Skocz do zawartości

[zmiana pozycji] Obciążone, bolące nadgarstki - Dartmoor Primal 27,5 2016


godzinilla

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Nie jeżdżę teraz dużo (niestety), ale za każdym razem gdy wsiadam na rower czuję, że moja pozycja nie jest poprawna. Moje bazowe elementy wpływające na pozycję to:

 

- rama Dartmoor Primal 27,5, rocznik 2016, rozmiar M,

- sztyca bez offsetu, siodło Dartmoor Primal - ustawione mniej więcej na wysokości mostka,

- mostek Ergotec Piranha 50 mm +/- 6 stopni (aktualnie ustawiony na plus),

- kierownica Dartmoor Tornado 750 mm,

- amortyzator SR Suntour Auron 160 mm.

 

Górna krawędź mostka (licząc od górnej krawędzi nakrętki sterów - Dartmoor Blink - do górnej krawędzi kapsla) jest na wysokości 5,5 cm. Podkładki pod mostkiem mają szerokość łączną 1,2 cm. Płaszczyzna siodła jest około 1 cm ponad najwyższym punktem mostka (przy śrubach ściskających kierownicę).

 

Podczas jazdy, nawet krótkiej, czuję dyskomfort w nadgarstkach - tak jakbym większą część masy ciała opierał właśnie na kierownicy. Zauważyłem też, że - często automatycznie - podczas nie wymagającej jazdy (np. drogą rowerową, ulicą, etc.) przesuwam swój chwyt bardziej do tyłu, trzymając/obejmując chwyty tylko palcami - moje dłonie opierają się wtedy bezpośrednio na paliczkach bliższych - czyli przyjmuję bardziej wyprostowaną pozycję (taką, jaką poniekąd wymusza przeznaczenie tej ramy).

 

Co proponujecie? W zasadzie mam trochę zapasu w siodle, mogę je nieco opuścić i nadal będzie komfortowo. Ja myślałem nad zmianą mostka na krótszy: 40-30 mm. Wyżej za bardzo już go nie podniosę, rura sterowa jest pewnie te 2 mm poniżej krawędzi mostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że mam Aurona ustawionego na 160 mm. Przez chwilę miałem go ustawionego na 145 mm, ale było jeszcze gorzej. I przy 160 mm chciałbym pozostać. Ja wiem, że Dartmoor zaleca amortyzator do 140 mm (w sumie do większości HT z zacięciem enduro taka wysokość jest zalecana), ale tak mi wygodnie. Wiem, że pozycję można poprawić w inny sposób, więc tego się trzymam :)

 

Bardziej wygiętą kierownicę? A jak z gięciem górnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moźliwe,źe pomoźe.Przesuń kierownice w osi w zględem mostka.Stopień,dwa -góra/dół robi czasem robotę.Znajdz opytymalne ustawienie w ten sposób by dłoni na kierownicy juź nie nurkowały nadgarstkiem. Jak znajdziesz ten pkt,zmień gripy na ergonyGE1.

 

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo szeroką kierę, a to powoduje przesunięcie do przodu , w dodatku może Twoim dłoniom nie odpowiada gięcie kiery, może odpowiedniejsza był by węższa kiera z większym gięciem do tyłu, jaki masz wznios w obecnej kierze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierownica to Dartmoor Tornado:

  • wznios: 1,5”
  • upsweep: 4°
  • backsweep: 9°

W poprzednim rowerze (co prawda to była całkiem inna konstrukcja, w dodatku za duża) miałem dużo krótszą kierownicę - bodajże 650 albo nawet 580 (nie pamiętam, pisałem o tym gdzieś na forum) i była zdecydowanie za krótka. Ta wydaje mi się ok jeżeli chodzi o szerokość. W ramionach mam około 46 cm - licząc na wysokości stawów barkowych. Wzrost 173.

 

 

Zapodaj mostek 40mm. 

 

Dużo zmieni ten 1 cm?

 

 

Moźliwe,źe pomoźe.Przesuń kierownice w osi w zględem mostka.Stopień,dwa -góra/dół robi czasem robotę.Znajdz opytymalne ustawienie w ten sposób by dłoni na kierownicy juź nie nurkowały nadgarstkiem. Jak znajdziesz ten pkt,zmień gripy na ergonyGE1.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

 

Co do ustawienia kierownicy - myślałem o tym, ale jeszcze nie testowałem tego. W zasadzie nie wiem czemu ;) Tornado ma linie prowadzące od góry, u mnie nie są one ustawione idealnie równolegle (prostopadle? zależy jak patrzeć) względem podłoża, ale w nich nie to jest chyba istotne. Linia środkowa (idąca wzdłuż kierownicy) przechodzi przez łączenie w mostku. A za Ergony podziękuję. Już raz miałem, w poprzednim rowerze, dokładnie ten sam model. Nie ścierpię już więcej ich czyszczenia ;) Poza tym komfort też nie był mega. Prędzej Esi Chunky, o nich już od dawna myślę, pewnie na przyszły sezon wpadną. Teraz mam Accent Comet Pro 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem GE1 i nie oczułem żadnego zwiększenia komfortu dzięki nim. Mogło mieć na to wpływ wiele czynników związanych ze starym rowerem, ale tak czy owak, nie zrobiły na mnie żadnego pozytywnego wrażenia. A co jest nie tak z Chunky'mi? Są grube, dopasują się w jakimś stopniu do kształtu dłoni.

