Skocz do zawartości

[Rumunia] Trasa Transfogarska.


bodzioklb

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że to mój pierwszy post na tymże forum to chciałbym się przywitać... Cześć

 

Zwracam się z zapytaniem czy ktoś z klubowiczów przemierzył rowerem trasę transfogarską?

 

Chodzi mi po głowie wypad w ten rejon i zaplanowanie trasy od miejscowości Cârțișoara do miasta Curtea de Argeș.

 

Wiem że większość powie że ta trasa to bardziej na motor... ale rower tez ma dwa koła ;-)

 

Trasa w planie ma być wypoczynkiem i zwiedzaniem okolicy...

 

Przejazd w jedną stronę na rowerze i powrót busem do miejsca startu.

 

 

 

Będę wdzięczny za wszelkie opinie od osób co były w tych rejonach i od osób które maja jakieś sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Serwus na forum!
W ostatnim wydaniu PNT Magazyn był opis tej trasy wiosną właśnie z perspektywy roweru. Poszukaj ich na necie (PNT magazyn) i zobacz jak z zakupem, czy zostało coś z nakładu (w kiosku ani empiku tego nie dostaniesz hehe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

To podrzucę konkretnie te pytania do Bartka, Dyrektora w PNT ;)
A nóż coś napisze. Byli dokładnie rok temu więc pewnie mają w miarę świeże info. Pytanie jeszcze czy planujesz jechać latem czy wiosną?

Od Barta:
na szczycie spanie jest ale drogie, od strony południowej zaraz za tunelem jest jeden w miarę tani nocleg. Latem spokojnie możesz spać w namiocie.
Lepiej robić trasę pd-pn, po stronie północnej dużo lepszy asfalt
Latem staraj się tak ułożyć plan by nie trafić tam w weekend bo jest gorzej niż na Krupówkach :)
Trasa teoretycznie otwarta od czerwca do października ale tunel dla pieszych o rowerzystów jest dużo dłużej otwarty, Wiosną może być śnieg  - byli na przełomie maj-czerwiec i spychacze pracowały walcząc ze śniegiem.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podziękował śłicznie...

 

A tak z konkretów.

 

Dzienny dystans to nie więcej niż 30 km trasy transfogarskiej /asfaltu/... + zwiedzanie okolicy /las, drogi szutrowe/

 

Chodzi o to że chcę poznać jak najlepiej okolicę czyli jakieś przełomy skalne, widokowe tarasy, tamy itd..

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podrzucę konkretnie te pytania do Bartka, Dyrektora w PNT ;)

A nóż coś napisze. Byli dokładnie rok temu więc pewnie mają w miarę świeże info. Pytanie jeszcze czy planujesz jechać latem czy wiosną?

 

Od Barta:

na szczycie spanie jest ale drogie, od strony południowej zaraz za tunelem jest jeden w miarę tani nocleg. Latem spokojnie możesz spać w namiocie.

Lepiej robić trasę pd-pn, po stronie północnej dużo lepszy asfalt

Latem staraj się tak ułożyć plan by nie trafić tam w weekend bo jest gorzej niż na Krupówkach :)

Trasa teoretycznie otwarta od czerwca do października ale tunel dla pieszych o rowerzystów jest dużo dłużej otwarty, Wiosną może być śnieg  - byli na przełomie maj-czerwiec i spychacze pracowały walcząc ze śniegiem.

 

Cześć,

a w jakim terminie planujesz wyjazd? Pytam bo ja się tam wybieram w połowie kwietnia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

datar - serio? na narty? :woot:

 

A tak na poważnie - to w kwietniu zapewne będzie tam śniegu po pas a droga będzie zamknięta...

 

Ja planuje jechać na przelomie maj-czerwiec no chyba że będzie śnieg to w lipcu jak będziemy jechać na urlop do Macedonii / Albanii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bikemap.net ridewithgps gpsies.com

 

Albo coś źle robię  albo sie nie da na żadnej z wymienionych stron wpisać punktów trasy w formacie GPS tj. np:

45°40'29.0"N 24°34'54.1"E

 

WG koordynatów mi najłatwiej planować bo:

- nie zawsze da sie okreslic miasto czy punkt na mapie bo często korzystam z punktów sugerowanych przez innych...

