Skocz do zawartości

[rower] Trek X-Caliber 9. Masz lub chcesz nabyć Calibra?


HanSolo

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 3.12.2017 o 21:56, c1ach napisał:

Jeździliście na Calibrach po górach? W którym momencie kończy się fun z jazdy?

Jak masz za dużo dużych telewizorów pod kołem to nie jest już tak fajnie;).

Ale myślę, że dobre ciśnienie w oponach i opanowana technika mocno załatwiają sprawę :);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

perfikowski
Trail 3 ma bardziej jednorodny napęd ( przerzutki i manetki SLX vs. Deore + tylna XT w Treku ) i prawdopodobnie nieco mocniejsze koła.
Szkoda, że oba mają amorki z goleniami o średnicy 30 mm - jesteś ciężki, więc powinieneś szukać minimum 32mm i najlepiej obu sztywnych osi.
Ciekawe co to za patent Boost ( z tyłu ) w tym Cannonie ( pewnie coś a'la ten Boost 141 w Treku ).
Ogólnie lepiej wypada Cannondale, który posiada Boost'a z przodu.
Przód na zwykłej ośce, to nie jest dobry pomysł przy tej masie.

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 50mm ze sporym wzniosem. Prócz tego skok widelca 120mm i kapcie Hans Dampf 2,35 evo. Jest super, przy zjazdach prowadzi się jak trailowiec. Jeżdzę swoim w górach. Jest bardzo prawidłowo i bezpiecznie ale mam wideł powietrzny 32mm.

Edytowane przez HanSolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Pozwolicie, że podepnę się pod temat. Również skłaniam się ku nabyciu Treka x9. Jak myślicie czy rama 17,5 ( rzeczywisty rozmiar) będzie w porządku przy 170 cm i długości nogi 76 po wew? Mam na oku dobrą okazję za 2300 (delikatnie porysowany na amorze i "widełkach"). Właśnie ten rozmiar. Z góry dzięki za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Mówisz o tym modelu : https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-xc/x-caliber/x-caliber-9/p/2045600-2017/ :icon_question:
Będzie za duży ( za długi i za wysoki ) - tu masz geometrię : http://rowerywarszawa.pro/rower-trek-x-caliber-9-2017-kolo-29-czarnyzielony/
Według tych danych, to nawet 17,5" ( czyli rzeczywisty 16,5" ) będzie za duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamten model jest z 2016 roku. Ale raczej nie wiele to zmienia.. Szkoda, bardzo się na niego nastawiłam. Przeczytałam wszystkie fora rowerowe od góry do dołu i dalej jestem w kropce co do wyboru. W Treku przyciągnęła mnie geometria. Ogólnie szukam czegoś na poziomie minimum Deore i Rock shox. Nie musi być nowy ale najlepiej w przedziale +/- 2000 zł. 

Ale dzięki wielkie za odpowiedź co do rozmiaru! Przynajmniej mi rozjaśniłeś sprawę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KrissDeValnor napisał:

Według tych danych, to nawet 17,5" ( czyli rzeczywisty 16,5" ) będzie za duży.

Skąd to przekonanie? Wg tabelki koleżanka wyżej łapie się jeszcze na oba (choć 18,5 jest na styk, wątpliwe żeby był dobry), czy coś przeoczyłem?

Zresztą moja dziewczyna ma podobne wymiary i po testach wybraliśmy dla niej 17,5 – to wprawdzie Roscoe ale zalecenia Treka te same.

