Skocz do zawartości

[2017] M6000 Deore


cervandes

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna uważam że korba ze stopniowaniem co 14 zębów to porażka... (dlatego pozostaję wierny 3x) i jak widać Shimano też zaczyna dojrzewać do tego wniosku zostawiając takie korby tylko w niższych grupach...

To wcale tak nie jest. Powstały kasety o ogromnym zakresie 11-40/42 do napędów 1/2/3rz, a to wymusiło zmianę stopniowania na korbach. To nie jest postęp, to jest reakcja na to co z tyłu. Postępem było by zwiększenie ilości punktów zmiany biegów na korbach z 4 do np. 12, co jest możliwe w korbach 24/36.

 

 

 

Ciekawostką jest też kaseta 11-36, 9 rz. Trochę poniewczasie. Najpewniej nie będzie to konstrukcja na pająku. Najpewniej będzie ciężka. Ostatecznie jest to deore. Fajnie, że te nowe zabawki pomogą niektórym tchnąć nowe życie w stare napędy.

 

Ostatnie wydania kaset hg300/400 są lżejsze niż stare kasety Deore hg50 (-59g) i niewiele ustępują odpowiednikom na pająku w tym samym zakresie (ok. 50/70g dla 11-34). Bardziej zastanawia mnie stopniowanie, fajnie gdyby była to warjacja kasety 11-34 z podmienioną koronką 34 na 36. Strzelam, że tak właśnie będzie.

 

Generalnie nowa opcja 6000 da także możliwość łatwego upgrade dla posiadaczy starych dziesiątek, podmiana kasety, podmiana przerzutki i mamy nowe możliwości za niewielkie pieniądze. Już dawno mówiłem, w 10s napęd 11-42 jest jak najbardziej możliwy do zrobienia tak samo jak kasety 11-36 w 9s, od tego powinni zacząć zabawę, a nie zmieniać ilość rzędów.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Powstały kasety o ogromnym zakresie 11-40/42 do napędów 1/2/3rz, a to wymusiło zmianę stopniowania na korbach. To nie jest postęp, to jest reakcja na to co z tyłu.

Nie tyle wymusiło co umożliwiło. I moim zdaniem jest to postęp - lepsze stopniowanie z przodu. Tyle że 2x10 jest to kosztem gorszego stopniowania z tyłu, więc jak dla mnnie jeśli ma być "duża" kaseta z tyłu, to 2x11.

 

 

 

Ostatnie wydania kaset hg300/400 są lżejsze niż stare kasety Deore hg50 (-59g) i niewiele ustępują odpowiednikom na pająku w tym samym zakresie (ok. 50/70g dla 11-34).

Być może tak, ale ja potrzebuję kasety na pająku, więc niestety dla mnie istnieją tylko kasety od SLX w górę. Szkoda że do moich kół nie ma stalowych bębenków...

 

 

 

Bardziej zastanawia mnie stopniowanie, fajnie gdyby była to warjacja kasety 11-34 z podmienioną koronką 34 na 36. Strzelam, że tak właśnie będzie.

Tak będzie. Możesz to sprawdzić pod linkiem, który zamieściłem wcześniej. Ostatnie koronki to 30-36.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopniowanie to jedno, a szybkość zmian drugie. Tak jak napisałem, idealnym kompromisem jest skok 12z a wraz z nim możliwe 12 punktów zmian biegów. Była by i perfekcja działania i dobre stopnwanie. Nie wiem co ich powstrzymuje przed tymi zabiegami.

 

Teraz widzę, fajnie że pomyśleli w 11-36, 11-32 zmieniła stopniowanie na 11/13/15/17/19/21... Na górski napęd też dobrze. Ale co widzę, korba 36/22 jest tylko boost, hmmm :( bo automatycznie nadal nie będzie przerzutki do przeróbek z 3x9 na 2x9 bez kombinacji.

 

Ale stopniowanie tej 11-42 to już skopali tym skokim 15/18. Zamiast rozszerzyć stopniowanie takie jak w dziewiątkowej 11-36 o koronkę 42, to musieli namieszać jak zwykle. Po co?

