Skocz do zawartości

[okulary] Zima


ralfbutton

Rekomendowane odpowiedzi

Staram się jeździć na rowerze cały rok. W sezonie od późnej jesieni do wczesnej wiosny mam problem z łzawieniem oczu.

Pomyślałem, że dobre okulary mogłyby pomóc.

 

Czy możecie polecić jakieś sensowne? 

Wyjeźdżam często wcześnie rano kiedy jest ciemnawo, i najczęściej tak wracam z pracy. Jednak czasem jeźdżę też w słońcu. Dlatego zastanawiam się czy lepiej mieć wymienne szkła czy może jakieś fotochromy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepiej podczas postoju zsunąć nieco okulary na dół, i wsunąć z powrotem na miejsce gdy ruszamy? W ten niezwykle prosty sposób rozwiązujemy problem parowania.

Oczywiście pisząc o postoju pisze o sytuacji, w której stoję na czerwonym świetle lub gdy szlaban kolejowy jest opuszczony. A nie wtedy gdy zatrzymuję się na stopie lub by przepuścić pieszego na pasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam te tanie okulary z Decathlona i uważam, że na zimę do jazdy po mieście się nie nadają. Płyny i sprje przeciw parowaniu działają nieźle w lato. Zimą na każdych światłach okulary są zaparowane. Nawet ściąganie na czubek nosa niewiele pomaga.

 

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na parowanie - na szybkach rozsmarować suche (!) mydło - bardzo dokładnie je wytrzeć suchą (!) szmatką.

 

Można również psiknąć sprayem przeciw parowaniu ale uwaga - wbrew temu co napisane jest w instrukcji NIE PRZECIERAĆ, tylko poczekać aż wyschnie.

 

Innym rozwiązaniem jest zakup okularów z odpowiednimi szczelinami/otworami - odparowują bardzo szybko po ruszeniu (ich przeciwieństwem są proponowane wyżej okulary Arenberg  z Decathlonu - doskonale przylegają do twarzy, ale przez to nawet podczas jazdy jest problem z zaparowaniem)

 

Pisanie "Nie polecam jazdy w okularach podczas niskich temperaturach zwłaszcza jak ktoś jeżdzi  w masce, kominiarce czy bufie. Po prostu podczas postoju natychmiast parują i wówczas ruszanie jest masakrą. Lepiej przyzwyczaić się do chłodu." jest dobre dla kogoś kto jedzie na pół godzinki-godzinę. Dłuższa szybka jazda bez okularów nawet latem daje w kość - bo tu nie chodzi o chłód tylko o powiew powietrza wysuszający oczy - dziwne że taki ekspert jak robertrobert1 tego nie wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też oczy okropnie łzawią i to nie tylko zimą, zdarza się, że na zjazdach nie widzę dokąd jadę pomimo, że jadę w okularach. Wydaje mi się, że w takich przypadkach ratunkiem mogą być gogle, np. coś jak w tym linku:

http://allegro.pl/okulary-gogle-arctica-s-77-polaryzacja-rower-narty-i5963846788.html

 

Testował ktoś takie gogle i może coś polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okularami może być ciężko, nastawiałbym się raczej na to, że "okulary na okulary" nie istnieją. Gogle może by się znalazły. Może...

Istnieją natomiast okulary ze specjalnymi wkładkami na oprawkę ze szkłami korekcyjnymi. Sam używam takie okulary połączone z wkładką na szkła korekcyjne.

 

Tu są przykłady takich wkładek.

 

EDIT:

W przypadku takich wkładek można spotkać się z sytuacją, że jest to osobny produkt, jeden model wkładki przeznaczony jest do kilku modeli okularów danego producenta. Oraz z takimi, że wkładka jest "gratisem" do okularów, który jest niemożliwy do kupienia osobno. Co jest dość istotną wadą, bo w przypadku połamania się wkładki np: przy wkładaniu szkieł korekcyjnych, trzeba kupić nowe okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gogle dla okularnikow sa, uzywam na nartach, ale okularow jeszcze nie widzialem. dzieki za patent z wkladkami, sprawdze jak to wyglada.


Z okularami może być ciężko, nastawiałbym się raczej na to, że "okulary na okulary" nie istnieją. Gogle może by się znalazły. Może...

Istnieją natomiast okulary ze specjalnymi wkładkami na oprawkę ze szkłami korekcyjnymi. Sam używam takie okulary połączone z wkładką na szkła korekcyjne.

 

Tu są przykłady takich wkładek.