- szlaki leśne lub poza cywilizacją

- wybieranie punktu na mapie jest trudne do odwzorowania w lasach czy na pustkowiach

mam np 2 punkty:

45°40'29.0"N 24°34'54.1"E

oraz

45°38'13.4"N 24°36'23.2"E

 

Czy ktoś zna stronkę która zaczytuje taki format zapisu i podaje topografie terenu.

 

Google zaczytuje

https://www.google.pl/maps/dir/45%C2%B040'29.0%22N+24%C2%B034'54.1%22E/45%C2%B038'13.4%22N+24%C2%B036'23.2%22E/@45.6573763,24.5590504,13z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x0:0xdd0487d6573b0e53!2m2!1d24.5816944!2d45.6747222!1m5!1m1!1s0x0:0xc0e952d788aa138b!2m2!1d24.6064444!2d45.6370556?hl=pl

 

 

- mogę trasę wysłać z googla jako gpx na smartfona /nie wiedzieć czemu na @ nie działa -przynajmniej maile nie dochodzą/ wgrać na podane stronki - ale to dodatkowa robota...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chce na trasie mieć punkty - punkty lokalizacyjne fajnych miejscówek.

Często są podawane dane współrzędne lub można w necie trafić na zdjęcia wykonane na uboczach tras - ze zdjęć pozyskujesz współrzędne GPS i ... i chce takie punkty dodać do tripu a nie znam ich lokalizacji na mapie


Tak na przykład miałem w CRO...

Zrobiłem  trasę a dopiero po fakcie dowiedziałem się że 100 metrów od trasy rowerowej jest potok i mini wodospad...

I żałuję że tam nie byłem.

 

A planowanie trasy i poznawanie przewyższeń wg danej stronki pozwoli uniknąć sytuacji gdzie dojechanie do danego miejsca będzie nie warte włożonej energii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musisz kombinować. Ja też lubię mieć wszystko zaplanowane ale aż tak szczególowo tego nie robię. Planuje trasę, a noclego tak naprawdę nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy wypadnie. Zależy od pogody, ukształowania terenu itp .wolę sobie to spontanicznie robić już podczas jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz był w czerwcu 2003, start w Przemyślu, meta w Jaśle

Drugi raz czerwiec 2008 , pętelka Sibiu - Sibiu 6 dni.

 

Jeśli chodzi stricte o sam podjazd na Balea Lac to nie pamiętam, ale trzeba liczyć koło 3 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

 

 

Będę wdzięczny za wszelkie opinie od osób co były w tych rejonach i od osób które maja jakieś sugestie.

 

W Rumuni w sumie spędziłem już około pół roku.

Na taki wyjazd polecam, nie planować trasy z góry tylko wyznaczyć ogólna trasę.

Ten kraj potrafi zaskoczyć za każdym zakrętem i nigdy nie wiadomo gdzie się człowiek skieruje za godzinę :)

Proponuję zakupić przewodnik z Seri Bezdroża Classic,  Rumunia oraz Mołdawia, moim zdaniem jest lepszy od Pascala.

Dodatkowo w jakiejś okolicznej miejscowości w informacji turystycznej kupić miejscową mapę, miałem taką na ostatnim wyjeździe, bardzo ładnie są na niej zaznaczone drogi i szlaki.

Dodatkowo jest naniesionych sporo punktów ciekawych obejrzenia, do tego zwykły kompas i nic więcej nie potrzeba do nawigacji.

W ostatnich latach bardzo dobrze oznaczyli trasy górskie, więc trafisz bez problemu gdzie chcesz.

Jeśli noclegi pod namiotem, to możesz się rozbijać wszędzie, w Rumunii nie ma zakazu biwakowania nawet w parkach narodowych.

