Skocz do zawartości

[rower] Trek X-Caliber 9. Masz lub chcesz nabyć Calibra?


HanSolo

Rekomendowane odpowiedzi

Koła
Przednia piasta Formula DC20 ze stopu aluminium   
Tylna piasta Formula DC2241 ze stopu aluminium, Boost141     
Obręcze Bontrager Duster Elite przystosowana do zastosowania bezdętkowego Tubeless Ready, 28 otworów, opaski i zawory sprzedawane oddzielnie          
Opony Bontrager XR2, 29 x 2,20” (13,5” i 15,5”: 27,5 x 2,20˝)    

Mam takie kola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojęcia nie mam jakie masz obręcze ale obstawiałbym że 23mm szerokości wewnętrznej. Coś jeszcze słyszałem o 22mm ale nie znam takiego standardu - choć akurat tu Bontrager sam robi koła dla Treka i standardy mogą sobie mieć gdzieś.

Napisz co chcesz w przyszłości robić z rowerem, łatwiej będzie powiedzieć w która stronę powinieneś iść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to już prócz marketowców, nie powinno być widelców (rowerów) bez sztywnych osi. Jeśli cokolwiek kupujesz to tylko sztywna oś. Im nowszy standard tym lepiej. Przy okazji trochę mnie zmieszałeś, bo ja aktualnie wymieniam osprzęt w rowerze, a widelec zostawiam sobie na później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najsłabszym elementem sa tam hamulce. Widelec jest powietrzny więc nie ma niebezpieczeństwa, natomiast słabe heble mogą przyspożyć nie lada problemów. To dobrze że chcesz wsadzić dobry wideł ale pamiętaj o hamulcach. Różnica w czasie jaki potrzebny jest do zatrzymania jest kolosalna, to samo dotyczy wygody, przyjemności z używania i pewności w trudnych warunkach.

Moim zdaniem przesadą jest montaż przez Treka przerzutki XT Shadow podczas gdy manetka do niej jest z innej (dużo tańszej) parafii. Sytuacja z jakością i przyjemnością z jazdy zmienia się równie radykalnie przy manetce XT jak przy 1-palcowych hamulcach. Właściwie w osprzęcie Calibra wymieniłbym tylko te 2 rzeczy. No chyba, że sztyca regulowana ale to już inna bajka. Hamulce to koszt 550zł nawet jeśli już chcesz popłynąć na maxa i wziąć nowe SLX-y M7000, a manetka Shimano XT SL-M780 10s ok 150zł. Niestety przy kasecie 10 rzędowej nie skorzystasz z systemu jednoobejmowego ale to niewielki "bonus" - nie warto sobie nim zawracać dupy. Oponami zająłbym się ale dopiero po wymianie widelca - uważaj zatem aby ten który wybierzesz mieścił jak najszersza gamę opon.

ps. Nie sądzę zebyś dał radę "zjechać Deorkę i przerzutkę XT w ciagu 1 roku. Urok Shimano. ;)

Edytowane przez HanSolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytalem opinie i te deorki sa naprawde bardzo solidne. Rozumiem manetke chyba wymienie przy okazji skoro mam w pelni wykozystac tylna zmieniarke, a co do hamulcow negocjuje w sklepie zeby mi wymienili za darmo na deore. 

 

 

Mam jeszcze takie pytanie  moja przerzutka podola kasecie 11? Piasta tez? Kolea kupil nowy rower na pelnym slx i chce zmienic na srama wiec bedzie sprzedawal za jakis czas moze wyrwe za drobne ale na razie to gdybanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Piasta tak, przerzutka nie. Niemniej nie potrzebujesz 11-tki bo z przodu masz dwójkę. 11-tka dodaje tylko duży blat w rodzaju 48 zębów który obsługuje 1x z przodu. Jeśli masz kasetę 10s 11-42 to jest to już naprawdę szeroki zakres, a taki np Sunrace robi 11-46. Jest cała masa ludzi jeżdżących na 1x10 z powodzeniem.

Edytowane przez HanSolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ja mam x-cal z 2015 roku, i drugi sezon Reba RL. Nie narzekam, jednak rama 18,5 a mam 183 wzrostu i niestety czuję że jest za mała...Myślałem, żeby go sprzedać ale szkoda mi tej inwestycji a amortyzator. Szprychy całe nic nie pęka, hamulce skuteczne, a mam 95kg.

