Skocz do zawartości

[Pedaly] Które wybrać dla początkującego?


Klark

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę jakby dwa różne typy pedałów. 520 sam używam, może nie super lekkie ale są ok, w Decathlonie za 99 zł, taniej nie kupisz.

 

Ogólnie nie powinny sprawiać problemów, chyba że trafisz na babola produkcyjnego tak jak ja. Ale mój przypadek to jest chyba jakiś ewenement bo nigdy w internecie nie widziałem żeby komuś stało się coś podobnego. Także kupuj  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedały z dużym korpusem mają sens w wersji jednostronnej, jeśli chcesz jeździć także w w zwykłych butach. Jeśli planujesz takich używać to jedna strona pedału lepiej żeby była bez mechanizmu wpięcia (np pedały 324 Shimano).

T400 mają możliwość ustawienia sprężyn z lżejszym wpięciem - wg mnie bez potrzeby gdyż zakres regulacji siły wpięcia w 520tkach jest bardzo szeroki.

t400 będą miały jedną przewagę - duża platforma da Ci lepsze podparcie butów bardzo turystycznych, z miękką podeszwą, która umożliwia bardziej komfortowe chodzenie ale może być zbyt elastyczna przy pedałowaniu - mechanizm małego pedału jak 520tik może być nieprzyjemnie wyczuwalny, platforma t400tek zniweluje ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kolegę wyżej... u mnie również przyszedł czas na spd'y i wczoraj kupione w Deca m520 + buty B'twina model 300 (postawiłem na wygodę, mam szerokie stopy i tylko w tych dało się dłużej wytrzymać), a mierzyłem wszystko co mieli B'twin 500, 700, shimano mt34, m065, m089, także buty najlepiej mierzyć, bo rozmiarówka poza tabelami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem niestety miękkie (chciałem sztywniaki, bo po prostu fajniejsze), ale albo były za małe i uwierały, albo za duże i pięta latała, połówek nie ma. Pierwsze wrażenia pozytywne, piętę trzymają, bloki ustawione jak należy, regulacja skręcona na minus, stopa lekko się wypina. Ogólnie ciężko mam dobrać normalne obuwie zazwyczaj musi być sznurowane i szerokie w śródstopiu, a co dopiero na rzepy, dlatego lepiej pomierzyć na sklepach. Jeżeli to nie jest stanie na pedałach non stop, to do szeroko pojętej turystyki "miękkie" obuwie spd powinno dać radę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam akurat oba modele i Click'R T400 i SPD 520 to napiszę kilka słów o subiektywnych doświadczeniach.

 

T400 są super do nauki jazdy w SPD. Wszyscy mi mówili "nie ma bata w SPD kilka razy walniesz na bok jak zapomnisz się wypiąć". Każdemu się to zdarza itd.

T400 sa podobno stworzone do nauki SPD. Działają mięciutko i się bardzo łatwo wypinają. Kupiłem je dlatego że jeżdżę w ruchu ulicznym i walnięcie na bok na światłach to trochę niebezpieczna sprawa bo mnie coś może najechać. 

Zacząłem w T400 od najmniejszego napięcia sprtężyny i treningu wpięć i wypięć na stołku w domu. Jakoś to załapałem i zacząłem jeździć w nich do pracy. Jak na razie po 5 tys km zero wywrotek. Popraeiałem siłę docosku w miarę napbierania wprawy i mocy. Jak wyrywałem nogę z zatrzasku to dokręcałem śrubę o pół obrotu. T400 są fajne bo można w nich jeździć i w SPD i bez bo mają platformy. Co prawda trochę blok wystaje ale spoko się da jechać.

 

PD-M520 są twardsze od T400. Mocniej trzymają na boki i nie tak łatwo wyskakują. Nie mają platform i nie da się jechać w normalnych butach. Niemniej jak opanowałem SPD to do drugie roweru kupiłem takie bo były po 40zł na allegro i jestem zadowolony.

 

Niemniej zaczynałbym od Click'R bo w M520 można się nie wypiąć jak się nie wie jak (to musi być odruch).

 

Teraz się zastanawiam na pedałami szosowymi i ciekawi minie jak to się je i czym się to różni.

 

musta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M520 najtańsze, M530 wygodniejsze do miękkich butów.

Ja do podobnego wykorzystania w moim crossie kupiłem click'ry T421, zależało mi na platformie z drugiej strony, bo jak wskakuję na chwilę na rower, żeby pojechać po bułki, to nie chce mi się zakładać butów z blokami. Mogę potwierdzić co pisał @@musta,są idealne do nauki, jeżdżę od ok. miesiąca, głównie w ruchu miejskim i jeszcze nie miałem wywrotki ;) Nawet jak zapomniałem się wypiąć, to udało mi się wyrwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

PD-M520 są twardsze od T400. Mocniej trzymają na boki i nie tak łatwo wyskakują. Nie mają platform i nie da się jechać w normalnych butach.

