Skocz do zawartości

[Zapis trasy] Jaki GPS .


tomek040982

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

 

 

zazwyczaj nie zapisuję tras dłuższych niz 100km,jesli jest taka potrzeba wiem jak to obejść.

 

Jest to zrobienia z poziomu ustawień dla kompletnego laika, czy trzeba być poszperać w sofcie? Pytam, bo byłem bliski kupienia tej nawigacji, ale przeczytałem o tych trasach do max. 120 km. Zdarza mi się kilka razy w roku robić więcej jednego dnia (nie mam zwyczaju zabierania kompa do plecaka :whistling:  ) i trochę się zmartwiłem, co wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy....ustawiasz interwał zapisu na "co 20 metrów" i masz 10.000pkt x 20 metrów  = 200km.

... alternatywnie można korzystać z innych metod zapisu tj. interwału czasu lub auto .

To wszystko ustawia się w menu Etrexa

Moim zdaniem metoda zapisu śladu -  >> dystans >> co 10metrów rysuje najładniejsze i dokładniejsze ślady.

Porównywałem kiedyś metodę "dystans 10 metrów" do metody "auto >>najczęściej" i wyszło mi ze Etrex przy dokładnie tej samej trasie zarejestrował dokładnie taki sam dystans z 3 razy mniejsza ilościa punktów trasy jedynie w śladzie widać było lekko bardziej kwadratowe łuki zakrętów.

 

Podsumowując :

me wywody dotyczące śladu wystarczającego na około120 km odnosiły się do metody rejestracji punktu " >>dystans>>10 metrów"

Stosując inne interwały zapisu ślad można znacząco wydłużyć.

 

 

 


dopiszę jeszcze co oznacza metoda "auto"

Jest to jedna z metod rejestracji sladu obok  - czas lub dystans

Dostępne sa w tej metodzie tzw interwały zapisu czyli na chłopski rozum - częstotliwośc zapisywania pozycji gps.

I tak mamy:

-najrzadziej

-rzadziej

-normalny

-częściej

-najczęściej

 

Jak to działa...

jedziemy długą prostą np 2km i etrex stawia nam punkt np co 100metrów bo pozycja kątowa położenia (azymut ) się nie zmienia...

...ale zaczyna się łuk drogi i gps wychwytuje zmianę położenia i zaczyna stawiać gęściej punkty ...

...dojeżdżamy do ronda i gps zaczyna siać punkty niczym karabin maszynowy bo położenie kątowe względem upływającego czasu szybko się zmienia


Po powrocie na długą prosta sytuacja się uspakaja  i gęstość zapisu spada bo nic się nie dzieje w dziedzinie azymutu.Aż do następnego łuku czy skrzyżowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz ,

Pokaż jak wygląda ślad np na Endomondo

Aż przestawię  swojego na auto > najczęściej i zobaczę na paru jazdach

4500 pkt z 10.000 dostępnych w jednym śladzie na dystansie 270km -aż mnie ciekawi jak wygląda pokrycie śladu z mapą

Daj link jak masz to gdzieś zapisane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie przesadzasz... To prawda że są miejsca, gdzie ślad odłazi. Dla porządku więc dodam, że odbiornik to starszy Legend, więc ślad nie będzie aż tak dokładnie przylegał, jak logowany odbiornikami współczesnymi - zwłaszcza na odcinkach trudniejszych ( las, zabudowa miejska). Mam zresztą porównanie ze śladami logowanymi swoim telefonem - są zdecydowanie dokładniejsze, ale GPS w smartfonie to dzisiejsza technologia - w przeciwieństwie do Legenda... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interwał gęstości zapisu śladu można zmieniać "w locie", więc na długich odcinkach asfaltowych można ustawić zapis rzadki (lub automat), a przy odbijaniu na odcinki terenowe zmienić na gęsty. To wszystko oczywiście pod kątem maksymalnej długości zapisanego śladu przy jak najbardziej precyzyjnym jego zapisie, zwłaszcza na odcinkach off-road. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od potrzeb danej chwili.Od siebie dodam że mam na punkcie dokładności zapisu trasy vs mapy  - fioła.

To co dla mnie jest istotne komu innemu powiewa....

Ja Etrexem zastąpiłem licznik rowerowy Sigmy.Dokładność wskazań wynosi ok.0,5 - 0,7 % na minus względem licznika.Dla mnie wystarczy.Ślady mam perfekcyjne względem fatalnego modułu gps w smartfonie,widac po której stronie drogi się poruszałem.

