Skocz do zawartości

[3 grudnia] Światowy Dzień fatbike!


Tracrium77

Rekomendowane odpowiedzi

https://www.youtube.com/watch?v=q4HDxPmnTqQ
 

Jak ktoś nie przejechał grubasem w zimowych warunkach np. beskidzkich szczytów to dywagowanie n/t celowości takiej jazdy mija się z celem. Na filmie widać że nie wszystko da się wjechać nawet grubasem ale tam gdzie fatbike nie daje już rady tam full mtb czy jakikolwiek inny rower w ogóle nie ma czego szukać.
Z kolei jak się pędzi trawersem w dół po głębokim śniegu, kamerdolcach i błocie (np. Rysianka) to szeroki flak i potężna przyczepność dają takie poczucie bezpieczeństwa i radochę z jazdy (bo jedzie się trochę jak monster truckiem), że tego nie zastąpi żaden full, ani semi FAT ani żaden inny rower. Banan na gębie murowany.

Fatkie służy do tego do czego zechcemy go użyć. Dziś nikt nie kpi z SUVów w mieście. Jest po części efektem suvizacji życia komunikacyjnego choć jego źródła mają użytkowy charakter.
Przejechałem fatem większość beskidzkich szczytów zimą, Mogielnicę i okolicę wiosną a latem używam go na wybrzeżu bałtyckim ale też przejechałem ścieżki Enduro Trails w Bielsku (wraz z synem na semi facie). Zdarzyło mi się również w Krakowie jeździć do pracy w dni młodzieży. Zaletą jest fakt, że nie musisz patrzyć pod koła, łykasz krawężniki, dziury i uskoki jak walec. Nawet policjanci pilnujący ruchu w ŚDM zatrzymywali mnie na sympatyczną rozmowę n/t roweru nie wspominając o permanentnych  pozdrowieniach od pielgrzymów. Niech ktoś powie, że to nie jest miłe.

Polecam wypożyczyć i pojeździć zanim zacznie się wyrażać opinie o czymś czego się nie próbowało tak naprawdę (bo nie chodzi tu o testowanie fata na przypadkowej drodze przez 20 min. tylko o zabranie go na cały dzień w zimowe warunki w góry).            
I tyle na temat.
 

PS

Jak IvanMTB napisał to nie rozmowa do tego tematu. Powinien być połączony z „Dwa kilo gumy …” tam jest dyskusja na temat fatbike.

 

Edytowane przez sportsterman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak naprawdę należałby się zastanowić do czego chcesz wykorzystać fata

 

Pewnie, że tak :) W facie imponuje mi (będę mało oryginalny) ta niesamowita trakcja. Do tej pory wydawało mi się, że przekracza ona jednak moje potrzeby. Na przysłowiową już Rysiankę zimą nie wybieram się na razie, ostro pod górę wolę pchać niż jechać, poza tym fat więcej kosztuję i jednak więcej waży. "W moim przypadku to tak jak strzelać z armaty do wróbla" - tak sobie naiwnie kombinowałem.

 

Koledzy jednak słusznie uświadomili mi, że jestem tylko teoretykiem :) Nie jestem więc już pewien, czy dam radę przejechać w czerwcu GSS bez fata. Fragmenty zrobiłem w sierpniu na hardtailu 27,5 x 2,0, wiem już jednak, że wynikało to z mojego teoretycznego zacięcia. Wstydzę się bardzo. A najbardziej się wstydzę mojego pochopnego, niepopartego długoletnim użytkowaniem teoretyzowania, że 14 kg fata waży więcej, niż 11,5 kg tradycyjnego górala. Dziś mnie samemu wydaje się to śmieszne... :bye2: 

 

Także tego, proszę o wyrozumiałość. :woot:

 

pzdr wesoło

Fawlty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba żaden inny rower nie wzbudza tyle emocji co fat. Organizowanie jakiegoś dnia, poziom zacietrzewienia niektórych jest zaprawdę wymowny. Bardzo fajny rower do bardzo wąskiego zastosowania a gadania przy tym jak by co najmniej spora grupa była w wielkim błędzie nie posiadając takiego wynalazku. Trzeba się też doktoryzować i co najmniej jeżdzić z sezon by załapać jak to się zachowuje. Była, jest i pozostanie to nadal nisza niszy tym bardziej w erze "plusów" oraz szerokich obręczy co powoduje, że nawet w górach zimą obecne "normalne rowery" dają się porządnie prowadzić. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę !

Pluję sobie trochę w brodę ,otworzyłem ten wątek z myślą o "fatowcach" i żeby propagować idee święta Fat bike'ów,ta cała polemika jest w porządku tylko jest do tego jest inny temat pod tytułem Dwa kilo gumy czyli dyskusja o fat bike'ach czy jakoś tak? Proszę moderatora o przenoszenie tych wszystkich głosów ludu dyskutującego o sensie FB tamże.Ja dzisiaj rano miałem fajną jazdę po lesie  czyli naturalnym środowisku w/w :)

Wiecej luzu! i zwracajcie uwagę na tytuł tematu wątku! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...