Skocz do zawartości

[korba, łańcuch, przerzutka] Modernizacja napędu — 2x8 zamiast 3x8 albo lepsza "3"


alkamid

Rekomendowane odpowiedzi

W starym dziury pod zębatkami miały gwinty, tak żeby można było wkręcić osłonę. Nowy ma gładkie dziury (patrz załączniki).

 

W tych  korbach występowały 2 rodzaje osłon ( na śruby i wkręty ) stąd jedne blaty były z gwintem a drugie bez.

Czy są jakieś specjalne nakrętki, którymi mogę złapać śrubę od osłony od wewnątrz (tzn. od środka roweru)?

 

Nie ma takich bo jak sam zauważyłeś haczyłyby o łańcuch , możesz ewentualnie od środka założyć śruby stożkowe a nakrętki od strony osłony. Tak to wygląda przy tarczy bez gwintu od środka (ale tam były wkręty wkręcane bezpośrednio w osłonę).

03606016396443924684.jpg

 

Odwrotnie założyłeś zębatki , wystające "dzyndzle" (na foto czerwone kropki) powinny być pod ramieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

sam wytnij gwinty, najprostsza metoda i najskuteczniejsza.

Tak też zrobiłem.

 

 

Odwrotnie założyłeś zębatki , wystające "dzyndzle" (na foto czerwone kropki) powinny być pod ramieniem.

Dzięki! Już je ułożyłem poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebrałem starą przerzutkę, wyczyściłem i złożyłem. Okazało się, że metalowa blokada przy osi przerzutki (tej, którą przykręca się do haka) jest już dość mocno zużyta — wciąż jest w stanie zatrzymać ten metalowy obrotowy element, ale pewnie kiedyś zużyje się całkiem (zaznaczyłem ten element na zdjęciu).

 

Wszystkie części poskładałem na rowerze i muszę przyznać, że przyjemnie chodzi. To pewnie głównie efekt nowej kasety i łańcucha. Mam wątpliwości co do tylnej przerzutki — czy z załączonych zdjęć da się ocenić, czy jest nieco zwichnięta? Z góry, gdy jadę, zdecydowanie mi się wydaje że wózek jest ustawiony krzywo (nierównolegle do ramy), ale może to tylko taka perspektywa? Przerzutkę udało mi się ustawić poprawnie, więc jeździć się da, ale nie wiem czy krzywy wózek nie ma czasem wpływu na zużycie łańcucha i kasety. Mogę zrobić zdjęcia z innej perspektywy jeśli to coś pomoże.

post-110355-0-68795900-1488909273_thumb.jpg

post-110355-0-49659800-1488909279_thumb.jpg

post-110355-0-04414700-1488909345_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na foto wygląda na lekko zwichrowaną (ale fotka zawsze może troszkę przekłamywać), jeśli zmiana przełożeń działa precyzyjnie to się nie przejmuj - nie przyspieszy to zużycia łańcucha i kasety. Jeśli zauważysz spadek precyzji działania wówczas próbuj prostować , jak nie pomoże najwyżej zmienisz na nową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...