image.png.ecc431ff7628ac2bf6412ea277a3830c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Widzę, że geometria w modelach 2016 i 2017 jest identyczna, a skoro tak, to sugerując się wymiarami ramy wynika z nich jednoznacznie, że pojawi się problem z wysokością i to już w rozmiarze mniejszym, czyli wspomnianym 17,5" ( rzeczywisty 16,5" ) : https://static.evanscycles.com/production/pdf-media/sizing-table/Trek 2016 Mountain Bike Geometry and Sizing.pdf
Długość pomijam, bo powiedzmy, że można byłoby ją w pewnym stopniu skorygować - jednak trzeba pamiętać, że ramy Treka są długie, więc nie każdemu może to odpowiadać.
Jedyna opcja w której rama byłaby dobra, to tylko jeśli te dane z tabelki nie mają pokrycia w rzeczywistości i występuje tzw. rozjazd pomiędzy nimi, a faktyczną długością, przekrokiem itd. - w przeciwnym przypadku jak to się mówi "nieprzypasi", skoro koleżanka ma przekrok 76 cm, a według danych z tabelki przekrok w ramie 17,5" ( rzeczywistej 16,5" ) wynosi 76,5 cm, a w rozmiarze o który pyta 77,7 cm.
Poza tym ramy mają długość odpowiednio : 60 i 62 cm, co jest według mnie już całkiem sporą długością i przy 170 cm wzrostu nie chcąc leżeć jak na szosie, to trzeba by zakładać bardzo krótkie mostki.
Chyba, że koleżanka kiepsko się wymierzyła i ma np. większy przekrok - who knows..., ale wtedy i tak ten rozmiar o który pyta, będzie za duży.
 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów i zarazem posiadaczy tytułowych Treków. Przymierzam się do zakupu X-caliber 8. I tu rodzi się moje pytanie. Jako że jest to egzemplarz now,y ale z 2016 roku ( w związku z tym cena jest atrakcyjna) ale rozmiar ramy podany jest w 2 rozmiarach -  actual 17,5 a virtual 18,5. Czy myślicie że przy wzroście 181 cm i długości nogi około 81-82 cm te virtual 18,5 będzie ok? Bo przymierzając się w sklepie wydaje się całkiem wygodny. Ale przymiarki w sklepie a nawet krótka przejażdżka po parkingu nie pokażą jak będzie na nim wyglądała jazda np po 40km. Jako ciekawostkę wspomnę to że równocześnie przymierzałem się do egzemplarza na 2018r w rozmiarze 19,5 i oprócz długości (wysokości) rury podsiodłowej to nie zauważałem większej różnicy. Z góry dziękuję za podpowiedzi/sugestie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Model 2018 w rozmiarze 19,5" ma także nieco większą bazę kół oraz dłuższą o 1 cm górną rurę i trochę mniejszą wysokość osi suportu.
Nie są to jakieś duże różnice, więc jeśli na wysokość i na długość odpowiada Ci również model 2018, to OK.
A tak z ciekawości, to ile miałeś zapasu w kroku na tym 19,5" :icon_question: - pytam, bo widzę że jest jakiś bałagan w tabelce i większe rozmiary mają mniejszy przekrok :teehee:
Dla przykładu : według tabelkowych danych model 2016 w rozmiarze 18,5" ( rzeczywisty 17,5" - podsiodłówka 44,4 cm ) ma deklarowany przekrok 77,7 cm , więc przy długości nogi 82 cm ( zakładając poprawne zmierzenie ) byłoby to maksimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przepraszam że to tyle trwało ale skończył mi się transfer internetu:( Rozważam też model 2018 w rozmiarze 19,5. Z racji cen w moim zasięgu finasowym jest tylko model 7. Ale w modelach 2018 jest dużo zmian (boost, taper itd) Pytanie na ile istotnych. Jest tam także napęd 2x9 (36x22 + 11/36 - acera) Czy myślicie że do takiej turystyki XC + szutry + 70% miasto to  ten napęd będzie ok? Na plus przemawia grubszy łańcuch niż w 10-rzędach i niższe ceny części zamiennych (kasta,łańcuch) Proszę o Waszą opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2018 o 23:34, KrissDeValnor napisał:

Model 2018 w rozmiarze 19,5" ma także nieco większą bazę kół oraz dłuższą o 1 cm górną rurę i trochę mniejszą wysokość osi suportu.
Nie są to jakieś duże różnice, więc jeśli na wysokość i na długość odpowiada Ci również model 2018, to OK.
A tak z ciekawości, to ile miałeś zapasu w kroku na tym 19,5" :icon_question: - pytam, bo widzę że jest jakiś bałagan w tabelce i większe rozmiary mają mniejszy przekrok :teehee:
Dla przykładu : według tabelkowych danych model 2016 w rozmiarze 18,5" ( rzeczywisty 17,5" - podsiodłówka 44,4 cm ) ma deklarowany przekrok 77,7 cm , więc przy długości nogi 82 cm ( zakładając poprawne zmierzenie ) byłoby to maksimum.

