Skocz do zawartości

[licznik] Sigma Rox 7.0 kilka pytań


Eldo

Rekomendowane odpowiedzi

Kto pyta nie bładzi :-)

 

Niżej link do filmu w którym użyłem pliku gpx z sigmy. Jest on nałozony na obraz 1:1 w programie więc to co pokazują wskaźniki było wyświetlane podczas jazdy. Co prawda nie ma nachylenia w tym akurat filmie (taka trasa) ale fajnie działa ta funkcja na innych filmach których nie dawałem na yt.

 

youtu.be/oWYxIiGtVNk

Jestem zadowolony ze wskazań prędkość i odczytu nachylenia w 100% a fakt że nie ma czujnika przy kole akurat mi pasuje :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do wskazań wysokości npm to jest kilka metod pomiaru. Trzeba sobie wybrać i ew skalibrowac bazowa wysokość z pośród 3 bazowych, GPS czy z odczytu aktualnego ciśnienia atm. W instrukcji wszystko jest opisane co i jak, ja kozystam z pomiaru GPS.

 

Sam sygnał GPS znajduje szybko, w porównaniu np do smartfona i endomondo jest różnica na kozysc sigmy. Prędkość wyświetla stabilniej niż w endomondo (porównuje odczyty za pomocą GPS). W aplikacji lubi się od czasu do czasu zawiesić na chwilę i zależy to za pewne od aktualnego zasięgu satelit w sigmie bardziej mi się to podoba.

Nie odpalam już endomondo w czasie jazdy, exportuje plik z licznika w wolnym czasie i jest gites.

Bajery w postaci czujników zew ma rox11 który jest droższy prawie drugie tyle co 7. Ma też transmisję bezprzewodowa co jest zaletą, nie trzeba podpinac za każdym razem przez USB licznika = ładowanie go. Plus za to jest taki że nie trzeba stacji dokujacej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi nie zależny na tym, aby licznik pokazywał na jakiej wysokości aktualnie jestem. Interesuje mnie jakie nachylenie ma podjazd który pokonuję. I najlepiej aby licznik tą informację przedstawiał w %. Czy za pomocą GPS taką informacje będę miał, czy tylko taka możliwość daje czujnik barometryczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie żeby nachylenie było aktywne licznik musi wiedzieć na jakiej jest wysokości npm a ten parametr mierzy za pomocą GPS lub czujnika ciśnienia. Tak, licznik podaje nachylenie w procentach i jest wiarygodny z tego co do tej pory zdążyłem zarejestrować. Na filmie z linka wyżej odchylenia są na poziomie -1/+1% i na tym odcinku drogi tak to właśnie wygląda w realu. Nie mam materiału wideo z większych podjazdów niestety ale np w Data Center fajnie to wygląda na wykresie.

Co więcej, w czasie jazdy można sobie włączyć ekran z wykresem i % nachylenia :-)

c24fbd2f5c6f6e7egen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za tak wiele szczegółowych informacji na temat tej sigmy. Chyba się na nią skuszę. Nie jestem zawodowcem. Nie potrzebuję wiec jakiś super liczników za ponad 1000 zł. Ta sigma w zupełności mi wystarczy. Wydaje mi się, że ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Podoba mi się również, że już w zestawie ma pełną wersję programu Data Center. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie! Z takim samym podejściem podchodziłem do zakupu tyle że nikt nic o niej nie napisał wcześniej bo nowość więc taki zakup w ciemno. Mi zależało głównie na tym by zlikwidować telefon z kierownicy i zastąpić go w 100% licznikiem.

 

1. Endomondo: export gpx-ow z DC

2. Brak czujników na rowerze

3. Locus: inport gpx i nawigacja

4. Wymiary

5. Czas pracy bez ładowania

6. Funkcje

7. Data Center pełna wersja

8. Cena

9. Jakość

 

To wszystko ma Sigma rox 7.0

 

Myślałem o mio cyclo i garmin EDGE ale jakoś Sigma rox wygrała :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze nad sigmą 10.0. daje ona możliwość podłączenia dodatkowych czujników, bo posiada Ant+. Ale znowu pojawia się pytanie, czy są mi one potrzebne? Ale czy warto dołożyć 300 zł? Oto jest pytanie. 

