Skocz do zawartości

Strona korzysta z plików cookie. Zobacz jak.   Rozumiem i akceptuję pliki cookies
Zdjęcie
- - - - -

[zmiana pozycji] Obciążone, bolące nadgarstki - Dartmoor Primal 27,5 2016

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#1 godzinilla

godzinilla

Pro

• Użytkownik
  • 181 postów
  • Imię:Sławek

Napisano 18 grudzień 2016 - 20:15

Hej.

Nie jeżdżę teraz dużo (niestety), ale za każdym razem gdy wsiadam na rower czuję, że moja pozycja nie jest poprawna. Moje bazowe elementy wpływające na pozycję to:

- rama Dartmoor Primal 27,5, rocznik 2016, rozmiar M,

- sztyca bez offsetu, siodło Dartmoor Primal - ustawione mniej więcej na wysokości mostka,

- mostek Ergotec Piranha 50 mm +/- 6 stopni (aktualnie ustawiony na plus),

- kierownica Dartmoor Tornado 750 mm,

- amortyzator SR Suntour Auron 160 mm.

Górna krawędź mostka (licząc od górnej krawędzi nakrętki sterów - Dartmoor Blink - do górnej krawędzi kapsla) jest na wysokości 5,5 cm. Podkładki pod mostkiem mają szerokość łączną 1,2 cm. Płaszczyzna siodła jest około 1 cm ponad najwyższym punktem mostka (przy śrubach ściskających kierownicę).

Podczas jazdy, nawet krótkiej, czuję dyskomfort w nadgarstkach - tak jakbym większą część masy ciała opierał właśnie na kierownicy. Zauważyłem też, że - często automatycznie - podczas nie wymagającej jazdy (np. drogą rowerową, ulicą, etc.) przesuwam swój chwyt bardziej do tyłu, trzymając/obejmując chwyty tylko palcami - moje dłonie opierają się wtedy bezpośrednio na paliczkach bliższych - czyli przyjmuję bardziej wyprostowaną pozycję (taką, jaką poniekąd wymusza przeznaczenie tej ramy).

Co proponujecie? W zasadzie mam trochę zapasu w siodle, mogę je nieco opuścić i nadal będzie komfortowo. Ja myślałem nad zmianą mostka na krótszy: 40-30 mm. Wyżej za bardzo już go nie podniosę, rura sterowa jest pewnie te 2 mm poniżej krawędzi mostka.

Użytkownik godzinilla edytował ten post 18 grudzień 2016 - 20:29

• 0

Reklama

Reklama

#2 MokryxD

MokryxD

Stary wyjadacz

• Użytkownik
  • 3833 postów
  • Imię:Piotr
Garaż Rower

Napisano 18 grudzień 2016 - 20:24

Jeżeli to możliwe to proponowałbym podnieć amortyzator i dać kierownicę z większym cofnięciem/krótszy mostek.

• 0

#3 godzinilla

godzinilla

Pro

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 181 postów

Napisano 18 grudzień 2016 - 20:38

Zapomniałem dodać, że mam Aurona ustawionego na 160 mm. Przez chwilę miałem go ustawionego na 145 mm, ale było jeszcze gorzej. I przy 160 mm chciałbym pozostać. Ja wiem, że Dartmoor zaleca amortyzator do 140 mm (w sumie do większości HT z zacięciem enduro taka wysokość jest zalecana), ale tak mi wygodnie. Wiem, że pozycję można poprawić w inny sposób, więc tego się trzymam :)

Bardziej wygiętą kierownicę? A jak z gięciem górnym?

• 0

#4 topol

topol

Master

• Użytkownik
  • 1628 postów
  • Imię:topol
Garaż Rower

Napisano 18 grudzień 2016 - 20:42

Moźliwe,źe pomoźe.Przesuń kierownice w osi w zględem mostka.Stopień,dwa -góra/dół robi czasem robotę.Znajdz opytymalne ustawienie w ten sposób by dłoni na kierownicy juź nie nurkowały nadgarstkiem. Jak znajdziesz ten pkt,zmień gripy na ergonyGE1.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik topol edytował ten post 18 grudzień 2016 - 20:45

• 0

#5 Lumperator

Lumperator

Master

• Użytkownik
  • 1541 postów
  • Imię:Kamil
Garaż Rower

Napisano 18 grudzień 2016 - 20:43

Zapodaj mostek 40mm. 

• 0

#6 Rulez

Rulez

Emeryt

• Użytkownik
  • 18021 postów
  • Imię:Paweł
Garaż Rower

Napisano 18 grudzień 2016 - 21:34

Masz bardzo szeroką kierę, a to powoduje przesunięcie do przodu , w dodatku może Twoim dłoniom nie odpowiada gięcie kiery, może odpowiedniejsza był by węższa kiera z większym gięciem do tyłu, jaki masz wznios w obecnej kierze ?