Wiesz - KrissDeValnor- tak dokładnie nie mierzyłem różnicy w przekroku w modelu z 2016 a 2018. Tak na "oko" było to około 1cm. Jest to możliwe że w modelach z 2018 zmienia się wysokość przekroku bo w tych nowych ramach jest dużo większy tzw sloping (tak twierdzą sprzedawcy, ale i sam to też widziałem osobiście ustawiając je obok siebie. Ostatnio przymierzałem się do rowerów/ram x-caliber z 2017 i też różnice miedzy nimi nie były aż tak ewidentne:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Poszukuję roweru XC. Bardzo odpowiada mi właśnie Trek X-Caliber 9 (ewentualnie ósemka). Mam jednak problem z dobraniem rozmiaru do mojego wzrostu (165 cm).

Zgodnie z tabelą: https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-xc/x-caliber/x-caliber-9/p/2050600-2018/ wpasowuję się niemalże w sam środek przedziału dla rozmiaru 17,5 w co biorąc pod uwagę koła 29" nie bardzo chce mi się wierzyć... Koła 27,5 cala są natomiast dostępne przy ramie 15,5, co znowu obawiam się, że może być za mało. Z przymiarką jest problem, ponieważ oczywiście nigdzie nie mają takich rozmiarów na stanie w okolicy Trójmiasta.

Czy możecie coś zasugerować? Może ktoś o podobnym wzroście ma jakieś doświadczenia z rozmiarami i 29"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Rozmiar większy będzie nieco ryzykowny, bo nie mam pewności, czy nie będziesz przypadkiem czuł już górną rurę w kroku, a tego byś chyba nie chciał...
Z kolei rozmiar mniejszy byłby już pewnie gdzieś w dolnej granicy normy jak dla Ciebie.
Zawsze zastanawiają mnie te dane w ich tabelce, bo niby jakim cudem między powyższymi rozmiarami jest tylko 1,5 cm różnicy w przekroku, skoro większa rama ma podsiodłówkę dłuższą o 5 cm i do tego "wisi" wyżej ( duże koło )... - pytam jak to jest możliwe, no jak ( to pytanie retoryczne do Treka ) :icon_question:
Poza tym ważne jest to jakiej długości są mostki w obu, bo w 17,5" ( realne 16,5" ) musiałby być naprawdę jakiś króciak rzędu 50 mm i to max, żebyś nie musiał za bardzo się kłaść, a z kolei w 15,5" ( realne 14,5" ) powinien być automatycznie nieco dłuższy - powiedzmy 70 - 80 mm, chyba że nie chcesz być pochylony.
Ewidentnie przydałby się pośredni rozmiar, który prawdopodobnie byłby optymalny, ale to z gatunku co by było gdyby...
Według mnie jeżeli ma to być Trek, to konieczna jest przymiarka - nie masz wyjścia i będziesz musiał rower zamówić w takiej sytuacji ( do kupna oczywiście nikt Cię nie zmusi ).
Tak porównawczo, to np. gość o wzroście 170 cm ma Kross'a R8 2017 ( średnie koło ) w rozmiarze 16" i mówi, że jest w sam raz - to na moje oko jest już absolutnie górna granica rozmiaru dla Ciebie ( w tym przypadku podsiodłówka 40 cm, górna rura 57 cm + mostek 8 cm ).
Trek 15,5" ma mniejsze te wymiary, więc może by i podszedł, ale też przy założeniu, że nie oczekujesz mocniej pochylonej pozycji, bo obstawiam, że tam siedzi mostek 6 cm, czyli wyjdzie krócej niż w R8.

Tu np. pani 164 cm, ale na Focusie - to gdybyś chciał zobaczyć jaki sloping ( spadek górnej rury ) osiągają ramy w małych rozmiarach :

To jest 42 cm podsiodłówki i 57,7 cm długości górnej rury z mostkiem na oko 7 cm, czyli długość górnej rury jest pomiędzy obydwoma Trekami - całkowita długość jest jednak bliżej większego rozmiaru i podsiodłówka jak w większym, tyle że zawodniczka ma prawie na bank dłuższe nogi od Ciebie ( jak to kobieta zazwyczaj ), więc nie jest powiedziane, że Ty byś się na tym rowerze odnalazł.
Póki nie masz pod ręką tych Treków, to przymierz się gdzieś do kilku rozmiarów innych marek na różnej wielkości kołach i wtedy powinieneś już mieć jakieś porównanie jaki rozmiar byłby w miarę OK i na jakim dobrze się czujesz - oczywiście jazda próbna bardzo wskazana.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...