Skocz do zawartości

[odblaski] Taśma/naklejki odblaskowe na obręcze, widelec i ramę


TheJW

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu przykładam większą uwagę do swojego bezpieczeństwa na rowerze. W końcu kupuję kask, okulary, odpowiednią odzież na różne warunki pogodowe, wymieniłem lampki na zdecydowanie mocniejsze itd. Lampki zapewniają, że jestem widoczny z tyłu i przodu, jednak z boku nie widać mnie w ogóle, ponieważ od razu po zakupie roweru zdjąłem te paskudztwa ze szprych.

Pojawił się mojej głowie pomysł, by obręcz okleić jakimiś fajnymi naklejkami odblaskowymi - dodadzą nie tylko charakteru, ale przede wszystkim zwiększą bezpieczeństwo.

Przy okazji nie zaszkodziłoby nakleić jakichś drobnych elementów na widelec, ramę oraz kask.

Spotkaliście gdzieś naklejki w stylu tych: http://allegro.pl/odblaskowe-naklejki-na-kola-paski-na-felgi-i6666024136.html ale na większe koło?

Ewentualnie - czy możecie polecić jakąś dobrą taśmę odblaskową, z której sam będę mógł coś "wyrzeźbić"? Może macie na to jakieś inne patenty? Chętnie poczytam.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

 

Radzę sobie taśmą samoprzylepną odblaskową do oklejania naczep tirów. Tą zastosowałem w wąskich dość precyzyjnie przyciętych paskach na fabryczne naklejki na ramie (biała). Faktycznie nie widać, że coś jest naklejone. Taśma tego typu, której skrawki wyżebrałem w warsztacie, jest niestety dość gruba i na obłe powierzchnie nie specjalnie się nadaje. Coś takiego jak tutaj: http://allegro.pl/samoprzylepna-tasma-folia-odblaskowa-5cm-odblask-i6523095121.html?bi_s=ads&bi_m=p2,2&bi_c=197930

 

Istnieją też specjalne taśmy w rolkach do felg. Jeszcze nie miałem okazji przetestować. Link: http://allegro.pl/tasmy-paski-odblaski-na-kola-felgi-keiti-czarne-i5515699521.html?fromVariant=6604428851

 

Pozdrawiam, Grzegorz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ od razu po zakupie roweru zdjąłem te paskudztwa ze szprych.

Stylówa przed bezpieczeństwem? Co koledzy z osiedla powiedzą jak odblaski zobaczą? Liczysz gramy?

To polecam czarną taśmę odblaskową. Prawie niewidzialna w dzień, świeci tylko w kierunku z którego pada światło.

http://allegro.pl/folia-odblaskowa-czarna-czarny-odblask-samochod-i5792875952.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Stylówa przed bezpieczeństwem? Co koledzy z osiedla powiedzą jak odblaski zobaczą? Liczysz gramy?

Gdybym mieszkał na osiedlu, to może i coś by w tym było...:)

Po prostu nigdy tego nie lubiłem i sądziłem, że łatwo znajdę jakąś alternatywę. Były nią lampki, ale na pewno kilka odblasków nie zaszkodzi.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam czerwoną taśmę odblaskową kupioną od Chińczyka za 6 zeta z przesyłką, jeszcze nie używałem ale mogę przetestować jak się trzyma. Wg mnie obklejenie rurek tylnego trójkąta i ew widelca wystarczy, świetny efekt dają też opony z paskiem odblaskowym. 

 

Z naklejkami na krawędzie obręczy bywa tak że często się odklejają bo już nie raz taką widziałem. Najlepiej byłoby wyciąć okrąg z folii niż "objeżdżać" ją dookoła paskiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze odblaskowe "patyczki" na szprychy, ale z tym to się już na osiedlu na pewno nie pokażę. :(:P

 