• 0

Reklama

Reklama

#7 godzinilla

godzinilla

Pro

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 181 postów

Napisano 18 grudzień 2016 - 22:27

Kierownica to Dartmoor Tornado:

• wznios: 1,5”
  • upsweep: 4°
  • backsweep: 9°

W poprzednim rowerze (co prawda to była całkiem inna konstrukcja, w dodatku za duża) miałem dużo krótszą kierownicę - bodajże 650 albo nawet 580 (nie pamiętam, pisałem o tym gdzieś na forum) i była zdecydowanie za krótka. Ta wydaje mi się ok jeżeli chodzi o szerokość. W ramionach mam około 46 cm - licząc na wysokości stawów barkowych. Wzrost 173.

Zapodaj mostek 40mm. 

Dużo zmieni ten 1 cm?

Moźliwe,źe pomoźe.Przesuń kierownice w osi w zględem mostka.Stopień,dwa -góra/dół robi czasem robotę.Znajdz opytymalne ustawienie w ten sposób by dłoni na kierownicy juź nie nurkowały nadgarstkiem. Jak znajdziesz ten pkt,zmień gripy na ergonyGE1.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

Co do ustawienia kierownicy - myślałem o tym, ale jeszcze nie testowałem tego. W zasadzie nie wiem czemu ;) Tornado ma linie prowadzące od góry, u mnie nie są one ustawione idealnie równolegle (prostopadle? zależy jak patrzeć) względem podłoża, ale w nich nie to jest chyba istotne. Linia środkowa (idąca wzdłuż kierownicy) przechodzi przez łączenie w mostku. A za Ergony podziękuję. Już raz miałem, w poprzednim rowerze, dokładnie ten sam model. Nie ścierpię już więcej ich czyszczenia ;) Poza tym komfort też nie był mega. Prędzej Esi Chunky, o nich już od dawna myślę, pewnie na przyszły sezon wpadną. Teraz mam Accent Comet Pro 3D.

Użytkownik godzinilla edytował ten post 18 grudzień 2016 - 22:31

• 0

#8 phoe

phoe

Master

• Użytkownik
  • 2148 postów
Garaż Rower

Napisano 18 grudzień 2016 - 22:51

Kierownica kierownicą, ale możesz ją obracając zmienić gięcie, może masz ją źle ustawioną właśnie?

Ile masz wzrostu tak z ciekawości? Może rama sporo za mała?

Od Esi Chunky już lepiej chyba GE1 kupić.

Użytkownik phoe edytował ten post 18 grudzień 2016 - 22:54

• 0

#9 godzinilla

godzinilla

Pro

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 181 postów

Napisano 18 grudzień 2016 - 23:04

Miałem GE1 i nie oczułem żadnego zwiększenia komfortu dzięki nim. Mogło mieć na to wpływ wiele czynników związanych ze starym rowerem, ale tak czy owak, nie zrobiły na mnie żadnego pozytywnego wrażenia. A co jest nie tak z Chunky'mi? Są grube, dopasują się w jakimś stopniu do kształtu dłoni.

Kierownicą się pobawię w najbliższym czasie, tylko ostatnio nie chce mi się wystawiać nosa z domu na rower w tę pogodę (a tak sobie mówiłem, że "hoho zima, będą harce, co mi tam zimno"... :D), a sama przymiarka bez jazdy nie wystarczy.

Wzrost dodałem już w pierwszym poście - mam 173 cm. Rama to Mka.

• 0

#10 phoe

phoe

Master

• Użytkownik
  • 2148 postów
Garaż Rower

Napisano 18 grudzień 2016 - 23:08

Te ESI to dla mnie pocięta rura z gąbki nożyczkami... za 80zł...

Pobaw się kierą, przy 173cm i ramie M krótszy mostek też może pomóc, zmienisz trochę gięcie kiery, tu skrócisz o 1cm i może być akurat wtedy.

A gripy te GE1 zmieniają Ci minimalnie gięcie kiery, dlatego mogą sporo pomóc, ale mogą też pogorszyć.

Użytkownik phoe edytował ten post 18 grudzień 2016 - 23:09

• 0

#11 godzinilla

godzinilla

Pro

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 181 postów

Napisano 18 grudzień 2016 - 23:13

Przecież to nie gąbka, a sylikon ;) Nie wiem, w ręce nigdy nie miałem. Raz przez chwile dotykałem takie chwyty Speca, wydają się okej. Ludzie w internetach chwalą, ale chwalą też Ergony - także to kwestia bardzo indywidualna ;)

Musi coś być na rzeczy z ustawieniem mostek - kierownica. Może siodło mam za wysoko... Nie wydam kasy na profesjonalny bike fitting, bo to nie zabawa na amatorskie przyjemności ;P Jakoś uda mi się ten problem rozwiązać, niech się tylko trochę cieplej zrobi... :D

Zadałem wcześniej pytanie, czy dużą różnicę w pozycji zrobi mi zmiana mostku na krótszy - na 40kę np. z tym samym kątem co aktualny (jeżeli taki znajdę)?

