Skocz do zawartości

[Buty] do MTB i pedały - które wybrać


kolita8

Rekomendowane odpowiedzi

Ja się trochę podepnę, bo sam stoję przed wyborem butów. Pedały już zamówiłem 520, w sumie buty też - sh-m089, czekam teraz na paczkę. Niestety co do butów nie jestem przekonany, ze względu na rozmiar, więc nie wykluczam zwrotu/wymiany. Chciałem się Was zapytać jak bardzo buty powinny opinać stopę? Normalnie noszę 43, czasem 44. Te shimano przymierzałem 44 i 45, kupiłem te drugie, ale wydają mi się za długie. Przy czubkach butów mam 1cm, albo nawet więcej luzu od największego palca. Mniejsze jakby na długość idealne, ale stopa w nich zgnieciona po bokach, szczególnie prawa, nie wyobrażam sobie tego po 3 godzinach jazdy. Podobno buty rowerowe w odróżnieniu od cywilnych się z czasem nie rozchodzą, więc lipa.

 

Korzystając z dnia wolnego objechałem Poznań, bo skoro nie warto na butach oszczędzać, to chociaż orientacyjnie chciałem zobaczyć, czy w droższych modelach innych marek będzie lepiej. Niestety z 4 odwiedzonych sklepów w Maxbike była jedyna para XC61 w rozmiarze 45, odczucia takie jak z niższymi modelami. Cyklotur ma dziś i jutro inwenturę na koniec roku, więc zamknięte, Ski Team zasypany nartami, rowerów jest jeszcze sporo, ale butów już żadnych, a Kastor chyba z 2 punktów został tylko ten na Piekarach, więc oczywiście ja akurat pojechałem do tego drugiego... Więc peszek. Na koniec uderzyłem do Decathlonu, gdzie chociaż było co poprzymierzać, chociaż też bez szału, bo tylko M089, M065 i reszta B'Twin. Po dopięciu klamry w M089 rozmiar 45 niby stopa się pewnie trzyma i nie jeździ w bucie, ale nie wiem, czy można porównywać stanie i chodzenie, do jeżdżenia z wpiętym butem, no i trochę mnie martwi ta pusta przestrzeń na czubku.

 

Pytanie do tych, którzy dłużej jeżdżą w spd, a najlepiej jeśli mają wysoką i szeroką stopę.

 

1. Czy trochę dłuższy but nie będzie się na stopie przesuwał?

2. Co jest lepszym kompromisem, ścisk na szerokość, czy luz na długość?

3. Czy jest szansa, że jednak się taki but trochę rozejdzie na boki?

 

Nie jeżdżę ekstremalnie, ale też nie jak niedzielny wycieczkowiec. Będą to moje pierwsze buty wpinane i nie chciałbym się zrazić do zatrzasków, a na inny, tym bardziej droższy model sobie już przynajmniej przez rok na pewno nie pozwolę jak kupię te. Pomóżcie proszę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

3. Czy jest szansa, że jednak się taki but trochę rozejdzie na boki?

Tworzywo raczej nie jest podatne na rozciąganie ale trochę się ułożą.

 

2. Co jest lepszym kompromisem, ścisk na szerokość, czy luz na długość?

Jak już wybierać mniejsze zło to lepiej dłuższe.

 

1. Czy trochę dłuższy but nie będzie się na stopie przesuwał?

To zależy od wysokości podbicia stopy.

 

W Cykloturze mieli niezły wybór, poczekaj do poniedziałku.

U Rybczyńskiego byłeś? Tam też trochę jest do przymierzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o Rybczyńskim, a w sumie byłem niedaleko. Byłem tylko raz w tym sklepie i nie zrobił na mnie zbyt pozytywnego wrażenia. Wpadłem w trakcie przejażdżki po olej do łańcucha, człowiek który mnie obsługiwał wyglądał jakbym mu przerwał drzemkę, co jeszcze by mi wcale nie przeszkadzało, ale niestety zwracał się do mnie jakbym go rzeczywiście obudził i miałby mi to za złe... Chyba tak jak mówisz sensownie będzie zajrzeć w nowym roku ponownie na Ptasią.

