek różnicy na kasecie z tyłu). Także wyjaśnijmy sobie, jakie najtwardsze przełożenia używasz dotychczas. Ślepo stawiam, że wystarczy zestaw 38/26, 38/24 lub 36/22. Do każdego z tych rozmiarów wystarczy przerzutka Deore FD-M618 o odpowiednim montażu i ciągu linki:

https://kastor-bike.pl/q/?keywords=fd-m618

 

Zębatki o mniejszej ilości zębów:

36 - http://rowerowy.com/sklep/czesci/zebatki/bcd-104mm/prod/y1kg98050

38 w zależności od wielkości młynka!!! - http://rowerowy.com/sklep/czesci/zebatki/bcd-104mm/prod/y1na98020

 

Tu jeszcze młynki 24 i 26z, 22z masz zamontowany więc wymieniać nie potrzeba:

http://rowerowy.com/sklep/czesci/zebatki/bcd-64-mm?&filter[sort]=2&filter%5Bproducer%5D=23

 

Ten problem u szajbajka wystąpił z zębatką z bardzo niskiego modelu, w tych w/w to nie nastąpi, spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panowie.

Czyli wyrzucam najwiekszy blat, a srodkowy zastępuje 36T.

Troche miekkich przelozen musze miec bo mieszkam na sporym wzniesieniu i kazdy pworót do domu konczy sie 2km podjazdem o srednim nachyleniu 5,0%. Z drugiej strony duze blaty nie sa mi potrzebne bo i tak nie jezdze szybciej niz 40km/h (chyba ze wyjezdzajac z domu, ale wtedy to juz grawitacja daje predkosci rzedu 70km/h).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Podepnę się pod temat 

Posiadam z przodu zębatke 30T (korba Specialized Stout XC) tył Custom Sunrace 11-40T (10 biegów) i chciałem zapytać co zrobic żeby zwiększyć mu prędkość maksymalną? Myślałem nad zmianą przedniej zębatki tylko tutaj pytanie jaka jest różnica między 30T a np 34T i czy nie będe zmuszony zmieniać łańcucha? 
Kolejne pytanie czy zebątki do przodu pasują rozstawem otworów np czy zębatka Renthal 34T 1XR podejdzie do mojej korby? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślałem nad zmianą przedniej zębatki tylko tutaj pytanie jaka jest różnica między 30T a np 34T

Przy kole 29", oponie 54mm i kadencji 110 jest już odczuwalna różnica:

30z - 41,6km/h

34z - 47,1km/h

 

dla zobrazowania:

30:11z +/- 34:13

czyli mniej więcej jest tak jakbyś do obecnego napędu otrzymał dodatkową mniejszą koronkę. Tylko pamiętaj, że zwiększając na korbie jednocześnie utracisz miękkie biegi na podjazdy. Rozwiązaniem powinna być wtedy kaseta 11-46.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dla zobrazowania: 30:11z +/- 34:13 czyli mniej więcej jest tak jakbyś do obecnego napędu otrzymał dodatkową mniejszą koronkę. Tylko pamiętaj, że zwiększając na korbie jednocześnie utracisz miękkie biegi na podjazdy. Rozwiązaniem powinna być wtedy kaseta 11-46.
 


Więc myśle że najlepszym rozwiązaniem będzie najpierw zakup przedniej zębatki 34T i od razu łańcuch, na chwile obecną nie znalazłem opini na temat mojej korby wiec myśle że na ten sezon nie będe jej zmieniał. Zobacze jaki będzie efekt bo póki co nie używałem jeszcze 1 i 2ego biegu. Jeżeli będzie brakowało to zakupie cały zestaw do tyłu SRAM X01 bo prawdopodobnie moja manetka nie będzie do 1x11.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a X01 i tak za ciebie jeździć nie będzie i mocy ci nie doda.


Tu masz racje więc nie będe się sprzeciwiał i wydawał pieniędzy na darmo. Zamówiłem do przodu zębatke SRAM XX1 34T  tylko jeszcze pytanie odnośnie łańcucha, zamówić jakiegoś SRAMa pod to czy może być np KMC X10EL (przypadł mi do gustu w złotym kolorze) dodam że o takie rzeczy jak napęd staram się dbać o czystość i odpowiednie smarowanie. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...