Skocz do zawartości
HanSolo

[rower] Trek X-Caliber 9. Masz lub chcesz nabyć Calibra?

Rekomendowane odpowiedzi

unclednken
W dniu 3.12.2017 o 21:56, c1ach napisał:

Jeździliście na Calibrach po górach? W którym momencie kończy się fun z jazdy?

Jak masz za dużo dużych telewizorów pod kołem to nie jest już tak fajnie;).

Ale myślę, że dobre ciśnienie w oponach i opanowana technika mocno załatwiają sprawę :);)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Rams88

Jeździł ktoś z was na krótszym mostku? Zastanawiam się nad taką zmianą na moim x-calibrze 9 (2017) i zastanawiam się na co można by to wymienić. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
KrissDeValnor
Napisano (edytowane)

perfikowski
Trail 3 ma bardziej jednorodny napęd ( przerzutki i manetki SLX vs. Deore + tylna XT w Treku ) i prawdopodobnie nieco mocniejsze koła.
Szkoda, że oba mają amorki z goleniami o średnicy 30 mm - jesteś ciężki, więc powinieneś szukać minimum 32mm i najlepiej obu sztywnych osi.
Ciekawe co to za patent Boost ( z tyłu ) w tym Cannonie ( pewnie coś a'la ten Boost 141 w Treku ).
Ogólnie lepiej wypada Cannondale, który posiada Boost'a z przodu.
Przód na zwykłej ośce, to nie jest dobry pomysł przy tej masie.

Edytowane przez KrissDeValnor

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MATI2403

Witam też zastanawiam się nad krótszym mostkiem ktoś żmieniał???

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
michuuu

U mnie ze 100mm na 80mm z takim samym kątem.

Odpoczywają nadgarstki. Co do prowadzenia roweru to nie mam jakiś spektakularnych nowych doznań.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
HanSolo
Napisano (edytowane)

Ja mam 50mm ze sporym wzniosem. Prócz tego skok widelca 120mm i kapcie Hans Dampf 2,35 evo. Jest super, przy zjazdach prowadzi się jak trailowiec. Jeżdzę swoim w górach. Jest bardzo prawidłowo i bezpiecznie ale mam wideł powietrzny 32mm.

Edytowane przez HanSolo

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MATI2403

Właśnie też myślę o 50 mm, oponki zmieniłem na geax gato 2,3 przód i saguaro 2,2 tył i właśnie ten mostek mnie meczy. teZ pomykam po górach swoim:)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
KrissDeValnor

Tylko o ile mnie pamięć nie myli, to HanSolo miał zdaje się problem z dużym rozmiarem ramy i stąd ten krótki mostek.
Proszę o sprostowanie w razie czego.
50 mm to już bardzo mało jak na rower XC.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MATI2403

wielu tak twierdziło tylko nie on ja w starym cube ams na 26 jeszcze też wolałem krótki mostek, i w treku też wymienie na 50mm jakoś lepiej mi się cube prowadziło na krótszym mostku

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
VIOLETTA

Cześć :) Pozwolicie, że podepnę się pod temat. Również skłaniam się ku nabyciu Treka x9. Jak myślicie czy rama 17,5 ( rzeczywisty rozmiar) będzie w porządku przy 170 cm i długości nogi 76 po wew? Mam na oku dobrą okazję za 2300 (delikatnie porysowany na amorze i "widełkach"). Właśnie ten rozmiar. Z góry dzięki za odpowiedź :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
KrissDeValnor

Mówisz o tym modelu : https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-xc/x-caliber/x-caliber-9/p/2045600-2017/ :icon_question:
Będzie za duży ( za długi i za wysoki ) - tu masz geometrię : http://rowerywarszawa.pro/rower-trek-x-caliber-9-2017-kolo-29-czarnyzielony/
Według tych danych, to nawet 17,5" ( czyli rzeczywisty 16,5" ) będzie za duży.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
VIOLETTA

Tamten model jest z 2016 roku. Ale raczej nie wiele to zmienia.. Szkoda, bardzo się na niego nastawiłam. Przeczytałam wszystkie fora rowerowe od góry do dołu i dalej jestem w kropce co do wyboru. W Treku przyciągnęła mnie geometria. Ogólnie szukam czegoś na poziomie minimum Deore i Rock shox. Nie musi być nowy ale najlepiej w przedziale +/- 2000 zł. 