A swoja drogą dlaczego nie Mio i Garmin? Ja dalej rozważam, oprócz sigmy, mio  105, czy garmin 500. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sigma wg mnie wygląda "najsolidniej" tzn podoba mi się wizualnie. Z tego co pamiętam 3ma najdłużej akumulator. Wcześniej miałem sigme i służyła mi wiernie długie lata. Nie zależy mi na zewnętrznych czujnikach między innymi dla tego szukałem licznika GPS. Rox 7.0 to nowość wuec czemu nie. Może i brakuje komunikacji bezprzewodowej z PC (data center) ale to do przeżycia :)

Może teraz zastanowił bym się nad rox 11 ale na pewno była by to Sigma. Solidny licznik GPS!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale znowu pojawia się pytanie, czy są mi one potrzebne?

 

Gdybyś potrzebował pulsometru, byłoby oczywiste, że są potrzebne. Skoro nie wiesz czy są, to znaczy, że najpewniej nie są.

 

Nie wiem jak to wygląda obecnie, ale testowałem kiedyś starego garmina 605 bez czujnika prędkości. Irytowało mnie to, że wjazd do lasu powodował obniżenie wyświetlanej aktualnej prędkości. Suma kilometrów i średnia prędkość była później korygowana, ale mnie to irytowało. Jeśli to zjawisko występuje nadal w licznikach gps, to jest to dobry powód, aby mieć czujnik prędkości, jeśli dla kogoś istotny jest precyzyjny pomiar prędkości aktualnej. 

 

Sam rozważałem Sigmę 11.0 z czujnikami, ale cieszę się, że ostatecznie zdecydowałem się na Edge 520. Wyświetlacz mieści do 10 informacji. Sigmowe 6 nie zawsze by mi wystarczyło. Edge ma też możliwość zgrywania zewnętrznych aplikacji/pól danych. Można dobrać coś fajnego dla siebie. Dla mnie rewelacyjne okazało się kolorowe pole pulsu, które kolorem tła informuje o aktualnej strefie tętna (możliwe, bo 520 ma kolorowy wyświetlacz). Z góry też wykluczałem wszystkie urządzenia, które wymagają kabelka do zgrywania danych z jazdy. Byłby to duży krok względem używania telefonu ze Stravą. Dla mnie nieakceptowalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku miesięcy mam mocny uraz na sprzęt garmina :). Jestem w posiadaniu zegarka FR 65. Urządzenie już nieprodukowane. Oprócz funkcji dla biegaczy ma również funkcje dla rowerzystów. mam do zegarka czujnik tętna, był również czujnik kadencji i chciałem go dokupić. Myślałem, że któryś z obecnie oferowanych przez garmina będzie pasował do mojego zegarka, mimo że nie ma go już w ofercie. Niestety zawiodłem się. Garmin mi jasno dał do zrozumienia, że o starych klientów nie dbają i nie ma wstecznej kompatybilności międzysprzętowej. Trochę mnie to zirytowało i powiedziałem sobie, że już garmina nie kupię. 

 

Tak więc czujnik tętna mam, ale szczerze, nigdy na wyjazdy rowerowe go nie zabrałem. Stąd moja wątpliwość co do jego przydatności. Trochę mnie niepokoi pomiar prędkości oparty tylko na GPS, zwłaszcza pomiar chwilowy. Wolałbym aby mój nowy licznik miał możliwość podłączenia dodatkowych czujników, dlatego biorę również pod uwagę mio 105 i siłą rzeczy garmina. 

 

Jeśli kupię garmina, to to będę się czuł nieswojo. Zamiast ukarać firmę za, moim zdaniem, nieprofesjonalne podejście do klienta, dalej będę używał ich sprzętu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem wcześniej że jak na razie problemów ze wskazaniami prędkości nie miałem co więcej dużo stabilniej pokazuje Sigma od Xperia z3 Compact z endomondo. Próbka wskazań na filmie który umieściłem we wcześniejszej wypowiedzi.