 

Kierownicą się pobawię w najbliższym czasie, tylko ostatnio nie chce mi się wystawiać nosa z domu na rower w tę pogodę (a tak sobie mówiłem, że "hoho zima, będą harce, co mi tam zimno"... :D), a sama przymiarka bez jazdy nie wystarczy.

 

Wzrost dodałem już w pierwszym poście - mam 173 cm. Rama to Mka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ESI to dla mnie pocięta rura z gąbki nożyczkami... za 80zł...

 

Pobaw się kierą, przy 173cm i ramie M krótszy mostek też może pomóc, zmienisz trochę gięcie kiery, tu skrócisz o 1cm i może być akurat wtedy.

 

A gripy te GE1 zmieniają Ci minimalnie gięcie kiery, dlatego mogą sporo pomóc, ale mogą też pogorszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to nie gąbka, a sylikon ;) Nie wiem, w ręce nigdy nie miałem. Raz przez chwile dotykałem takie chwyty Speca, wydają się okej. Ludzie w internetach chwalą, ale chwalą też Ergony - także to kwestia bardzo indywidualna ;)

 

Musi coś być na rzeczy z ustawieniem mostek - kierownica. Może siodło mam za wysoko... Nie wydam kasy na profesjonalny bike fitting, bo to nie zabawa na amatorskie przyjemności ;P Jakoś uda mi się ten problem rozwiązać, niech się tylko trochę cieplej zrobi... :D

 

Zadałem wcześniej pytanie, czy dużą różnicę w pozycji zrobi mi zmiana mostku na krótszy - na 40kę np. z tym samym kątem co aktualny (jeżeli taki znajdę)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siodło ustaw prawidłowo tak jak się wszędzie zaleca i popraw jego nachylenie abyś nie odczuwał w dłoniach dyskomfortu. Kręć kierą na mostku, kombinuj z podkładkami. Jesli czujesz, że chwyty są za daleko i musisz się wyciągać, skróć mostek. Jeśli masz wrażenie, że spadasz na kierę, kup mostek o większym kącie lub kierę o większym wznosie. Upewnij się też, czy szerokość kiery Ci odpowiada. Moze tutaj tkwi problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siodło wygląda ok. Pobaw się ustawieniami kierownicy i mostek jakby co krótszy. Jak dla mnie 173 cm i rama M dla osoby która chce mieć wyprostowane pozycję na rowerze , to źle do siebie pasuje.

To są tylko moje przypuszczenia - bardziej wyprostowana pozycja - krótszy mostek - odciąży koło i nacisk na kierownicę. Być może są to błędne przypuszczenia. Właśnie przed momentem przesunąłem kierownicę o parę mm do przodu + złapałem się bliżej jej środka (jakieś 5 cm z każdej strony) i jest lepiej ;) Ból odczuwam głównie w prawym nadgarstku, po jego lewej stronie (na zgięciu bezpośrednio pod kciukiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samą myśl skrócenia kierownicy do takiego roweru o 10 cm mnie boli... Będę próbował po cmtrze z każdej strony (albo nawet po pół) aż znajdę optymalne rozwiązanie. Chyba, że macie jeszcze jakieś inne propozycje? Wydaje mi się, że gdy skrócę mostek o ten 1 cm - kąt wewnętrzny pomiędzy ramieniem a kierownicą się jeszcze bardziej zmniejsy, więc to chyba jednak nie jest rozwiązanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, skróciłem chwyt do 700 mm, zmieniłem też ustawienie chwytów. Nadal czuję dyskomfort, może w nadgarstku jest mi teraz minimalnie lżej, ale mocniejszy ból spływa z kości śródręcza, bliższych kciukowi i nadgarstkowi (w obu dłoniach to odczuwam).

 

Z tego co zaobserwowałem moje dłonie bardziej naturalnie układały by się na kierownicy z mniejszym skosem do tyłu. Na tej czuje, że większość ciężaru ciała opiera się właśnie na opisanych wyżej kościach, a zewnętrzna część dłoni jest odciążona i chciała by przyjąć bardziej wyprostowaną pozycję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Accent Comet Pro 3D. Miałem je wcześniej ustawione tą szara, rozdzielające się na dwie linie częścią na zewnątrz, a powinny być do wewnątrz (to jest taka miękka guma, akurat pod podstawę dłoni). Ale nie sadzę, aby akurat te chwyty miały na to wpływ. Nie wiem, może faktycznie potrzebuje mięsistego Esi Chunky? Chwyty się i tak przydadzą i powinny się sprawdzić, natomiast kupowanie różnych kierownic, szukanie nie wiadomo czego (a wiadomo ile różnych kierownicy można kupić na rynku) to za droga zabawa... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...