Skocz do zawartości

[napęd] wymiana zębatki z przodu


Ostus

Rekomendowane odpowiedzi

Można, ale:

- kosztem lekkich biegów oczywiście

- może być Ci ciężko znaleźć korbę o większej zębatce przy tej samej długości ramion. Suporty takich rowerków są nisko, a korby mają zwykle krótkie ramiona, wiec po wymianie byłoby ryzyko zawadzenia pedałem o ziemię na zakręcie.

 

Inaczej można to osiągnąć mniejszą zębatką z tyłu lub po prostu większym kołem (czyli nowy rower). Jaka jest obecnie zębatka w korbie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, ale:

- kosztem lekkich biegów oczywiście

- może być Ci ciężko znaleźć korbę o większej zębatce przy tej samej długości ramion. Suporty takich rowerków są nisko, a korby mają zwykle krótkie ramiona, wiec po wymianie byłoby ryzyko zawadzenia pedałem o ziemię na zakręcie.

 

Inaczej można to osiągnąć mniejszą zębatką z tyłu lub po prostu większym kołem (czyli nowy rower). Jaka jest obecnie zębatka w korbie?

Zębatka ma coś ok 40 zębów.Jutro sprawdzę dokładnie.Nie wiem czy to ważne,ale z tyłu są biegi w piaście.Rower ma dopiero rok i kosztował masę kasy(płacił PFRON),tak że wymiana raczej odpada.

Na jakie wymiary albo parametry musiałbym zwrócić uwagę, wymieniając zębatkę na większą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z tyłu jest piasta wielobiegowa,to najprawdopodobniej będzie możliwość wymiana zębatki z tyłu.Podaj model piasty,oraz ile zębów ma koronka.


Przy wymianie zębatki,a więc najprawdopodobniej całej korby ważna będzie długość ramion.Najprawdopodobniej suport będzie do wymiany,chyba że stary  będzie miał długość taką jaka potrzebna będzie do nowej korby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wygląda na to,że przerzutka potrzebuje 12 zębów różnicy między dużym a średnim blatem,czyli 40-28.A to już się prosi o przejście na 2x10.

Tylko że ta przerzutka jest pod tarczę 44T i napęd 3xX - nie obniżysz jej do 40T tak aby dół klatki nie zahaczał o dolne widełki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnych godzinach w necie natrafilem na mozliwosc rozwiazania problemu.

Montaz jednego blatu 34-36t typu narrow wide. Do korby deore pasuja (maja 2mm offset).

Nawet szajbajk na swoim kanale cos takiego wykonal.

Oczywiscie pozostale blaty do demontazu wraz z przednia przerzutka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie

Może trochę przybliżę napiszę na temat budowy napędu tego roweru, a jest on dość skomplikowany...

No więc od przodu pojedyncza zębatka która napędza piastę z trzema biegami,na której jest jeszcze jedna zębatka która przy pomocy drugiego łańcucha napędza koła(dwa - rowerek jest trójkołowy),poprzez mechanizm różnicowy...uff skomplikowane to.

Do roweru raczej dzisiaj nie będę miał dostępu, tak że nie wiem czy uda mi się policzyć zęby zębatek.

Wrzuciłbym jakieś foty bo mam w telefonie ale nie wiem jak...

Nie wiem czy się jeszcze dzisiaj odezwę bo nie mam za bardzo czasu, ale dzięki wszystkim za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej będzie w takim razie wymienić którąś zębatkę przy tej pośredniej piaście ("wchodzącą" na mniejszą lub "wychodzącą" na większą) albo tą ostatnią na mniejszą. Oczywiście trzeba by odpowiednio skrócić lub wydłużyć łańcuch. Trzeba się przyjrzeć jak mocowane są zębatki i czy są w miarę standardowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnych godzinach w necie natrafilem na mozliwosc rozwiazania problemu.

Montaz jednego blatu 34-36t typu narrow wide. Do korby deore pasuja (maja 2mm offset).

Nawet szajbajk na swoim kanale cos takiego wykonal.

Oczywiscie pozostale blaty do demontazu wraz z przednia przerzutka.

Taki napęd jest możliwy jak najbardziej, ale ograniczasz zakres przełożeń na dotychczasowej kasecie. Oczywiście jest kaseta 11-40 9s Sunrace, ale by napęd 1x9 działał poprawnie potrzebna jest tylna przerzutka dwuzawiasowa. Podaj jaki masz model z tyłu.

Także jak widzisz każdy kij ma dwa końce. Do budowy napędu 2x9 wcale nie potrzeba wymieniać korby, wystarczy dokupić odpowiednie zębatki oraz przednią przerzutkę i z dotychczasową kasetą uzyskasz zakres większy niż na napędzie opartym o kasetę 11-40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że w doborze blatów to jestem zielony, a kupować a potem odsyłac na wlasny koszt gdy sie okaze ze nie pasuje to nie ma sensu.

Przerzutka tylna to 9 rzedowy slx z krótkim wózkiem.

Za konkretne rady z gory dziekuje i zamieniam sie w sluch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/shimano-slx-m675-tarcza-zebatka-do-korby-2x10s-28t-i6704408720.html

http://allegro.pl/shimano-slx-m675-tarcza-zebatka-korby-40t-do-28t-i6705023272.html

Jeśli chodzi o blaty,to czasami występują problemy z montażem ich na ramieniu korby.Mimo że BCD jest takie samo,Shimano zmieniło ilość materiału wokół otworów mocujących i może być potrzeba delikatnego podszlifowania.Ale to chyba problem w starszych korbach.Na kanale Szajbajk było o tym :thumbsup:.

Edit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...