Skocz do zawartości

[Shimano vs Sram] prośba o ocenę konkretnych zestawów napędu


dominikpl72

Rekomendowane odpowiedzi

Zostałem poproszony o porównanie i ocenę dwóch zestawów napędu możliwych do zamontowania do rekreacyjnego 29era XC:

 

1. Napęd Shimano 2x10:
Manetki: Shimano Deore SL-M610
Przerzutka przednia: Shimano SLX
Przerzutka tylna: Shimano SLX
Korba: Race Face Ride 38/24
Kaseta: Shimano CS-HG50 (11-36)
Łańcuch: Shimano CN-HG54

2. Napęd Sram 2x10:
Manetki: Sram X9
Przerzutka tylna: Sram X7 medium cage
Przerzutka przednia: Sram X5
Korba: Race Face Ride 38/24
Kaseta: Sram PG 1050 (11-36)
Łańcuch: SRAM PC 1051

 

W mojej ocenie:

co do Shimano - to gorsze manetki i lepsze przerzutki, ogólnie "standradowa konfiguracja ze średnio-podstawowej półki"

co do Sram - to lepsze manetki i gorsze przerzutki, czyli kombinacja która rzadko się zdarza, a jest polecana...

 

Generalnie - znam napędy Shimano, nie znam napędów Sram - który z tych z dwóch zestawów byście polecili jako napęd dla rekreacyjnego 29era ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Shimano - to gorsze manetki i lepsze przerzutki, ogólnie "standradowa konfiguracja ze średnio-podstawowej półki"

Jest to standardowa konfiguracja stworzona przez marketingowca. Zostaw Deore, i jak już coś to zainwestuj w lepszy łańcuch albo manetki (XT), albo nawet Shadow+, różnica między przerzutkami 10rz SLX i Deore jest w gramach. Nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,

co do Sram - to lepsze manetki i gorsze przerzutki, czyli kombinacja która rzadko się zdarza, a jest polecana...

 

 

Bo takiej się nie praktykuje :). nie widzę uzasadnienia dla manetek x9 w przypadku kiedy tylna przerzutka to x7.

 

Korba race face w rowerze do jazdy rekreacyjnej?

 

Jedno jest pewne sram nie wypada gorzej od shimano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta, korba, łancuch, przerzutki Deore. Ewentualnie tylnia shadow + ze sprzęgłem bo się przydaje. Manetki koniecznie XT. Wszystko 2x10, ewentualnie 3x10 jak rower bedzie uzytkowany na asfalcie.

 

Co do SRAM to nie wypowiem się, ale wydaje mi się, że SRAM "pokazuje swoje pazurki" jak chcesz napęd 1x10 lub 1x11 czyli nie do jazdy rekreacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

nie widzę uzasadnienia dla manetek x9 w przypadku kiedy tylna przerzutka to x7.

Akurat w tym przypadku jest spore, bo manetki X7 są raczej kiepskawe.

Wybór między Shimano a SRAM to odwieczna dyskusja. Ja wybrałbym SRAMa ze względu na mniejszą podatność na rozregulowanie, twardszą pracę i mocniejszą sprężynę ,ale mój wybór nie jest do końca obiektywny ( od lat tylko SRAM ). Poza tym wymiana przerzutki na lepszą 9 np GX type 2.1) obędzie się mniejszym kosztem niż wymiana manetek na XT w przypadku zestawu Shimano.

Poza tym pozostaje kwestia ergonomii manetek- tylko kciuk w SRAM vs kciuk i/lub palec wskazujący w Shimano ( 2-way release ,czy jak to się zwie ).. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę jak ktoś mówi, że przerzutka SRAM jest gorsza :) Kumplowi na singlach w Świeradowie w totalnym błocie XTR przeskakiwał i tańczył na kasecie... a mi GX sztywno i bez problemowo. SRAM to petarda, kto przejdzie na SRAMA nigdy nie wróci do Shimano :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Bo takiej się nie praktykuje :). nie widzę uzasadnienia dla manetek x9 w przypadku kiedy tylna przerzutka to x7.

Dlaczego? Nie jest to żaden dogmat.

W zestawie 9rz. shimano manetka Xt z przerzutką Slx dawała (pewnie i teraz daje) poprawę jakości pracy napędu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...