Ale dzięki wielkie za odpowiedź co do rozmiaru! Przynajmniej mi rozjaśniłeś sprawę :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bts
Godzinę temu, KrissDeValnor napisał:

Według tych danych, to nawet 17,5" ( czyli rzeczywisty 16,5" ) będzie za duży.

Skąd to przekonanie? Wg tabelki koleżanka wyżej łapie się jeszcze na oba (choć 18,5 jest na styk, wątpliwe żeby był dobry), czy coś przeoczyłem?

Zresztą moja dziewczyna ma podobne wymiary i po testach wybraliśmy dla niej 17,5 – to wprawdzie Roscoe ale zalecenia Treka te same.

image.png.ecc431ff7628ac2bf6412ea277a3830c.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
KrissDeValnor

Widzę, że geometria w modelach 2016 i 2017 jest identyczna, a skoro tak, to sugerując się wymiarami ramy wynika z nich jednoznacznie, że pojawi się problem z wysokością i to już w rozmiarze mniejszym, czyli wspomnianym 17,5" ( rzeczywisty 16,5" ) : https://static.evanscycles.com/production/pdf-media/sizing-table/Trek 2016 Mountain Bike Geometry and Sizing.pdf
Długość pomijam, bo powiedzmy, że można byłoby ją w pewnym stopniu skorygować - jednak trzeba pamiętać, że ramy Treka są długie, więc nie każdemu może to odpowiadać.
Jedyna opcja w której rama byłaby dobra, to tylko jeśli te dane z tabelki nie mają pokrycia w rzeczywistości i występuje tzw. rozjazd pomiędzy nimi, a faktyczną długością, przekrokiem itd. - w przeciwnym przypadku jak to się mówi "nieprzypasi", skoro koleżanka ma przekrok 76 cm, a według danych z tabelki przekrok w ramie 17,5" ( rzeczywistej 16,5" ) wynosi 76,5 cm, a w rozmiarze o który pyta 77,7 cm.
Poza tym ramy mają długość odpowiednio : 60 i 62 cm, co jest według mnie już całkiem sporą długością i przy 170 cm wzrostu nie chcąc leżeć jak na szosie, to trzeba by zakładać bardzo krótkie mostki.
Chyba, że koleżanka kiepsko się wymierzyła i ma np. większy przekrok - who knows..., ale wtedy i tak ten rozmiar o który pyta, będzie za duży.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
VIOLETTA

Dziękuję za obszerną odpowiedź. Widzę jednak, że muszę postawić na inne marki. Nawet gdyby rozmiar 16,5 był na 'styk" to i tak by był za duży. Głównie ze względu na koła 29' na których, bądź co bądź, trzeba czuć się pewnie żeby je opanować.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gdzies_na_horyzoncie

Witam wszystkich forumowiczów i zarazem posiadaczy tytułowych Treków. Przymierzam się do zakupu X-caliber 8. I tu rodzi się moje pytanie. Jako że jest to egzemplarz now,y ale z 2016 roku ( w związku z tym cena jest atrakcyjna) ale rozmiar ramy podany jest w 2 rozmiarach -  actual 17,5 a virtual 18,5. Czy myślicie że przy wzroście 181 cm i długości nogi około 81-82 cm te virtual 18,5 będzie ok? Bo przymierzając się w sklepie wydaje się całkiem wygodny. Ale przymiarki w sklepie a nawet krótka przejażdżka po parkingu nie pokażą jak będzie na nim wyglądała jazda np po 40km. Jako ciekawostkę wspomnę to że równocześnie przymierzałem się do egzemplarza na 2018r w rozmiarze 19,5 i oprócz długości (wysokości) rury podsiodłowej to nie zauważałem większej różnicy. Z góry dziękuję za podpowiedzi/sugestie. Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
KrissDeValnor

Model 2018 w rozmiarze 19,5" ma także nieco większą bazę kół oraz dłuższą o 1 cm górną rurę i trochę mniejszą wysokość osi suportu.
Nie są to jakieś duże różnice, więc jeśli na wysokość i na długość odpowiada Ci również model 2018, to OK.
A tak z ciekawości, to ile miałeś zapasu w kroku na tym 19,5" :icon_question: - pytam, bo widzę że jest jakiś bałagan w tabelce i większe rozmiary mają mniejszy przekrok :teehee:
Dla przykładu : według tabelkowych danych model 2016 w rozmiarze 18,5" ( rzeczywisty 17,5" - podsiodłówka 44,4 cm ) ma deklarowany przekrok 77,7 cm , więc przy długości nogi 82 cm ( zakładając poprawne zmierzenie ) byłoby to maksimum.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta