Skocz do zawartości

[trasy] Babia Góra Trails, czyli nowe trasy rowerowe (singletracki) wokół Babiej Góry


jarko

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu szykują się porządne single w Małopolsce - Gmina Zawoja otrzymała dofinansowanie na budowę Babia Góra Trails, czyli sieci (ok. 70 km) górskich tras rowerowych na obszarze pogranicza wokół Babiej Góry (w tym nowych singletracków). Inwestycja ma być wykonana do końca 2018 r.

Więcej na velomalopolska.pl

 

ri1Av2ph.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beskid, byłeś tam? Widzę, że zjazd z Mendralowej w kier. Głuchaczek idzie centralnie po szlaku pieszym. O co kaman, jak oni to zrobili, obok szlaku/drogi?

 

Dziesiątki razy. Nie chcę i tutaj dostać po tyłku więc ostrożnie się wypowiem. Wszystko co jest na niebiesko już jest przez wiele lat bo to normalne drogi przystosowane do zwożenia ciężkim sprzętem drewna z "upraw leśnych". Całkowicie nowy będzie krótki odcinek poniżej Mędralowej do drogi stokowej. Z samej Mędralowej posądzam, że coś puszczą obok szlaku po stronie Słowackiej. Szlak pieszy jest integralną częścią ścieżki granicznej i było by dziwne gdyby SG poszła na jej przeróbkę. Od Barankowej idzie szlak żółty ale tylko fragment się pokrywa. W jego połowie już dawno można odbić w lewo i dostać się przez schron pod Kamińskiego aż pod Mędralową. Z kolei w okolicy Mosornego część ścieżek już jest bo odbywały się tam odcinki enduro. Generalnie jestem za tylko nie podoba mi się lokalizacja części projektu, jego forma i intencje czyli poniekąd "robienie laski" Słowakom bo postawili Koronę Ziemi która splajtowała. Nie powinno się tak wysoko i w takich miejscach robić niczego sztucznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Szlak pieszy jest integralną częścią ścieżki granicznej i było by dziwne gdyby SG poszła na jej przeróbkę.
 

Prawdę mówiąc nasz czerwony dukt nie biegnie po granicy idealnie, jest kilka metrów obok. To już Słowacki niebieski można by powiedzieć, że biegnie niemal od słupka do słupka, tak to bynajmniej pamiętam. Tym niemniej jak patrzę na tę mapę wyżej, to wygląda to jakby mieli przekopać właśnie ten niebieski szlak, który w praktyce jest chyba nieużywany już przez nikogo. Zresztą zauważ, że z tego byłego przejścia granicznego jest zjazd po ścieżce żółtej na Słowację do drogi (w sumie to z jednej i drugiej strony Mendralowej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Trochę nowym informacji - otwarcie w 2018 roku (termin ukończenia robót przewidywany jest na 15.09.2018 r.).

Profil na facebooku - https://www.facebook.com/BabiaGoraTrails/

Oficjalna strona (w budowie) - http://babiagoratrails.com/

Mapka tras w paśmie Mosornego - http://zawoja.ug.pl/sites/zawoja.ug.pl/files/skmbt_c28417071809130.pdf

Część BGT na Mosornym (13,5 km singli) zapowiada się bardzo ciekawie, będzie chociażby alternatywa dla podjazdu stromą drogą dojazdową do górnej stacji wyciągu. Dodatkowo jest szansa na ożywienie budynków z niewypału jakim była Korona Ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 11.09.2018 o 16:37, jarko napisał:

 

R6OYsCUh.jpg

 

Nie rozumiem tych zachwytów, z tej mapy wynika, że tam tych singli to 5 jest około. Niebieskie to zwykłe drogi.

