Skocz do zawartości

[XCT HLO 27,5"] Kilka pytań/ wątpliwości


Borsuczy

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko, dzisiaj tak sobie jeździłem na rowerku, robiłem bunny hopy, próbowałem robić wheelie, szarpałem mocno kierownicą w górę i przypomniałem sobie o napisie na widelcu, a mianowicie: "DO NOT USE FOR: FREERIDE/DOWNHILL (...) OR ANY HARD RIDING"... usterką samego amortyzatora się w sumie średnio przejmuję, sprzęt to sprzęt, zepsuje się, to się naprawi, albo wymieni. Ale jak pociągnę za kierownicę do góry i urwie mi się coś w amortyzatorze, koło z dolnymi lagami się odczepi i ja wyląduję twarzą na chodniku to już będzie źle... Pytam więc czy ten amortyzator może wytrzymać takie szarpanie kierownicy w górę i gwałtowne podnoszenie koła. Mogę dalej to robić? Ile może on wytrzymać? Szczerze to zbyt solidnie on nie wygląda, luzy ma, nie wyrobione, tylko tak po prostu od nowości, taki luzak z niego :D i w środku wygląda na dość wiotkiego, cienkie to wszystko jest. Tak no, wygląda na amortyzator właśnie do rekreacyjnej jazdy po ścieżkach czy coś.

Haha, gdyby takie były montowane w tanich rowerach z hipermarketów i to była najniższa z możliwych półek amortyzatorów i nie było uginaczy No Name'ów to świat byłby lepszy, prawda? xd (to pytanie retoryczne, na nie nie trzeba odpowiadać :D)

Pytanie 2: Czemu on mi twardnieje na mrozie? Twardniał w zimnie od zawsze, myślałem że to kwestia brudu, wczoraj go wyczyściłem, nasmarowałem, działa lepiej niż nowy, płynniej, ale do czasu, bo znowu zamarzł XD Pytałem na shoutboxie i skom25 napisał, że pewnie to elastomer twardnieje od zimna i jak nie ważę 100 kg to mam go wyjąć. Ważę 80. To jest wina elastomeru? Jeśli tak, to jak go wyjąć?

Nie znalazłem odpowiedzi na to w internetach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrywanie, bunnyhopa czy małe hopeczki wytrzyma bez problemu. Jak już coś się łamie to buster co nie grozi upadkiem. Oczywiście większe hopy i dropy dobrze jest omijać :).
Twardnieje bo smar i olej zmienia lepkość przez co amortyzator stawia większy opór i muli :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Fonika, na pewno to nie przez oleje/ smary, może by to spowolniło jego pracę, ale on po tym jest prawie że sztywny. Chyba, że smalcem go smarowali XDD no to wtedy faktycznie może zesztywnieć. Tylko co na to obrońcy praw zwierząt? :D Dobra, żartuję xd A co to jest buster? Która to część na schemacie?
@@gtb, dzięki za podesłanie schematu. Jakie narzędzia są potrzebne do tego żeby tam się dostać i wyjąć ten elastomer?

Edytowane przez Borsuczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest amortyzator tylko atrapa do montowania w budżetowych rowerach, ma wyglądać na pierwszy rzut oka jak pełnoprawne zawieszenie i ugiąć się jak się jakiś Janusz uwiesi kierownicy. Ta naklejka to dupochron dla producenta, który lojalnie ostrzega, że to sprzęt do jazdy po parku i tyle.

Rozpaść się pewnie nie rozpadnie, chyba że tak zgnije w środku, że mocowanie tego całego bajzlu puści ;)

Jego „praca” jest mocno zależna od temperatury, bo to po prostu kawałek sprężyny opaćkany stałym smarem + kawałek twardniejącego elastomeru. I nie potrzeba tu wcale bardzo niskich temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@modrzew, już nie przesadzaj... skoro to jest taka atrapa to co powiesz o czymś takim? http://allegro.pl/tolin-widelec-amortyzowany-26-zoom-i6659561458.html
Na tym (moim SR Suntourze) naprawdę da się komfortowo jeździć. W sumie nie jeździłem nigdy na niczym lepszym od tego obecnego, więc pewnie powiesz, że jeszcze nie wiem co to komfortowa jazda XD ale mówię o własnych doświadczeniach.


@@modrzew, albo to: 



to mój filmik xd na czymś takim kiedyś jeździłem. W porównaniu do tego co mam teraz to... No dobra, nie ma porównania haha Edytowane przez Borsuczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to zauważyłem, że on mi nie zamarza. On bardzo sztywnieje, ugina się, a potem tam zostaje i się nie cofa. Więc @@Fonika, może mieć rację z tymi smarami :D Inna moja hipoteza, to że coś tam się kurczy od zimna jakaś rurka i stąd ten opór. No i odpowie ktoś mi w końcu na pytanie jakich narzędzi potrzebuję do dostania się do elastomeru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...