Skocz do zawartości

[ Pytanie na obronę] Sposoby zapisu liczb w technice komputerowej


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Może ktoś z Was będzie znał odpowiedź, samemu ciężko mi dojść do tego co jest prawidłową wersją:

 

Sposoby zapisu liczb w technice komputerowej ( typy i formaty danych)

 

Ktoś zna odpowiedź?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o sposoby zapisu liczb chodzi to zgadywałbym, że mowa o różnych systemach zapisu (bin, hex, oct itd). Informacja w nawiasie sugeruje natomiast jakoby chodziło o typy zmiennych/danych (int, float, double, word itd.). Ale to taki mój strzał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak podejrzewam że może chodzić o zapis: dwójkowy, ósemkowy itd

 

A jeżeli chodzi o typy to całkowite i zmiennoprzecinkowe: czyli odpowiedni bajt, word, dword, qword dla całkowitych i pojedynczej oraz podwójnej precyzji dla zmiennoprzecinkowych

 

Ale co autor miał na myśli nie mam pojęcia, przekopałem pół internetu i odpowiedzi do pytania można dopasować mnóstwo :/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kierunek?

 

Dosyć szeroko postawione pytanie, bo może chodzić zarówno o podstawowe typy stało i zmiennoprzecinkowe (ze znakiem, bez znaku, cecha i mantysa), jak różne systemy liczbowe (binarne, 8, 10, 16) ale też sam sposób kodowania liczb (U1, U2, little/big endian).

Jeżeli jesteś na informatyce, elektronice czy pokrewnych, to musiało to być na pierwszym roku. Na obronę warto ogarniać wszystkie zagadnienia związane z pytaniem, bo to przeważnie nie są proste pytania, tylko im więcej opowiesz (z sensem) tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dosyć szeroko postawione pytanie, bo może chodzić zarówno o podstawowe typy stało i zmiennoprzecinkowe (ze znakiem, bez znaku, cecha i mantysa),

 

Nie wiem dlaczego pytanie jest postawione tak "szeroko", może celowo żeby pozostawić pole do interpretacji? Postanowiłem że pozostanę przy podziale na liczby całkowite i zmiennoprzecinkowe. Jest to prawidłowy podział a i tak w to co autor miał na myśli nie trafię w 100%

 

Studiowałem dawno, teraz wróciłem żeby napisać pracę i zrobić dyplom, niestety takie rzeczy wypadają z głowy ( Informatyka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak szeroko, bo to studia ;)

Nie wiem jakie macie zwyczaje na uczelni ale nie kojarzę, żeby którakolwiek dawała zestaw bardzo wąskich pytań typu omów szyfr Cezara. Pytanie będzie ogólnie o algorytmy szyfrowania, im więcej i składniej odpowiesz tym lepiej.

 

Jeżeli twoja odpowiedź sprowadzi się do tak krótkiego zdania, to albo stwierdzą że nie masz pojęcia o czym mówisz lub zaczną drążyć i dopytywać, a wtedy też polegniesz.

IMO podstawa do opanowania: http://math.uni.lodz.pl/~atomasz/WDI_d/c3''%20reprezentacja%20znakow.pdf

 

Jaki masz temat pracy?

Owszem wiedza ulatnia się jak nie jest używana. O ile na obronie o kompresji danych coś byłem w stanie opowiedzieć, tak teraz byłoby ciężko od strony algorytmów, a nie użytkowej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...