• 0

#12 phoe

phoe

Master

• Użytkownik
  • 2148 postów
Garaż Rower

Napisano 18 grudzień 2016 - 23:18

W ciemno nikt Ci tego nie powie, możesz jeszcze spróbować się przejechać dając dłonie na wewnętrzna cześć gripa, jak tak będzie ok skróć kierę.

• 0

Reklama

Reklama

#13 Lumperator

Lumperator

Master

• Użytkownik
  • 1541 postów
  • Imię:Kamil
Garaż Rower

Napisano 19 grudzień 2016 - 07:10

Siodło ustaw prawidłowo tak jak się wszędzie zaleca i popraw jego nachylenie abyś nie odczuwał w dłoniach dyskomfortu. Kręć kierą na mostku, kombinuj z podkładkami. Jesli czujesz, że chwyty są za daleko i musisz się wyciągać, skróć mostek. Jeśli masz wrażenie, że spadasz na kierę, kup mostek o większym kącie lub kierę o większym wznosie. Upewnij się też, czy szerokość kiery Ci odpowiada. Moze tutaj tkwi problem.

Użytkownik Lumperator edytował ten post 19 grudzień 2016 - 07:24

• 0

#14 Alsew

Alsew

Master

• Użytkownik
  • 1544 postów
  • Imię:Seweryn

Napisano 19 grudzień 2016 - 09:25

I wstaw jakieś foto roweru bo ciężko wróżyć z fusów po kawie...
  • 0

#15 godzinilla

godzinilla

Pro

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 181 postów

Napisano 19 grudzień 2016 - 09:32

Fotki:

https://goo.gl/photo...H5764QKG8U5ouj9

Faktycznie mam dość płasko kierownicę ustawioną... Siodło jest raczej ok, widać je na zdjęciu.
  • 0

#16 Alsew

Alsew

Master

• Użytkownik
  • 1544 postów
  • Imię:Seweryn

Napisano 19 grudzień 2016 - 09:41

Siodło wygląda ok. Pobaw się ustawieniami kierownicy i mostek jakby co krótszy. Jak dla mnie 173 cm i rama M dla osoby która chce mieć wyprostowane pozycję na rowerze , to źle do siebie pasuje.
  • 0

#17 Quell

Quell

Maniak

• Użytkownik
  • 473 postów

Napisano 19 grudzień 2016 - 09:46

Masz bardzo szeroką kierę, a to powoduje przesunięcie do przodu

Mam 182 cm i dość długie łapy,kierownice długości powyżej 700-720mm powodują u mnie ból nadgarstków,testowałem na wielu.

Ja tu bym na początek kombinował.

• 0

#18 godzinilla

godzinilla

Pro

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 181 postów

Napisano 19 grudzień 2016 - 09:54

Siodło wygląda ok. Pobaw się ustawieniami kierownicy i mostek jakby co krótszy. Jak dla mnie 173 cm i rama M dla osoby która chce mieć wyprostowane pozycję na rowerze , to źle do siebie pasuje.

To są tylko moje przypuszczenia - bardziej wyprostowana pozycja - krótszy mostek - odciąży koło i nacisk na kierownicę. Być może są to błędne przypuszczenia. Właśnie przed momentem przesunąłem kierownicę o parę mm do przodu + złapałem się bliżej jej środka (jakieś 5 cm z każdej strony) i jest lepiej ;) Ból odczuwam głównie w prawym nadgarstku, po jego lewej stronie (na zgięciu bezpośrednio pod kciukiem).
  • 0

#19 montell81

montell81

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 1166 postów
Garaż Rower

Napisano 19 grudzień 2016 - 10:20

Moim zdaniem zbyt szeroka kierownica wymusza nienaturalne zgięcie nadgarstka i stąd ból pod kciukiem.

• 0

Reklama

Reklama

#20 godzinilla

godzinilla

Pro

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 181 postów

Napisano 19 grudzień 2016 - 11:39

Na samą myśl skrócenia kierownicy do takiego roweru o 10 cm mnie boli... Będę próbował po cmtrze z każdej strony (albo nawet po pół) aż znajdę optymalne rozwiązanie. Chyba, że macie jeszcze jakieś inne propozycje? Wydaje mi się, że gdy skrócę mostek o ten 1 cm - kąt wewnętrzny pomiędzy ramieniem a kierownicą się jeszcze bardziej zmniejsy, więc to chyba jednak nie jest rozwiązanie...

• 0