Mi akurat zależało na braku zew. czujnika prędkości z tad licznik GPS. Nie chciałem też kolorowego wyświetlacza i wszystkiego co zrzera baterie i imituje wizualnie telefon. Miał to być licznik GPS a nie nawigacja. Garmina prawie kupiłem (nie wiedziałem jeszcze ze jest rox 7) mio cyclo odpadł w rywalizacji z EDGE (chyba o baterie poszło nie pamiętam).

Rox 7/11 vs cyclo 105 vs EDGE 25 między tymi licznikami ja wybierałem.

Wracając do prędkości z GPS. Wiadomo że nie wszędzie siła sygnału jest taka sama (tak samo mocna) jednak nawet chwilowy znik czy odchyłka wskazań jest przynajmniej dla mnie do zaakceptowania i zdecydowanie przekreśla instalacje czujnika zewnętrznego. Im mniej na rowerze buzerow itp tym lepiej :) dla tego jestem fanem napędu 1x11 i licznika GPS he :P

Naturalnie nie namawiam też do zakupu sigmy, odpowiadam na pytania bo używam i sobie chwalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Od kilku miesięcy mam mocny uraz na sprzęt garmina :).

Też nie podoba mi się podejście Garmina do klienta. Mimo wszystko kupiłem ich urządzenie, bo inne były jednak wyraźnie mniej atrakcyjne i tylko trochę tańsze w interesującej mnie opcji, tj. z czujnikami.

 

 

 

Tak więc czujnik tętna mam, ale szczerze, nigdy na wyjazdy rowerowe go nie zabrałem. Stąd moja wątpliwość co do jego przydatności.

No to masz jasność co do czujnika tętna oraz wszystkich funkcji bazujących na pulsie. Jednak wciąż przydałaby się łączność dla podpięcia czujnika prędkości.

 

 

 

Napisałem wcześniej że jak na razie problemów ze wskazaniami prędkości nie miałem co więcej dużo stabilniej pokazuje Sigma od Xperia z3 Compact z endomondo.

Dla mnie punktem odniesienia jest klasyczny licznik a nie inne zawodne urządzenie. Z czujnikiem prędkości jest całkowita stabilność wskazań.

 

 

 

Mi akurat zależało na braku zew. czujnika prędkości z tad licznik GPS. Nie chciałem też kolorowego wyświetlacza i wszystkiego co zrzera baterie i imituje wizualnie telefon.

Zaletą Garmina jest to, że ma bezmagnesowe czujniki. Czujnik prędkości zapinasz bez narzędzi na piastę koła. Nie ma zipów, ustawiania odległości magnesu od czujnika. Estetyka zostaje zachowana a funkcja jest.

Edge 520 ma kolorowy wyświetlacz, większą rozdzielczość, 10 pól danych i mimo to czas pracy na baterii "do 15 godzin", gdy dla ROX 7.0 i 11.0 podaje się "do 13 godzin". Bez podświetlenia, z czujnikami SPD/HR/CAD schodzi mi po 7% baterii na godzinę, więc z grubsza zgadza się ze specyfikacją. Z czujnikami, włączonym BT, powiadomieniami z telefonu i włączoną funkcją Live Tracking schodziło ok 10% baterii na godzinę. Wciąż nieźle, choć na codzień te funkcje mam wyłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczowa sprawa to czujniki właśnie. Edge 520 bez czujników nie ma dużego sensu ekonomicznego, bo to głównie urządzenie treningowe. Natomiast ROX traci sens, gdy chcemy go z czujnikami.

ROX 11 z czujnikami to w PL 1100zł bez szukania tańszych opcji. EDGE 520 z czujnikami jest do kupienia za niecałe 1300zł w evanscycles. Przed wyborem Trumpa i zwyżką dolara był poniżej 1200zł a w PL był za 1400. Taka różnica w cenie przy uwzględnieniu, że EDGE ma lepszy ekran, czas pracy na baterii i bezmagnesowe czujniki powodowała, że oszczędność na ROXie była niewspółmierna do gorszych cech całego urządzenia.