A na tej https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1PNCZc0n2CBJbhGbRB_ofPOlqR4vFNtIw&fbclid=IwAR0xOGIGqlp_xHtBZz0OZG9Bq7-mE1FRrKhz-z1bCTc3rzcy6Ph0Tf6XIoQ&ll=49.626907824253266%2C19.516719500000022&z=14 to nawet tylko 4 trasy zjazdowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czego oczekiwałeś? że od razu otworzą 10 singli i to długich na 5km każdy, dobrze, że w ogóle sie za to zabrali i można naprawdę fajnie sie tam pobawić;)

W bb trails też dobudowują trasy, przy otwarciu było ich mniej niż teraz,

ja też mam zastrzeżenia, inaczej bym poprowadził niektóre z nich bo są bez sensu trochę jeśli chodzi o podjazd czy zjazd pod wyciąg, ale lepsze to niż żadnej ścieżki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOL, tylko 5 singli :) Kolego masz jedną pętlę samymi singlami 12 km i 400 m przewyższenia, IMO Sokolica to najlepszy flowtrail w Polsce. Druga pętla to ta z Tabakowym (genialnie umiejscowienie ścieżki!) i nieoficjalnymi singlami jak zielony na Klekociny, Myśliwski i Grzęda (są oznaczone w Trailforks) w sumie 17 km i 750 m przewyższenia. Uwierz, że w tych górach to w zupełności wystarczy, żeby poczuć prawdziwe MTB. Już pomijam fakt, że Tabakowy daje Ci łatwy dostęp do czerwonego granicznego do przełęczy Glinne (SUPER SZLAK), a słowackie single zrobią ten szlak jeszcze bardziej dostępnym dla mniej wprawionych bikerów (najbardziej stromą rąbankę, będzie można ominąć granicznym singlem). Zresztą ten kto zna okolicę to wie, że te góry mają olbrzymi potencjał "dzikich" szlaków (wymienię jeszcze tylko zielony szlak na Policy), a te ścieżki umożliwiają jego DUŻO łatwiejsze wykorzystanie i to jest dla mnie ich największa zaleta (może oprócz fenomenalnej Sokolicy).
Mi do szczęścia brakło tylko poprowadzenia singla od przełęczy Glinne (lub np. Studenta) do przełęczy Półgórskiej (słowackimi zboczami pasma Mędralowej), wtedy byłaby bardzo fajna trzecia pętla wykorzystująca czerwony graniczny - @Vasya może jako pomysłodawca uda Ci się Słowaków na coś takiego namówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zajonc napisał:

W bb trails też dobudowują trasy, przy otwarciu było ich mniej niż teraz,

A każda następna coraz bardziej na odwal się robiona. No i te słynne "odcinki XC" biegnące po krzakach i po płaskim.. No ale tu 500m, tam 500m i już mozna się chwalić dodatkowym kilometrem tras... I tak działa marketing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, gocu napisał:

A każda następna coraz bardziej na odwal się robiona. No i te słynne "odcinki XC" biegnące po krzakach i po płaskim.. No ale tu 500m, tam 500m i już mozna się chwalić dodatkowym kilometrem tras... I tak działa marketing.

Szczególnie ostatnia oddana Rock&Rolla jest zrobiona tak bardzo na odwal się, że wyszła im najlepsza trasa w całym kompleksie. No dramat normalnie, jak tak można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, kamfan napisał:

Mi do szczęścia brakło tylko poprowadzenia singla od przełęczy Glinne (lub np. Studenta) do przełęczy Półgórskiej (słowackimi zboczami pasma Mędralowej), wtedy byłaby bardzo fajna trzecia pętla wykorzystująca czerwony graniczny - @Vasya może jako pomysłodawca uda Ci się Słowaków na coś takiego namówić.

Dzięki @kamfan za nakreślienie potencjału okolicy malkontentom, których w tym kraju nie brakuje. Jak im nie podasz na tacy, to nie domyślą się. ;)
 

Próbowaliśmy zainteresować tym Gminę Jeleśnia bo to ich teren transgraniczny, żeby ciągnąć Tabakowy dalej aż do Korbielowa, zapraszaliśmy na konferencję.. zero odzewu.