IMG_4839.jpg

tk2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest jakiś właściciel X-Calibra o wzroście powyżej 195cm? Mam 197cm wzrostu, i nie wiem jak wygoda w czasie jazdy, oczywiście rozmiar 21,5''. Niestety nie mam gdzie przymierzyć się do tego modelu i przejechać, a chciałbym kupić X-calibra albo 9 albo 8. Tak poza tematem, czy uważacie, że warto dołożyć do 9 czy jednak bardziej opłacalna 8 i z czasem modyfikować? 

 

Dzięki za pomoc i pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Trek zaleca 23" przy takim wzroście - zalecenia zaleceniami, ale 23" może być faktycznie lepszym wyborem.
Co do wyboru pomiędzy 8, a 9, to lepiej wypada oczywiście 9 - poza lepszym napędem ma z przodu amor z grubszymi goleniami na osi boost ( to dość istotne, bo pewnie swoje ważysz ).
Trochę słabo, że z tyłu w obu jest QR...
Różnica w cenie katalogowej jest spora, więc teoretycznie można by za nią doposażyć 8 -kę, ale to już by było trochę zabawy, bo np. sprzedając amor jako nowy i kupując lepszy na sztywnej osi, to trzeba by dokupić nową piastę i przepleść koło.
Jak wynegocjujesz dobrą cenę, to zdecydowanie lepiej wziąć 9 -tkę.
Oczywiście mówię o modelach 2018.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź :) no właśnie problem z tym, że nie mam się gdzie do niego przymierzyć żeby dobrać rozmiar. Faktycznie, racja z tymi goleniami od amortyzatora, w końcu ważę 100kg. Dlatego też szukam opinii kogoś moich wymiarów :) bo kupić będę musiał bez przymiarki :( oczywiście mówię o modelach 2018, bo one chyba lepiej wypada niż poprzednicy, szczególnie rama :) 

Edytowane przez Qba24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Napisano (edytowane)

Na str. 5 i 6 niżsi o 10 - 13 cm koledzy wybierali 21,5", tylko dla nich to już dość duże sprzęty ( skracanie mostka itp. ), a dla kolegi na pewno dolna granica i ryzyko pewnego dyskomfortu jest niewykluczone...
Na długość różnica pomiędzy 21,5" i 23" to niby tylko 1,5 cm górnej rury, ale większa i kluczowa może być różnica w wysokości, bo to prawie 4 cm podsiodłówki, więc jeśli ma być względnie komfortowo, to mimo że to w końcu MTB, jednak może się okazać nieco za niskie.

Edytowane przez KrissDeValnor
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KrissDeValnor

Przy ~190cm nie brałbym 21,5" bez wahania ale te dodatkowe parę cm robi swoje. Naczytałem się różnych głupot w internecie i testowałem na sobie różne ustawienia. W końcu poszedłem na fitting i to była najlepsza decyzja :) Trek wydaje się bardzo długi na papierze ale ma niski stack, przez co ładują fabrycznie 3 podkładki pod mostek, a to skraca trochę reach.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Rafu napisał:

@Qba24

Mam 196cm i Treka Superfly w rozmiarze 23". Geometrię ma bardzo zbliżoną do X-Calibera. Przy Twoim wzroście i wadze bym się nie zastanawiał nad 21,5".

No to już wiem, że 23" muszę szukać, a jaką masz długość sztycy? Oby nie był zbyt krótki....

Edytowane przez Qba24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabrycznie było 400mm. Moja ma chyba 380mm i jest wysunięta z ramy na 255, więc jeszcze całkiem sporo siedzi w ramie. Ważę niecałe 90kg jakby co.

P.S. W nowym modelu rama wygląda trochę inaczej niż w starszym / u mnie i zrobili spory komin - tu realne foto ramy 23":

https://www.evanscycles.com/trek-x-caliber-7-2018-mountain-bike-23-inch-ex-demo-ex-display-EV333084

Tym bardziej nie brałbym mniejszego rozmiaru.

Edytowane przez Rafu
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Qba24 mam 198 cm, waga 96 i rozmiar 23. Rama idealna. Do tego kierownica 740 mm (optymalna na moje proporcjonalne barki) i mostek 110. Bierz w ciemno największy rozmiar. Rower jest długi ale przy takim wzroście ja siebie nie widzę na 21,5. 

Załączam zdjęcie Xcalibra 9 2015 w wersji zimowej i letniej ;) Rama nie jest jakaś wielka, trochę ginie przy oponach 2.20

2018-05-04_09h41_55.thumb.jpg.db29e11d0bcf226afcce132583d36298.jpg2018-05-04_09h45_02.jpg.c18341d6c0073e59f65736af56306e61.jpg

Edytowane przez unclednken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...