 

Podbicie stopy mnie chyba ratuje trochę, bo mam je wysokie. W modelach zapinanych na 3 rzepy po odpowiednim zapięciu nie zostawało za wiele, jeśli miałbym poluzować, a w butach z klamrą nie ma szans, żebym wsadził stopę nie wypinając klamry z zatrzasku. Ogólnie dobrze zapięte buty trzymały się dość stabilnie pomimo tej nieszczęsnej pustej przestrzeni.

 

Kurcze, nieciekawy moment na kupno butów, na starą kolekcję już trochę późno i rozmiary same nietypowe zostały, a nowa kolekcja pewnie najwcześniej za jakiś miesiąc zacznie się pokazywać. Może warto by było poczekać, ale na 10000% jak tylko dostanę pedały to mi się będzie tyłek palić, żeby je wypróbować :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szeroki but i damska stopa to słaby komplet.

Do autorki tematu - na butach nie warto oszczędzać. Te Force a Sidi Buvel to stówka różnicy. Rozłóż na lata noszenia to robi się kwota pomijalna.

Mierzyłem te buty i nie przypasowały.

Żeby dobrze wybrać to trzeba przymierzyć i porównać na nodze.

 

to prawda w sklepach nie ma wyboru - przejechałam się do 4 i tylko w dwóch był mój rozmiar także mierzyłam SIDI ale jakiś wysoki model i były całkiem spoko i Shimano i shimano chyba sobie odpuszcze...

Kręcą mnie te Force no ale już nie wiem co robić :P

chyba jednak wezmę Sidi

http://www.dobresklepyrowerowe.pl/odziez/buty-rowerowe/buty-mtb-damskie/sidi/mtb-buvel-woman

 

tylko teraz mam problem z tymi pedałami czy na pewno nie  brać z platformą ? Bo nigdy nie jezdzilam w Spdach i nie wiem czy bede potrafila :) czy brac te 540 i juz??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

.

hmmm no wlasnie mierzylam te Sidi co prawda nie ten model ale jestem nimi zachwycona :D

a co do pedalow to ktore najlepiej wziąć z tą platformą? Jaki nr? I czy naprawdę jest ona tak potrzebna czy potem będe się tylko wkurzać że ją mam? Sama nie wiem - na początek boję się że nie będe potrafiła się wpinać i nie dam rady w ogóle jeździć... i może ta platforma psychicznie mi dobrze zrobi no ale z drugiej strony może jednak bez niej... hmmm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO albo porządnie albo w ogóle.

Jak nie będziesz chciała w ogóle korzystać z SPD, to i tak będziesz ładnych kilka stów w plecy na tych wszystkich szpejach ;) Więc chcąc wrócić do zwykłych butów taki pedał ”pół na pół” i tak nic nie da. A jak SPD jednak się spodoba to będzie przeszkadzał (tak, wiem, zaraz się pojawią głosy że nic nie przeszkadza bo sobie można noga obrócić, a jaka wygoda że nie zawsze trzeba buty na rower zakładać).

Jak zdecydowałaś się na dwustronne pedały bez klatki, to mimo wszystko wziąłbym m520. Ale ja po prostu nie widzę co jest dwa razy więcej warte w m540, pomimo że mają swoich zwolenników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

IMHO albo porządnie albo w ogóle.
Jak nie będziesz chciała w ogóle korzystać z SPD, to i tak będziesz ładnych kilka stów w plecy na tych wszystkich szpejach ;) Więc chcąc wrócić do zwykłych butów taki pedał ”pół na pół” i tak nic nie da. A jak SPD jednak się spodoba to będzie przeszkadzał (tak, wiem, zaraz się pojawią głosy że nic nie przeszkadza bo sobie można noga obrócić, a jaka wygoda że nie zawsze trzeba buty na rower zakładać).
Jak zdecydowałaś się na dwustronne pedały bez klatki, to mimo wszystko wziąłbym m520. Ale ja po prostu nie widzę co jest dwa razy więcej warte w m540, pomimo że mają swoich zwolenników.

 

no właśnie - motto życiowe :D

ok to biore bez platform - trudno najwyzej się zabiję :D

rozumiem że te M520 i 540 mają regulację? A cięzko to wszystko ogarnac? W sensie jak regulowac zalozyc itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jedne i drugie mają regulację „siły wpięcia i wypięcia”.

Reszta to metoda prób i błędów. Bez problemu znajdziesz pewne ogólne zasady gdzie powinien być blok, itp. ale ustawienie tego wszystkiego ostatecznie trzeba dopasować do siebie. Np. mi to zajęło około miesiąca, co nie znaczy że ktoś nie mógł założyć i zupełnie od razu czuć się ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jedne i drugie mają regulację „siły wpięcia i wypięcia”.

Reszta to metoda prób i błędów. Bez problemu znajdziesz pewne ogólne zasady gdzie powinien być blok, itp. ale ustawienie tego wszystkiego ostatecznie trzeba dopasować do siebie. Np. mi to zajęło około miesiąca, co nie znaczy że ktoś nie mógł założyć i zupełnie od razu czuć się ok.

 

kurczę to trochę mnie zmarwtiłeś - bo od strony technicznej jestem kiepska no ale cóż kupić trzeba... Może mi się uda to wszystko ogarnąć :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam krzywe kulasy i nie obeszło się bez pewnych korekt, do których dojście zabrało mi trochę czasu - może to Cię pocieszy ;) Po prostu po około miesiącu byłem już zdecydowany, że to jest to, ale też nie dłubałem przy tym codziennie tylko jak czas pozwalał. Samo ogarnięcie bloków to było kilka treningów w ciągu tygodnia czy dwóch.

Najważniejsze oprócz ustawienia tych wszystkich zabawek, to wyrobić sobie odruch wpięcia i wypięcia stopy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już zasmakujesz, to nie ma odwrotu. Nie przesiadziesz się na zwykłe pedały. Zupełnie inna jakość jazdy. Chyba każdy to potwierdzi

Nie do końca. To po prostu zależy od tego co, gdzie i jak chcesz robić na rowerze. Najlepiej byłoby używać danego typu kiedy potrzeba. Niektórzy przesiadują się na platformy w zimę. Na platformach lepiej wyrabia się technikę (bunny hop, skoki, itp.) Można podać wiele przykładów za i przeciw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje buty dzisiaj przyszły :-D. Mam wrażenie, że leżą lepiej niż te przymierzane w sklepie i nie czuję takiego luzu na czubkach. Gdybym też dostał pedały to chyba nowy rok bym witał na rowerze. Kurcze, stary baran ze mnie a co sobie nie sprawie do roweru to jak dziecko się zachowuję :-). Autorce tematu życze jak największego zadowolenia z nowych nabytków i jak najmniej gleb z nim związanych! No i wszystkim Szczęśliwego Rowerowego Roku 2017!

 

post-192008-0-68551500-1483209684_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

@modrzew @abermon dzięki za rady - zamówiłam już - nie ma odwrotu buty Sidi a pedały 520 no i nic trzymajcie kciuki bym sobie poradziła

Zamówiłaś już pedały M520? Jeżeli tak, to dobra decyzja że bez klatek. Bez obaw bardzo szybko przyswoisz wpinanie i wypinanie. Nie znam nikogo, kto po spróbowaniu SPD chciałby wrócić do platform.

 

 

rozumiem że te M520 i 540 mają regulację? A cięzko to wszystko ogarnac? W sensie jak regulowac zalozyc itd?

Tak, oczywiście, wszystkie pedały Shimano SPD mają regulację siły wpinania. W każdym mechanizmie wpinania, z obu stron pedału, jest gniazdo pod klucz imbusowy 2,5mm oraz strzałki "+" i "-" wskazujące kierunek napięcia/poluzowania sprężyny. Fabrycznie sprężyny są napięte dosyć mocno. Żeby równo ustawić naciąg, najlepiej dokręcić każdą sprężynę w pedałach do końca na "+" (przy naciąganiu wyczujesz charakterystyczne kliknięcia ułatwiające równy naciąg). Następnie odkręć każdą sprężynę naciągającą o taką samą ilość kliknięć, np. 5 albo 8. Przed pierwszą jazdą warto poćwiczyć wpinanie i wypinanie w domu, żeby wstępnie ustalić siłę naciągu sprężyn. Na początek ustaw dosyć lekko, ale nie przesadnie żeby nie dochodziło do niekontrolowanego wypinania podczas jazdy. Wypinamy się z SPD poprzez lekkie odsunięcie pięty w bok od roweru.

 

 

modrzew, dnia 30 Gru 2016 - 11:30 PM, napisał: I jedne i drugie mają regulację „siły wpięcia i wypięcia”. Reszta to metoda prób i błędów. Bez problemu znajdziesz pewne ogólne zasady gdzie powinien być blok, itp. ale ustawienie tego wszystkiego ostatecznie trzeba dopasować do siebie. Np. mi to zajęło około miesiąca, co nie znaczy że ktoś nie mógł założyć i zupełnie od razu czuć się ok. kurczę to trochę mnie zmarwtiłeś - bo od strony technicznej jestem kiepska no ale cóż kupić trzeba... Może mi się uda to wszystko ogarnąć

Warto poświęcić trochę czasu na właściwe ustawienie bloków, tutaj masz link do opisu jak zrobić to prawidłowo, opisano montaż bloków do pedałów szosowych ale tak samo ustawia się bloki MTB:

http://magazynrowerowy.pl/bloki/

Jeżeli masz/miałaś problemy ze ścięgnem Achillesa to warto przesunąć bloki 2, 3mm w kierunku pięty od pozycji neutralnej, żeby zmniejszyć dźwignię.

 

Odnośnie butów, dobrze że przymierzyłaś przed zakupem, a SIDI robi świetne buty. Nie wiem w jakich temperaturach będziesz głównie ich używać, ale te SIDI Buvel wyglądają jakby miały słabą wentylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje buty dzisiaj przyszły :-D. Mam wrażenie, że leżą lepiej niż te przymierzane w sklepie i nie czuję takiego luzu na czubkach. Gdybym też dostał pedały to chyba nowy rok bym witał na rowerze. Kurcze, stary baran ze mnie a co sobie nie sprawie do roweru to jak dziecko się zachowuję :-). Autorce tematu życze jak największego zadowolenia z nowych nabytków i jak najmniej gleb z nim związanych! No i wszystkim Szczęśliwego Rowerowego Roku 2017!

 

attachicon.gif2016-12-31 19.16.21.jpg

 

hmm chyba każdy z nas tak się cieszy na cokolwiek zwiazane z rowerem :D Ja też się nie mogę doczekać kiedy wszystko przyjdzie :D

Dziękuje i Tobie również udanego sezonu 2017 i jak najmniej gleb w spdach :D

 

Zamówiłaś już pedały M520? Jeżeli tak, to dobra decyzja że bez klatek. Bez obaw bardzo szybko przyswoisz wpinanie i wypinanie. Nie znam nikogo, kto po spróbowaniu SPD chciałby wrócić do platform.