 

Przy ustawieniu twardości wpięcia/wypięcia w połowie skali regulacji w 520 wypięcie jest bardzo lekkie a jest jeszcze połowa zakresu "zmiękczania". Nie jestem zwolennikiem sztywnego trzymania bloków ale raczej nie wyobrazam sobie zluzowania wpięcia które już jest bardzo lekkie.

Na 520tkach da się zupełnie sensownie jeździć w zwykłych butach i w butach spd bez wpięcia. Praktykuję to dosyć często np w zimie, gdy powierzchnia jest zlodzona albo jest poddający się śnieg, koleiny i upadek przy wpięciu mógłby być bolesny, Nie jest to oczywiście super efektywne kręcenie ale przejechanie 10 km w taki sposób też nie stanowi problemu. By było to możliwe buty nie mogą być z karbonową albo bardzo twardą wykończoną na "ślisko" podeszwą plastikową.


 

 

Teraz się zastanawiam na pedałami szosowymi i ciekawi minie jak to się je i czym się to różni.

 

Pedały szosowe wymagają zdecydowanie większego "ogarnięcia" jeśli chodzi o wpinanie, choćby dlatego że stronę z zatrzaskiem trzeba znaleźć (pedał powinien ustawiać się tak by stawianie stopy po właściwej stronie odbywało się automatycznie - mechanizm wpięcia dociąża pedał który ustawia się pionowo w dól lub z lekkim pochyleniem do przodu od osi prostopadłej do ziemi jednak nie zawsze tak jest, ciężko kręcące się łożyska, brud czy zatarcie).

Blok szosowy jest plastikowy a podeszwa z reguły nie tylko bez bieżnika ale też z bardziej śliskiego plastiku niż buty mtb. Jazda bez wpięcia jest bardzo trudna i raczej niebezpieczna - uślizg jest nieprzyjemny i powoduje utratę równowagi. Statystycznie biorąc szybkość wpięcia w pedały dwustronne mtb jest dla większości użytkowników o wiele krótsza niż w szosowe jednostronne.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się wszystko zgadza ale bez problemu można jeździć na szosie na 520, sprawdza się to bez problemowo i buty są bardziej uniwersalne, osobiście używałem i w szosie i w mtb w tym samym czasie 520 tek z utami shimano M088, polecam takie zestawienie, moje są odrobinę za duże, radze nie kupować na styk bo stopa puchnie i może być problem z obcieraniem, te buty mają 6 w skali sztywnośći/twardości nie pamiętam jak to się nazywa u shimano a max jaki mają ich buty  to chyba 11.

Sam jak zaczynałem to ustawiłem sprężynę na jeden obrót od min. si spokojnie to wystarcza by się wypiąć i panować nad rowerem.

Po paru próbach wpięcia i wypięcia stwierdziłem, że najskuteczniej i najmniej ryzykownie jest się prawie zatrzymać, wypiąć nogę, którą mamy mocniejszą w moim wypadku prawą, zatrzymać i dopiero wypiąć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy ustawieniu twardości wpięcia/wypięcia w połowie skali regulacji w 520 wypięcie jest bardzo lekkie a jest jeszcze połowa zakresu "zmiękczania". Nie jestem zwolennikiem sztywnego trzymania bloków ale raczej nie wyobrazam sobie zluzowania wpięcia które już jest bardzo lekkie.

Mówisz o nówkach sztukach i nodze niewprawnej w zatrzaskach, czy już przechodzone i nie pierwszy sezon?

Moje nowe 540 były dużo twardsze niż używane kolegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Teraz się zastanawiam na pedałami szosowymi i ciekawi minie jak to się je i czym się to różni.

 

musta

Może pomyśl p czymś takim: http://allegro.pl/pedaly-xlc-pd-s05-spd-jednostronne-czarno-srebrne-i5466893956.html

Jednostronne spd, bardzo lekkie i niedrogie (można znaleźć taniej niż w tym linku). Jednak jak wyżej zostało napisane, wpinanie może być problematyczne, trzeba wyćwiczyć nowy nawyk. Jeśli jeździsz po mieście to częste wpinanie może irytować. Natomiast są bardzo dobre na dłuższe przeloty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie polecam początkującym jednostronnych pedałów
 

No nie wiem, ja byłem (nadal jestem) początkujący - na SPD, a dokładniej Click'R jeżdżę ok. miesiąca - a nie miałem żadnych problemów z wpinaniem, juz prędzej z pamiętaniem, że jestem wpięty i trzeba sie wypiąć ;)

Moje PD-T421 ustawiają sie zawsze pionowo, platformą do przodu. Wystarczy postawić nogę lekko od tyłu i już wpięte. A jeśli chcę na platformie, to stawiam stopę lekko od przodu. Łatwizna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...