 

EDIT:

W przypadku takich wkładek można spotkać się z sytuacją, że jest to osobny produkt, jeden model wkładki przeznaczony jest do kilku modeli okularów danego producenta. Oraz z takimi, że wkładka jest "gratisem" do okularów, który jest niemożliwy do kupienia osobno. Co jest dość istotną wadą, bo w przypadku połamania się wkładki np: przy wkładaniu szkieł korekcyjnych, trzeba kupić nowe okulary.

 

 

a jakiego modelu dokladnie uzywasz? te wkladki sa bardzo podatne na uszkodzenia? wydaje mi sie ze i tak trzeba je zaniesc do optyka zeby dopasowal ksztalt szkiel korekcyjnych do takiej wkladki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam wkładek przeznaczonych do okularów Bertoni Drive D310B, które zakupiłem jakieś 5 lat temu. Jedna wkładka mi się uszkodziła podczas wymiany soczewek (zatrzask ułamałem), trochę byłem nieuważny. Na szczęście miałem możliwość zakupienia dodatkowej wkładki, bo sprzedawana była osobno.

 

Tak, samemu z taką wkładką nic nie zrobimy. Trzeba to zanieść do optyka.

Czy bardzo podatne są uszkodzenia, to zależy. Sytuacja, o której pisałem wcześniej z koniecznością zakupu nowych okularów zdarzała się wtedy, gdy optykowi połamała się taka wkładka w momencie wkładania szkieł korekcyjnych. Były takie przypadki opisywane na forum, tyczyły się tanich okularów z wkładką w zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

a sa jakies okulary dla okularnikow, zeby mozna bylo zalozyc jedne na drugie?

Są, ale pewnie nie dokładnie o to Ci chodzi, co ja używam. Mam kolarskie okulary z wkładką korekcyjną. http://sporto.com.pl/p/53/6861/bbb-select-optic-okulary-rowerowe-z-wkladkami-korekcyjnymi-okulary-przeciwsloneczne-akcesoria-kolarstwo.html W tej wkładce mam szkła korekcyjne i używam zestawu okularów na rowerze, do biegania, itd. Jak miałem mniejszą wadę, jeździłem w zwykłych słonecznych, teraz niestety muszę w takich. Ale polecam, jak ktoś ma wadę. Bardzo wygodne, dużo bezpieczniej. Dodatkowo mają zmienne szkła na marne oświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy robi się naprawdę zimno jeżdżę w goglach Fox Airspc Enduro. Może dziwnie to wygląda na hardtailu xc, ale nigdy nie parują (podwójna szyba i dobra wentylacja), dobrze chronią oczy przed wiatrem i chłodem i mają dobre pole widzenia. Bardzo polecam.

Jazda bez okularów w zimie przy -8 stopniach (raz zapomniałem wziąć na wyjazd) skończyła się poważnym zapaleniem oczu. Nie polecam jazdy bez okularów w taką pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ja przymierzam się do zakupu takich okularów http://www.optishop.pl/bi-race-okulary-sportowe-z-dodatkiem-do-blizy.html wydaję mi się, że sprawdzą się idealnie. Oglądałam filmik o nich i od razu mi się spodobały, ale to może też dlatego, że mają opcję bliży co jest dla mnie (ślepca) świetnym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Olu78. W jaki sposób okulary z dodatkiem do bliży (potrzebnym zazwyczaj przy starczowzroczności, przy minimalnej mocy addycji 1,00 zazwyczaj w wieku ponad 40 lat) mają pomóc osobie "ślepej"  lub osobie bez starczowzroczności w jeździe na rowerze zimą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością będą pasowały, jeśli będą pasowały ;) Każde okulary trzeba przymierzyć przed zakupem. Czyli reasumując - masz wadę wzroku (skoro piszesz, że jesteś "ślepcem"), obejrzałaś filmik, spodobały Ci się okulary, przymierzyłaś je (ale to w jakimś sklepie stacjonarnym przed zakupem?) i teraz będziesz je kupowała w sklepie internetowym, chociaż będą korygowały wadę wzroku, której pewnie nie masz, bo masz inną wadę? To co Ty będziesz widziała jeżdżąc w nich zimą? Ja bym przemyślał zakup. Szczerze. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sporo tu było o parowaniu okularów w zimie. Otóż mam na to niezawodny sposób, wypróbowany w czasie rozgrywek ASG (air-soft gun) - smarowanie szkieł pastą do mebli Cyprys. Wszystko inne zawodziło, tylko ten sposób u mnie działał. Stosowało ten patent również wielu innych graczy, i nikt nie narzekał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...