 

 

Tak, oczywiście, wszystkie pedały Shimano SPD mają regulację siły wpinania. W każdym mechanizmie wpinania, z obu stron pedału, jest gniazdo pod klucz imbusowy 2,5mm oraz strzałki "+" i "-" wskazujące kierunek napięcia/poluzowania sprężyny. Fabrycznie sprężyny są napięte dosyć mocno. Żeby równo ustawić naciąg, najlepiej dokręcić każdą sprężynę w pedałach do końca na "+" (przy naciąganiu wyczujesz charakterystyczne kliknięcia ułatwiające równy naciąg). Następnie odkręć każdą sprężynę naciągającą o taką samą ilość kliknięć, np. 5 albo 8. Przed pierwszą jazdą warto poćwiczyć wpinanie i wypinanie w domu, żeby wstępnie ustalić siłę naciągu sprężyn. Na początek ustaw dosyć lekko, ale nie przesadnie żeby nie dochodziło do niekontrolowanego wypinania podczas jazdy. Wypinamy się z SPD poprzez lekkie odsunięcie pięty w bok od roweru.

 

 

Warto poświęcić trochę czasu na właściwe ustawienie bloków, tutaj masz link do opisu jak zrobić to prawidłowo, opisano montaż bloków do pedałów szosowych ale tak samo ustawia się bloki MTB:

http://magazynrowerowy.pl/bloki/

Jeżeli masz/miałaś problemy ze ścięgnem Achillesa to warto przesunąć bloki 2, 3mm w kierunku pięty od pozycji neutralnej, żeby zmniejszyć dźwignię.

 

Odnośnie butów, dobrze że przymierzyłaś przed zakupem, a SIDI robi świetne buty. Nie wiem w jakich temperaturach będziesz głównie ich używać, ale te SIDI Buvel wyglądają jakby miały słabą wentylację.

 

tak, zamówiłam 520 bez platform - troche mam obawy no ale zobaczymy - tak jak wczesniej pisałam nie jestem "techniczna" no ale dzięki Twoim opisom mysle ze dam rade :D bardzo dziekuje!

 

Z tego co czytalam o butach SIDI Buvel duzo osob je poleca a najwyzej jak bedzie za goraco na lato wezme jakies bardziej przewiewne - zobaczymy na razie musze sie nauczyc jak najszybciej na nich jezdzic :)

@Rafał87 tak zrobie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę że nie masz  oporów w próbowaniu nowych rzeczy. Nie zrażaj się proszę, pierwszymi potencjalnymi niedogodnościami (co sugerują niektórzy koledzy), pedały SPD to żadna filozofia, po spróbowaniu przekonasz się że jazda na rowerze może być jeszcze fajniejsza.

Jeżeli chodzi o buty SIDI Buvel, nie sugeruję że są złe, wręcz przeciwnie, to świetne buty. Umiarkowana wentylacja mogła by być problemem gdybyś się ścigała, w codziennej jeździe brak siateczek wentylacyjnych to nie jest wielka wada, za to znaczne ułatwienie w utrzymaniu butów w czystości. Enjoy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

aktualizacja :))

Jeżdzę już w SPDach i butach SIDI Buvel i powiem wam ze jest wysmienicie :)) Albo mi sie wydaje albo szybciej sie jezdzi ? Naprawdę jestem pod wrazeniem. Na poczatku mialam trudnosci we wpinaniu sie (bo do tego jeszcze snieg i lod i nie chcialy mi sie wpiac) ale jak zalapalam o co chodzi to BAJKA :D

Co prawda zaliczylam jedna glebe ale nie podczas jazdy tylko jak stalam to wpielam sie jednym butem i jakos sie zakrecilam i upadlam :P takze tylko jeden siniak na tylku a wrazenia niesamowite :)

Dziękuje wam za pomoc !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat, gdyż stoję przed wyborem butów. Wiecie coś na temat jakości butów XLC? Obecnie można wyrwać ich buty za ok. 300pln z systemem Boa. Generalnie szukam butów MTB do ok. 330PLN. Nie musi być z Boa, ale wolałbym chociaż klamrę, niż same rzepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...