Oto mi chodziło.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety - brak altimetru to faktycznie słaby punkt odbiornika. Wskazania wysokości (a co za tym idzie obliczanie sumy przewyższeń czy podjazdów) wyłącznie w oparciu o sygnały GPS to bardzo mała precyzja. Kiedy porównałem ślady z mojego odbiornika i Kolegi (ma któregoś Edge serii 5...) z trasy, którą jechaliśmy razem, to różnica w sumie przewyższeń była na poziomie kilkudziesięciu  procent...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często jeżdżę z kumplem, który ma takiego samego edge 510 jak ja. I nasze wskazania wzniesień też się różnią - czasem nawet bardzo (np. 10-15%, zdarzało się i więcej). Barometryczny pomiar wysokości w edgach też nie jest doskonały, łagodnie to mówiąc... Oczywiście najbardziej wariują w wietrzny dzień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ślad który obrazuje ze jechałem po jeziorze lub obok realnej drogi lub wręcz nad lasem jest dyskwalifikacyjny dla urządzenia.

Z tegoż też powodu mój smartfon został zwolniony bez wypowiedzenia z funkcji rejestratora GPS za zawsze.

W razie potrzeby służę śladami dla weryfikacji.

Jako że mam odpał na tym punkcie dokładności (zawodowo KJ) spieszę donieść że do urządzeń które fajnie malują ślady osobiście zaliczam też Garmina Edge 810,Dakotę 20,Mio 305,Etrex 10.

Zaś rozczarowały mnie : Garmin Edge20 ,Garmin Fenix 3(TAK !) i Garmin Forerunner 620  - te sprzęty maja sporą wyobraźnie artystyczną w zakresie rejestracji śladu względem realnie przebytej drogi.

Oczywiście nie jestem posiadaczem tych wszystkich zabawek  - to urządzenia moich znajomych których ślady podglądam na Endo .

Z Dakotą 20 i Edge 20 jeździłem osobiście w ramach testów zanim kupiłem Etrexa10 którego cenie dość wysoko w departamencie działań do którego został powołany :thumbsup:

O Sony Xperii L nawet nie wspominam - porażka.... :verymad: :verymad: :verymad:


Edit.

 

Wracając do tematu rodzaju zapisu trasy - Dystans czy Auto.

Etrex 10 - trasa dokładnie ta sama, jechana w ramach testu jedna po drugiej w tym samym dniu.

Ślad w trybie co 10 metrów - https://www.endomondo.com/users/18855629/workouts/830776709

Ślad w trybie Auto >>Najczęściej - https://www.endomondo.com/users/18855629/workouts/830776029

 

Po nałożeniu śladów na siebie ogromnych odchyleń nie ma , w śladzie jakieś max 2 metry różnic na łukach,dystans się zgadza co do metra (starałem się jechać jak najbardziej dokładnie i identyczną trasą) Zatem by oszczędzać punkty z puli 10.000 pkt dla rejestracji jednego śladu na długich wyrypach warto przestawić się na tryb interwału rejestracji "AUTO > Najczęściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie w zasadzie gps z telefonu też wystarcza, z obecnego i poprzedniego mam doskonały ślad, nigdy przez jezioro nie przejeżdżałem ;) Problem mam za to inny: wyłącza mi się sama z siebie aplikacja. W zeszłym roku korzystałem z endo, w tym roku korzystam ze stravy i co jakiś czas po prostu się wyłącza. Obecny telefon do huaweii p8 lite na androidzie oczywiście. Może ktoś z Was miał podobny problem i wie jak go rozwiązać. Jest to mocno irytujące  :wallbash: Dodam, że lokalizacja jest włączona cały czas i strava ma włączoną opcje działania w tle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Forumowicze. Mam problem, niby nie wielki ale jednak. Do rzeczy. Na swoim etraxie jak przed chwilą nawet patrzyłem mam ustawioną dobrze datę. Jednak jak zapisuję ślad na endomondo to wyskakuje z datą równo miesiąc wcześniej. Tj. dziś jechałem, zrobiłem kilkadziesiąt kilometrów , zapisuje i na endo wyskakuje tak jakby trening był 5 marca. Oczywiście bez problemu to edytuje , ale nie powinno tak chyba być . Mam Etraxa 20x . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wyłącza mi się sama z siebie aplikacja. W zeszłym roku korzystałem z endo, w tym roku korzystam ze stravy i co jakiś czas po prostu się wyłącza. Obecny telefon do huaweii p8 lite na androidzie oczywiście. Może ktoś z Was miał podobny problem i wie jak go rozwiązać. Jest to mocno irytujące

 

 

 

Ja mam P8 i ten sam problem.

 

U mnie w Honor 6 dokładnie to samo. Zarówno na Endo jak i na np. Locusie. Za to inne apki tj. AutoMapa czy Yanosik śmigają wzorowo. Strasznie mnie to wkurza !

Może chodzi o wygaszanie ekranu ? Wszystkie opcje w zakresie aplikacji chronionych czy zarządzania energią mam ustawione jak trzeba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...