Skocz do zawartości

[plan treningowy] odpuszczony tydzień, co dalej?


shiler

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do osób dłużej już trenujących z planem treningowym. Otóż w tym roku staram się przygotować do sezonu dość skrupulatnie. Ułożyłem sobie plan wg. książki Friel (Biblia) i jestem już na etapie "Podstawa 2" (a dokładnie w połowie tego okresu). Jak do tej pory wszystko szło zgodnie z planem. Niestety w tym tygodniu musiałem odpuścić trening na parę dni.

I tak w pierwszym tygodniu Podstawy 2 zrobiłem 11 h treningu, w drugim zrobiłem tylko 6 h, i w trzecim tygodniu nawet jak bym się sprężył to też maź co mogę zrobić to 8h.

Czyli nijak się to ma do planu gdzie co tydzień miało być zwiększone obciążenie i czas spędzony na trenowaniu.

W przypadku gdzie coś się posypało z treningiem (wiadomo rożne sprawy wypadają, choroba, nagły nawał pracy,nieplanowany wyjazd itd. itd. ) trzeba zmodyfikować plan. Bo nawet sam Friel pisze że nie da się na początku sezonu ułożonego planu przejść w całości bez modyfikacji.

Teraz pytanie do ludzi posiadających większe doświadczenie.

Jak go zmodyfikować?

Akurat teraz jestem na etapie "Podstawa 2" ale może się to zdarzyć w innej części sezonu na innym etapie.

-Czy teraz sobie odpuścić ten tydzień i zrobić regenerację i jeszcze raz powtórzyć "podstawa 2" skracając ewentualnie następne etapy tak żeby szczyt wypadł tak jak miał wypaść?

- A może zrobić to co mi się uda i dalej iść tak jak miałem zaplanowane?

- Zacząć od tego co miałem zaplanowane w 2 tygodniu "podstawy 2"?

Wszelkie sugestie będą mile widziane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan ciężko jest wykonać chodząc do pracy i mając inne życie poza rowerem :D
Trzeba podejść do tego bardziej elastycznie, mając na uwadze dany okres, odczuwalne zmęczenie i formę.

 

Możesz potraktować bieżący tydzień jako regeneracje, a w następnych robić zaległą podstawę 2 i dołączyć treningi z 3. Albo też wydłużyć obecny okres podstawy 2  do np. 5 tygodni. Dany okres możesz skracać do 3 lub wydłużać do więcej niż 4 tygodni. Im bliżej szczytu tym bardziej trzeba kontrolować zmęczenie.

 

Może podszedłeś za ambitnie i za dużo godzin sobie wyznaczyłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno złym pomysłem jest nakręcanie się negatywnie że kilka dni wypadło i że to bardzo źle - po prostu czasem tak trzeba.

Po drugie nie można się nastawiać na odrabianie treningu i zwiększanie ilości h bo wcześniej się coś odpuściło. Friel wręcz chyba wprost pisze, że wypadnięty tydzień to nic strasznego i po prostu dalej robić plan bez żadnych zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nakręcanie się negatywnie że kilka dni wypadło

 

Ja się nie nakręcam negatywnie, chciałem wiedzieć tylko jak Wy postępujecie w takiej sytuacji

 

 

odrabianie treningu i zwiększanie ilości h bo wcześniej się coś odpuściło

 

Nigdzie nie napisałem że chce "odrobić" trening. Pytałem tylko czy coś modyfikować i jeśli tak to jak.

 

Z tego co napisaliście to mam 3 opcje:

1.

dalej robić plan bez żadnych zmian

 

2.

Możesz potraktować bieżący tydzień jako regeneracje, a w następnych robić zaległą podstawę 2 i dołączyć treningi z 3

 

3.

wydłużyć obecny okres podstawy 2  do np. 5 tygodni

 

Może ktoś się jeszcze wypowie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W książce jest napisane co robić jak wypadły jakieś dni.

Kontynuujesz i tyle, nic nie nadrabiasz. Gorzej jeżeli jesteś na etapie trenowania bardzo ważnego etapu. Np wiesz, że masz duże braki, rozważyłbym przedłużenie okresu o właśnie ten tydzień i albo skracasz kolejny mniej ważny albo godzisz się z faktem, że szczyt masz później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...