Jeśli bez namiotu, to w prawie każdej wiosce znajdziesz pensjonaty, ceny w zeszłym roku prawie we wszystkich 60 pln za pokój dwuosobowy.

Na szlakach w górach są schroniska (cabany), ceny ok 90 pln za pokój.

 

Jak lubisz ostre podjazdy, proponuję wycieczkę na drugi szczyt Rumunii Negoiu.

Jedziesz rowerem z miejscowości Porumbacu de Jos do Cabany Negoiu, tam przenocować w schronisku lub namiocie.

Na drugi dzień,  pieszo, wejść na szczyt i zjechać z powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! :)

 

W tym roku w czerwcu planuję rowerową podróż do Rumunii. Trasa Transfogarska to moje rowerowe marzenie. Jestem na etapie szukania informacji i planowania trasy i... właśnie przeczytałam, że w tym roku trasa będzie zamknięta do 30 czerwca! Jak myślicie - jest szansa na wcześniejsze otwarcie? Czy data jest z góry zaplanowana czy w razie dobrych warunków pogodowych jest szansa na wcześniejsze otwarcie? Czy zamknięcie dotyczy tylko samochodów?

 

Lewocz - start w Przemyślu, meta w Jaśle? Również planuję zacząć w Przemyślu, potem przez Ukrainę i do Rumunii. W zależności od czasu i sił powrót albo pociągiem albo przez Węgry i Słowację. A Ty jak jechałeś? Ile dni Ci to zajęło i jaki był średni dzienny dystans? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu przejechaliśmy Trasę Transfogaraską i bardzo nam się podobała. Noclegów jest dużo ale głównie w dolnej części. My jechaliśmy od strony północnej, w około połowie jest jeszcze Hotel Balea Caskada skąd startuje kolejka linowa. Miejscowi rowerzyści polecali nam przejechać się wagonikiem choćmy tam i z powrotem bo widoki są podobno zupełnie inne niż z poziomu szosy, ale się nie skusiliśmy. Na szczycie jest totalny jarmark, noclegi są ale i dziki tłum turystów, nam się to nie podobało.

Tak jak pisał ktoś wcześniej najważniejsze to żeby nie jechać w weekend i mieć trochę zapasu na wypadek załamania pogody. Z nocowaniem na dziko w namiotach to polecałbym oddalać się mocniej od szosy bo właśnie przy trasie transfogaraskiej podbiła do nas policja jak paliliśmy ognisko i kategorycznie zabroniła nocowania na dziko w namiocie, nie jestem pewien czy był to park narodowy ale sobie podarowaliśmy. Noclegów lepiej nie planować na sztywno, ja przynajmniej nigdy tak nie robię. 

Wracając przejechaliśmy drugą wysokogórską szosę - Transalpinę. Może nie miała tak spektakularnego widoku jak serpentyny na Transfogaraskiej, ale całość dużo bardziej nam się podobała a i odcinek wysokogórski był znaczie dłuższy.

Jakby co zapraszam do obejrzenia fotorelacji i mapy naszej trasy: http://rowerami.com/2_22_Rumunia-2016.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obywatel, adammo Dziękuję za informacje i sugestie.


Cześć! :)

właśnie przeczytałam, że w tym roku trasa będzie zamknięta do 30 czerwca!

 

Jeśli tak będzie to nie ukrywam że to komplikuje moje plany wyjazdowe

 

Do Rumuni chciałem się wybrać na przełomie maj-czerwiec :icon_confused:

 

No chyba że przekonam swoją rodzinkę - zmienię plany wakacyjne i żona z córką będą wczasować a ja dymać na rowerze - wtedy może uda się jadąc na południe odwiedzić Rumunię a na powrocie z Albanii pojeździć na rowerku w Czarnogórze :laugh:.

W zeszłym roku byliśmy niedaleko ale przez wypadek samochodowy brata w Czarnogórze musieliśmy zmienić plany wakacyjne - ciągnie mnie tu:

https://www.google.pl/search?q=kanion+piva&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwinzLvB5LPTAhUPKVAKHciKDV8QsAQITg&biw=1366&bih=657

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...