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Wg tego http://productinfo.shimano.com/#/spec/1.7/MTB/Crankset?q=fc-m6000 FC-M6000 nie jest już "2-PIECE CRANKSET" tylko "HOLLOWTECH II" co by świadczyło o pustych ramionach.

 

Tak dla ciekawskich...Wyjaśniło się. Nowa korba Deore jednak nie jest pusta w środku. Ramiona w dalszym ciągu są jedynie drążone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotek póki co nie zapodam (może później), znajomy zakupił na sbike i miałem możliwość obejrzenia z bliska. Ramiona są zwykłe drążone, wykonanie bardzo dobre, aczkolwiek czarna powłoka zacznie pewnie schodzić błyskawicznie, podobnie jak w starym Deore. Oglądałem i jeździłem na wersji 36-26. Biegi wchodzą szybko i pewnie, nie widać różnić w stosunku do SLX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A jak wyglada Anoda w tych nowych Deore??

 

Nie będzie się wycierać szybko jak w tych starych??

 

Jeździ ktoś z Was już na tej grupie? Potrzebuje coś fajnego do roweru żony i nie wiem czy celować w M6000 czy M7000? Zakładać cała grupę czy mixowac między nimi?? Oczywiście manetki będą i tak M8000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemcio, robotę w napędach Shimano robią manetki XT i tylna przerzutka XT. W reszcie napędu możesz obniżyć koszty nawet do Deore (korba, przednia przerzutka, kaseta SLX). Sram pewnie jest i fajny w działaniu, ale spójrzmy na ceny kaset czyli koszta eksploatacyjne takiego napędu. Jeśli kogoś stać na nowe kasety za 600/800zł to proszę bardzo, zakładajmy Srama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arni220 -- dzięki :)

dure --- sram odpada głównie z racji tego ze w rowerze żony chce mieć napęd zamienny z moim żeby w razie "W" mieć skąd na szybko coś skubnąć :) Wiec Mix pomiędzy grupami dopuszczam w granicach rozsądku ale już pomiędzy systemami raczej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tylko w kasecie sram ma przewagę, reszta to już gusta guściki.

 

Kolego sram we wszystkim ma przewagę, głównie w przerzutce i manetce. W moim odczuciu przerzutki Shimano "pływają" po kasecie w czasie zmiany biegów, a Sram działa mega sztywno. Ostatni jechałem za kumplem na singlach pod Smerkem, który ma sram x0 2x10 i widziałem na żywo od tyłu jak tak przerzutka działa. Mega sztywno bez jakiegokolwiek zająknięcia się, bez znaczenia czy pod obciążeniem czy nie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kolego sram we wszystkim ma przewagę, głównie w przerzutce i manetce.
Daj sobie już siana z tym Sramem... Temat jest o czym innym. Nie masz w temacie nic do powiedzenia tylko wypisujesz takie rzeczy...

 

Ostatni jechałem za kumplem na singlach pod Smerkem, który ma sram x0 2x10 i widziałem na żywo od tyłu jak tak przerzutka działa.
Sokole oko!  :whistling:  I co to wnosi do rozmowy skoro przerzutka X0 kosztuje prawie tyle co docelowo cała grupa Deore bez hamulców??? 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zawsze używałem osprzętu shimano, ale czuję trochę znudzenie i rozczarowanie. Może ktoś podać odpowiedniki komponentów SRAM aby złożyć komplet?

 

1 grupa

Korba 2x10 z tarczą aluminiową ciętą. Kupuje geore 625 i zakładam tarczę 785. Tarcze tłoczone w moim przypadku strasznie się krzywią i rozwalają łańcuch więc dla mnie są tylko do wyrzucenia.

Przerzutka XT 785 SGS

Kaseta HG81

Łańcuch HG95

Przerzutka przednia bez znaczenia

 

2 grupa

Korba 785 2x10

Przerzutka 786 SGS ze sprzęgłem

Kaseta HG771

łańcuch  HG95 

Przerzuka przednia bez znaczenia

 

3 grupa 

odpowiednik aktualnej grupy 1x11 M8000

 


Zapomniałem o manetkach oczywiście 

grupa 1 i 2 mogą być zarówno M610 jak i 780

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...