W grę wchodzi jeszcze owinięcie kilku szprych taśmą/folią odblaskową na kawałku powiedzmy 5 cm. Tylko nie wiem, jak z ich wytrzymałością, stąd pytanie do Was.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szprychach będzie problem bo dobre taśmy są zazwyczaj dosyć sztywne i nie będą chciały się aż tak ciasno owijać. Ale za to z obręczą nie będzie problemu. Przy porządnej taśmie założonej na podgrzaną, nietłustą powierzchnię będzie trzymać bez konieczności owijania elementu dookoła. Takie taśmy na ciężarówkach robią tysiące kilometrów w warunkach w których nawet najbardziej zapaleni rowerzyści chowają się po forach i mędrkują :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam odmienne doświadczenia. Z motocyklami które jeżdżą wyłącznie w szosowych warunkach, gdzie rant obręczy do przyklejenie naklejek jest szerszy. Naklejki wycięte "na wymiar" są lepsze chociaż wiadomo że obręcz mniejsza to łatwiej. Paski się nie sprawdzają choć i to pewnie zależy od konkretnego produktu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie

 

Potwierdzam. Taśma z TIR-a ma bardzo mocny klej, ale jak wspomniałem jest gruba i raczej klejenie na płasko, ale wąskie paski trzymają się genialnie - mam na ramie i lagach amortyzatora oraz na błotnikach. Amor: przód - biała, boki - żółta, tył - czerwona, błotniki tył - czerwona. Trzyma się toto od jakichś od 3 lat. Dodatkowo w ramach eksperymentu wyciąłem zwykłym biurowym dziurkaczem kilka kropek. Trzymają się na felgach od pół roku, ale zarzuciłem pomysł. Kółka z dziurkacza są zdecydowanie za małe. Przydałby się maszynowy wycinak o większej średnicy (5 mm lub nieco więcej) lub jakieś drobne nietypowe kształty i mogłoby to wyglądać nawet ciekawie ;)

 

W rowerze siostry zrobiłem rzeźbę: taśma wypruta ze starej kamizelki odblaskowej taśma klejąca dwustronna (do montowania wykładzin) o mocnym kleju. Oklejona główka ramy od przodu (nie chciała zwykłego odblasku) i od pół roku nie odpadło. 

 

Myślę, że znaczenie może mieć rodzaj taśmy/ produkt i rodzaj kleju oraz oczywiście dobrze odtłuszczona powierzchnia. 

 

[EDIT] Filmik z odblaskami zrobionymi z tej taśmy (nie ja i nie mój): 

  

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc "taśma z TIR-a" macie Panowie na myśli taśmę konturową, jak mniemam.

Również o niej myślałem. I chyba to będzie najlepszy wybór. Te od 3M mają mocny klej. No i będę miał możliwość powycinania dowolnych kształtów - czy wąskich pasków na obręcz/szprychy, czy prostokątów (lub innych wymysłów wyobraźni) na ramę i widelec.

Gdyby coś Wam jeszcze przyszło do głowy, chętnie rozważę.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w motocyklu mam od kilku lat naklejone na felgach czarne odblaskowe paski. Kupione były kiedyś na alle..... jako dedykowane do kół. Były różne kształty i motywy. Moto użytkowane dość intensywnie myte często mocna myjka i mocna chemia.

 

Trzyma się kilka lat na motocyklu wiec myśle ze na rowerze może przeżyć rower. Ale podstawa to dobra aplikacja porządne odtłuszczenie itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc "taśma z TIR-a" macie Panowie na myśli taśmę konturową, jak mniemam.

 

Tak, chodzi o ta konturową. 

 

Imho na szprychy się nie nada. Zauważyłem, że ze stalowych, gładkich czy też polerowanych materiałów ta folia potrafi "zjechać",  ale całą reszta do ogarnięcia. Trzyma bardzo dobrze

 

Pozdrawiam 

I jeszcze....

 

Doczytałem się na mojej, że producentem jest Reflexite, nawet nie wiedziałem. Idąc tym tropem sprawdziłem w Googlarce u dystrybutorów i okazuje się, że taśma ta występuje w 2 odmianach: na plandeki i na zabudowę furgonową (podłoża sztywne). Domniemywam, że ta na plandeki może być nieco bardziej elastyczna?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej formie to kupiłeś, szablony na koło czy po prostu naklejałeś pasek po łuku?

Są gotowe paski wycinane po łuku w kilku odcinkach i wzorach.

 

Nie kosztuje to majątku. Firmy nawet ogłaszają się ze wycinają pod konkretny rozmiar obręczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...