Skocz do zawartości

Modernizacja napędu — 2x8 zamiast 3x8 albo lepsza "3"


alkamid

Rekomendowane odpowiedzi

Wniosek z tego wątku jest jednoznaczny: korba do wymiany. Stan obecny jest taki (używane 2.5 roku przez 4-5 tysięcy km jeśli nie zaznaczyłem inaczej):

- korba: Shimano FC-M431, 44-32-22. Największa zębatka jest trochę za duża, ustawienia 3x8 używałem bardzo rzadko. Najniższe przełożenia (powiedzmy 1x1-1x5) też praktycznie nieużyte, poza jedną wycieczką w góry, ale poradziłbym sobie i bez kręcenia takiego kołowrotka.

- przerzutka przednia: Shimano LX M570. Może to mój brak doświadczenia, ale trudno mi było ją ustawić przy tej korbie tak, by łańcuch nie obcierał o klamrę. Istnieje wprawdzie "idealne" ustawienie, ale trzeba się w nie wstrzelić z dokładnością do 1-2 mm.

- łańcuch: Connex 800. Tutaj zdecydowanie prosiłbym o polecenie czegoś lepszego, bo nie katowałem go szczególnie, a zdążył się rozciągnąć (i zerwać).

- manetka: Shimano, nie znam modelu, zdjęcie załączone. Mam ją od zawsze.

- kaseta: ośmiobiegowa, nie pamiętam modelu, ma z 5 lat, ale trzyma się w miarę dobrze

- suport: Shimano UN55, kwadrat

 

Rower jest trekkingowy, jeżdżę głównie po mieście, od czasu do czasu na wycieczki, prawie zawsze po utwardzonych drogach.

 

Ponieważ i tak muszę wymienić korbę, chciałbym prosić Was o polecenie dobrego zamiennika, biorąc pod uwagę to co napisałem. Jestem otwarty na zmianę na dwa blaty, ale pod warunkiem że nie byłby to dużo większy koszt i byłoby łatwiej wyregulować. Przypuszczam że to wysokie wymagania, bo żeby łatwo regulować musiałbym też wymienić przednią przerzutkę i być może manetkę? Na wadze zębatek mi nie zależy, i tak rower jest dość ciężki. 2x8 mocno zmniejszyłoby też zakres dostępnych przełożeń, ale to chyba nie ma wielkiego znaczenia przy moim stylu jazdy.

 

Jeśli nie 2x8, to na co polecacie wymienić obecną korbę, tak żeby była lepiej dostosowana do moich potrzeb, bardziej wytrzymała i lepiej pasowała do przerzutki? I jaki łańcuch do niej? Aha, jeszcze kwestia regulacji przerzutki. Łatwiej by mi było to zrobić, gdybym miał przy lince baryłki — da się je gdzieś dokupić, czy to trzeba linkę od razu z pancerzem i baryłkami kupić, czy może one są niewymienne? 

 

Ostatnio za korbę zapłaciłem ~100zł, za łańuch 60zł. Dobrze byłoby się teraz wyrobić w 200-250zł, ale jeśli niewielka dopłata oznaczałaby potencjalnie lepszą żywotność, to jestem otwarty.

post-110355-0-00463300-1487706583_thumb.jpg

post-110355-0-06149200-1487706588_thumb.jpg

post-110355-0-05600200-1487706593_thumb.jpg

post-110355-0-29173500-1487706597_thumb.jpg

post-110355-0-21271100-1487706602_thumb.jpg

post-110355-0-39382000-1487706607_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 8rz napędzie dość trudno przejść na 2x8, dodatkowo wiąże się to z wymianą przedniej przerzutki i łańcucha na nieco węższy jeśli chcemy, by mechanizm działał w miarę OK.

 

Proponuję inaczej, wymień same zębatki korby na nowe w tym samym rozmiarze oraz daj inną kasetę. Mówiąc inną kasetę myślę o szosowej, bo z pewnością masz obecnie przeogromną 11-32 więc nie dziwi brak potrzeby młynka i blatu na korbie. 

https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/lancuchy-kasety-wolnobiegi/kasety-rowerowe/p,kaseta-claris-cs-hg50-8-8-rz-shimano,46945.html

Proponuję rozmiar 13-23 lub 13-26, a okaże się nagle, że blat 42 nie jest taki zły :)

 

Można jeszcze wymienić młynek na korbie na 24z, powinien zagrać w układzie z 32 i twoją przerzutką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniałem u mnie w Stevensie z 3x8 na 2x8. Ciężka sprawa. Korbe mam FC-M361. Wywaliłem zębatke 22, zostawiłem średnią (32) i 42 zamieniłem na 48. Przerzutkę mam Acera (FD-M360), manetki równie słabe. Nie udało mi się ustawić przerzutki tak żeby działała tylko w zakresie 2x. Zostawiłem ją na 3x i używam tylko dwóch ustawień (może niezbyt to wygodne, ale wg mnie ma więcej sensu niż ciągłe bezsensowne "kręcenie" biegami we wszystkie strony po 3 zakresach). Generalnie nie twierdze ze ustawienie 2x jest niemozliwe. Próbowałem z regulacją, dłuższymi śrubami regulacyjnymi, ale poleglem. Moze ktos z wieksza wprawa dalby rady. Albo wystarczylo by cos budzetowo wymienic, np sama przerzutke. Ja nie mialem cierpliwosci i czasu bardziej inwestowac w temat.

 

Edit: tak na oko, masz dokładnie te same manetki co ja (tj. ST-EF50-8R)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...