Największą wadą ROX 7.0 jest to, że wraz możliwością podpięcia czujników traci się możliwość eksportowania treningów przez BT do telefonu i dalej, ale jeśli ktoś się na to godzi, to ROX 7.0 jest bardzo dobrym urządzeniem, w którym można nie zapłacić za zbędne funkcje i pozbyć się telefonu jako licznika lub loggera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Największą wadą ROX 7.0 jest to, że wraz możliwością podpięcia czujników traci się możliwość eksportowania treningów przez BT do telefonu i dalej,

 

Ale przecież do sigmy rox 7.0 żadnych czujników podłączyć nie można. Chyba że się mylę :)

 

I to powoduje że cały czas się zastanawiam. Kupując sigmę 7.0 definitywnie odrzucam możliwość podłączenia w przyszłości  czujników. Sigmę 7.0 można kupić za 500 zł, sigmę 10.0 bez czujników za 650. Ale jest jeszcze mio 105, które bez czujników, ale z możliwością ich późniejszego dokupienia kosztuje 500 zl. Ot, dylemat. Co wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rox 7.0 nie obsługuje czujników zewnętrznych. 


Garmin 25 podobał mi się że względu na bardzo małe wymiary. Nie widziałem w realu czy wszystko czytelnie by wyświetlał i pewnie prędko nie będę miał okazji się przekonać :). Uchwyty z EDGE podchodzą do rox 7 więc coś jednak łączy te dwa liczniki he. Szczerze to nie wiem co Ci kolego więcej poradzić. Oba są licznikami z opcją nawigacji po sladzie i oba mieszczą się mniej więcej w podobnej cenie. Data Center za darmo to też spora zaleta! Uwielbiam ten program, tworzenie tras to czysta przyjemność.
Ja jestem wierny sigmie, miałem wcześniej bezprzewodowa 16.12 STS która była niedozajechania (poza wymiana bateri raz w roku) sigme ma też żona w cruiser-ze no i jak tu kupić garmina :)

Ciekawe co wybierzesz :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale przecież do sigmy rox 7.0 żadnych czujników podłączyć nie można. Chyba że się mylę
 

To też pisałem. ROX 7.0 to ROX 11.0 bez łączności - zarówno z czujnikami, jak i z telefonem.

Jeśli ROX 10 ma łączność z telefonem, to byłaby to jakaś opcja. Z drugiej strony - jak dla mnie ma nieakceptowalne rozmiary i stosunek wielkości urządzeni do wielkości ekranu.

 

 

 

Garmin 25 podobał mi się że względu na bardzo małe wymiary.

Na Edge 25 nawet bym nie patrzał. Brak możliwości ustawienia nagrywania co 1 sekundę. Krótki czas pracy na baterii. Na mtbr było wiele opinii o bardzo słabym odbiorze sygnału gps. Były osoby, które reklamowały urządzenie jako totalny badziew i garmin im te reklamacje uznawał. Nie wiem, może coś poprawili. Nie interesowałem się później. Baaardzo ostrożnie trzeba podchodzić do tego urządzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ehmmm, znaczy jak nie ma komunikacji, skoro ma funkcje Strava Live Segments?

To znaczy który ma? Jeśli piszesz o ROXie, to da się ściągnąć segmenty do urządzenia przez kabel i "atakować" je. Nawet nie trzeba konta premium. To w pewnym sensie lepiej niż w Garminach. Przy czym o ile jestem użytkownikiem stravy, to segmenty oglądam w domu i nie mam potrzeby oglądania ich w urządzeniu. Na podjeździe wolę oglądać normalne dane z jazdy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nazwa jest trochę myląca. Strava Live Segments nie oznacza, że urządzenie jest on-line, pobiera segmenty "na żywo" i można na nich rywalizować. Segmenty można wcześniej ściągnąć (w 7.0 przez kabel) i mieć "podgląd na żywo", gdy się je przejeżdża. Jest w tym porównanie czasu z wynikami na Stravie.

 

Przewaga nad garminem jest taka, że nie trzeba konta premium na stravie, aby z tego korzystać. Lubię stravę ale segmenty w trakcie jazdy to imho już przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...