Całe ściechy były właśnie tak projektowane, aby: dać fun na krótkich pętlach, dać fun tym co chcą się szkolić, dać fun tym co chcą eksplorować najlepsze szlaki w okolicy, dać fun tym co chcą jeździć z pomocą wyciągu. Dojazd do wyciągu ze ścieżek to w ogóle cud, że powstał ze względu na ogrom obostrzeń terenowych i własnościowych. Całe zbocza Mosornego gronia to tereny osuwiskowe. Przyglądnijcie się czasem na podjeździe jakie skały tam są i gołoborza. To była jedyna w tym zakresie możliwość jakkolwiek dostać się w rejon wyciągu. Ale, po wielu zatargach, nerwach i rozkminach udało się.
Co do ilości. Znałem takich co to co tydzień walą po 100km i więcej u siebie po równinach, zabrałem ich tu na wycieczkę 20km i więcej nie wrócili, bo umarli po drodze z wycieńczenia. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Vasya napisał:

Całe ściechy były właśnie tak projektowane, aby: dać fun na krótkich pętlach, dać fun tym co chcą się szkolić, dać fun tym co chcą eksplorować najlepsze szlaki w okolicy, dać fun tym co chcą jeździć z pomocą wyciągu.

I to widać, zwłaszcza jeżeli ktoś przynajmniej trochę zna okolice :) Mi ten pomysł, aby sztuczne traile łączyć z "dzikimi" szlakami bardzo się spodobał (zwłaszcza, że niektóre są lepsze od oficjalnych ścieżek Enduro Trails). Jestem pod wrażeniem tego jak przemyślane jest rozmieszczenie tych ścieżek. Dzięki @Vasya za dobrą robotę! Teraz pilnuj gminę, żeby nie zapomniała o nakładach na utrzymanie i remonty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zajonc napisał:

@Vasya planujecie gdzieś dodatkowe ścieżki zrobić? wiem, że może za wcześnie pytać ale może w planach już macie gdzieś coś:) jeśli tak to też w okolicach mosornego czy gdzieś indziej? 

Na chwilę obecną nie ma takich planów. W 2019 będziemy uzupełniać ścieżki o jakąś małą architekturę: wodopoje, ławeczki, kosze, wiaty. Potrzebujemy dać wszystkim oswoić się z tą infrastrukturą. Liczymy, że coś ruszy się w PKLu po zmianie właściciela i tam będzie nacisk na rozbudowę bike parku przy wyciągu. Dopiero później będziemy myśleć o dalszych trasach.
20,5km (a właściwie 25km bo 5km singla jest dwukierunkowo) singli to nie mało jak na pierwszy raz. Dokładając do tego parę fajnych szlaków/naturalnych ścieżek przy singlach i robi się tego koło 30-40km, do tego Pętla Xc wokół Babiej Góry (60km). No i kilka (6-8km) po słowackiej stronie, ale jak im to wyjdzie to trzeba poczekać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie objedziesz na HT, bo 90% trasy to szutry i drogi leśne. Tylko ostatni zjazd na pętli kamienisty, ale da radę na HT też. Nie ma aż takiej młócki.

Ja niestety jestem emerytem to śmigam na fullu, tylko trzeba założyć szutrowe oponki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również wolę w terenie fulla ze względu na komfort. Pomimo dużego skoku i braku blokady zawieszenia dużo przyjemniej mi się jeździ. Ale w życiu nie chciałoby mi się zmieniać opon w Reginie na jeden wyjazd. Ostatnio wstawiłem właśnie HT 29 w miejsce staruszka 26. I w lekkim terenie spoko daje radę a na szutrach podjazdy są mniej wyczerpujące. No i nie boję się już tak dojazdówek asfaltem.  Ale wiadomo coś za coś i na zjazdach nie ma już takiej radości.

Jeszcze raz dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...