Skocz do zawartości

[rama cross/trekking] zaprojektowana z myślą o sztywnym widelcu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zastanawiam się nad kupnem budżetowej ramy typu cross/trekking do długich wycieczek. Miałem zamiar wybrać birię crossową, ale jest zaprojektowana pod amortyzator. Długość widelca sztywnego to 40.5 cm podczas gdy rst neon, którego mierzyłem ma aż 47 cm. Z doświadczenia wiem, że amortyzator w ramie pod sztywniak sprawia, że nie da się puścić kierownicy bo skutkuje to natychmiastowym obrotem kierownicy. Czy zmieniając kąt główki ramy w drugą stronę nie będzie skutkował zwiększeniem stabilności? Zna ktoś ramy pod krótkie sztywne widelce najlepiej w rozmiarze 23". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem jeszcze resztę rowerów. W miejskim zbudowanym na starej ramie aluminiowej (chyba też crossowej) jest aluminiowy sztywniak i ma 42 cm. W crossowym kellysie widelec SR Suntour NCX ma aż 48 cm. Zauważyłem, że widelce sztywne do 29era mają jedynie 47 cm. Jeżeli przeskok z amora, który ma powiedzmy to 100 mm skoku do 47 cm sztywniaka, który jest krótszy niż amory do miejskiego nie zmienia aż tak prowadzenia (liczne pozytywne opinie użytkowników mtb rigid o tych rowerach) to zakładam, że w jeździe po asfalcie podobna różnica będzie mniej znacząca. Jeśli ktoś się przesiadał na sztywniak z amora na ramie pod amor to proszę o informacje dotyczące zmian w prowadzeniu. Generalnie krótszy widelec skutkuje również mniejszą bazą kół co teoretycznie poprawia (uagresywnia) prowadzenie. Ciekawi mnie jedynie jak wpłynie zmiana kąta główki. Dodam, że docelowo chcę kupić widelec Point 28" z mocowaniem pod tarczę. Urzekła mnie jego cena i błyszczący czarny lakier (pomijając materiał, z którego jest zrobiony). Gdyby nie to, że widelce Force mają te paskudne piwoty na v-ki to pewnie bym je rozważał (45 cm wysokości to przy dodaniu sagu do crossowego amorka 2 cm różnicy, czyli z tego co wyczytałem ok. 1 stopień stromiej). Kolejną opcją jaką mogę rozważyć jest twór SR Suntour Swing Shock. Nie znalazłem jedynie jego wysokości, a jego waga też nie jest szalona. Poza tym czytałem, że przy agresywniejszej jeździe potrafi pływać na boki. Z tego co napisałem mogłoby się wydawać, że idealnym rozwiązaniem jest widelec sztywny pod 29", jednak planuję do tego roweru założyć opony michelin o szerokości 28 mm i z tak ogromnym prześwitem z każdej strony wyglądałoby to co najmniej komicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przypadkiem trafiłem na temat, ale może moje doświadczenie z przesiadką z amora na sztywniaka trochę pomoże.

Miałem budżetowy trekking (ok. 1100 pln) na kiepskim amorku i zdecydowałem się na zmianę na sztywniaka. Przy takich porównaniach (sztywny - amor) trzeba wziąć pod uwagę długość amora pod obciążeniem, a nie długość ogólną. w moim przypadku różnica bez ugięcia była ok 5-6 cm w stosunku do sztywnego a pod obciążeniem już tylko ok. 2 cm. Po zmianie na sztywniaka (jakiś zwykły, stalowy za 50 pln) odczułem różnicę w geometrii na korzyść sztywnego widelca. nie podam dokładnych wymiarów, bo ich nie robiłem, ale: o ok. 1 cm obniżyła się wysokość suportu (oczywiste), obniżyła się wys. główki o ?? cm (oczywiste), odległość między osiami pozostała bez zmian (na bagażniku rowerowym koła były w tej samej odległości od siebie co wcześniej), kąt główki zmienił się nieodczuwalnie. odczucia z jazdy zdecydowanie lepsze na sztywnym, lepiej czuć rower, dużo łatwiejsza jazda "bez trzymanki" i ogólnie lepsze prowadzenie. Ogólnie, dla mnie zmiana na sztywniaka była zmianą na lepsze.

Edytowane przez arszymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...