Skocz do zawartości

[ Łańcuch] Wyciągnięcie łańcucha + stan kasety


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Dostałem właśnie przymiar do łańcucha, czy możecie mi powiedzieć jak bardzo łańcuch jest wyciągnięty? Pora na wymianę?

 

Nigdy wcześniej tego nie używałem, teorię przeczytałem ale nie jestem pewny co do wyniku. Łańcuch to już sławny HG-53, przejechane powiedzmy 1500 km.

 

a3CGiU.jpg

 

4lvHSp.jpg

 

Druga sprawa to stan kasety, przyjmie ewentualnie nowy łańcuch?

 

e3edOU.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to masz łańcuch wyciągnięty na 0,7%, na 1% jeszcze nie wpada. Ostatnia szansa na wymianę łańcucha żeby oszczędzić kasetę. Kaseta Nie wygląda źle. Może być taka możliwość że łańcuch i tak będzie przeskakiwać. Wtedy dwie możliwości chwilę pośmigać i liczyć na to że się dopasuję(czego nie polecam). Druga możliwość, wymiana kasety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniać kasety nie chcę bo to byłby strzał w kolano. Niestety wyszło tak że wymieniłem manetkę 9s na lepszą, potem kupiłem przerzutkę bo stara okazała się mocno pokrzywiona, jeżeli teraz wymieniłbym kasetę to okazało by się że od razu mogłem przejść na 10s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem jakiś czas temu podobnie, niby 0.7, a w 1.0 jeszcze nie wpadało (wpadało mniej niż u Ciebie) - kupiłem łańcuch a kaseta zaśmiała mi się w twarz zrzucając go przy każdej próbie dociśnięcia :)

Od tamtej pory mam wywalone na przymiary i jeżdżę do zajechania kompletu. I tak łańcuch jest niewiele tańszy od kasety więc nie chce mi się bawić.

 

Czy u Ciebie kaseta przyjmie łańcuch? Domyślam się, że odpowiedź kryje się tam gdzie tego nie widać na zdjęciu czyli na mniejszych zębatkach.

 

Im bardziej się przyglądam tym bardziej wydaje mi się, że do 1.0 Ci już raczej bliżej niż dalej - ja bym dobił komplet ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1500km to bardzo malo. Nawet jak na lancuch deore. Mi sie wydaje ze cos z tym przymiarem nie tak.

 

Naj pewniejsza metoda (w mojej opini) to zmierzenie dlugosci 100 ogniw. Nowy lancuch powinien miec 1270 mm. Zuzyty 1280mm.

 

Dla przykladu moj xtr z przebiegem okolo 2500/3000 ma dlugosc 1272mm.(Pomiar z dzisiaj) Co jest okolo 0,1%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

do jakiego wymiaru łańcucha wyskalowano ten przymiar? Okazuje się, że co łańcuch to inny wymiar podziałki i różnice potrafią wynosić nawet 2mm na całym łańcuchu. W majty można sobie wsadzić wszystkie przymiary, tylko pomiar podziałkowy.

 

Michał - jak doprowadzisz do wyciągnięcia 128cm, to żadna kaseta nie przyjmie ci nowego łańcucha, 127,3, no może 127,4cm to maks (ok. 0,3%), potem podziałka kasety zmieni się na tyle mocno, że każdy nowy łańcuch się śliźnie. Jak przejedziemy do 128, to już lepiej zajechać wszystko na amen.

 

Wymieniać kasety nie chcę bo to byłby strzał w kolano. Niestety wyszło tak że wymieniłem manetkę 9s na lepszą, potem kupiłem przerzutkę bo stara okazała się mocno pokrzywiona, jeżeli teraz wymieniłbym kasetę to okazało by się że od razu mogłem przejść na 10s.

Czy to nie jest jakaś kaseta Deore? Nowy łańcuch to ok. 60/80zł (KMC), nowa kaseta to także 60/80zł (HG300/400), co za różnica czy wymienimy kolejny łańcuch czy kasetę? Takie manewry oszczędnościowe są opłacalne gdy łańcuch jest kilkukrotnie tańszy od kasety czyli np. w przypadku kaset Sram/Shimano 11s lub Campy Sh/R/SR. Jak za kasetę mamy dać 350/600/1000zł, to wymiana łańcucha za 100zł staje się niewielkim procentem ceny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...