Skocz do zawartości

[Korba] Redukcja napędu z 3x9 na 2x9 a ustawienie przerzutki


Zuri9

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Właśnie zdjąłem pierwszą zębatkę w 3-rzędowej korbie. Co muszę zrobić żeby ograniczyć pracę przerzutki( żeby nie spadała na ten bieg którego nie ma) i czy to w ogóle możliwe(korba- Shimano FC-M 431 44–32–22T przerzutka- Shimano Acera FD-M390)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej napisane spróbuj śrubką na przerzutce ograniczyć jej zakres . Jeśli nie wiesz jak to poszukaj w necie filmów o regulacji przedniej przerzutki . Jeśli się nie da ( a to możliwe ) pozostaje ci pamięć . Mie nam jedynki , nie zrzucam na jedynkę :)

A tak na marginesie nie mogę zrozumieć dlaczego chcesz pozbyć się jednej tarczy ? Co zyskasz ? Odchudzisz rower o ????? g , kosztem sporego ograniczenia zakresu przełożeń .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Cześć. Właśnie zdjąłem pierwszą zębatkę w 3-rzędowej korbie. Co muszę zrobić żeby ograniczyć pracę przerzutki( żeby nie spadała na ten bieg którego nie ma) i czy to w ogóle możliwe(korba- Shimano FC-M 431 44–32–22T przerzutka- Shimano Acera FD-M390)?

 

Najmniejszą zębatkę zdjąłeś? Jeśli tak to śrubkę "L" trzeba wkręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wagę obniży, ale jednocześnie może przynieść problemy techniczne. W kole 29" (57mm opona) korba 32/22 wcale nie jest jakimś grzechem, bo przełożenie 32:11 daje jeszcze całkiem fajny wynik 6,77. Tym niemniej tak jak mówisz, najrozsądniej jest dać od razu blat 36, wymienić przerzutkę i cieszyć się z poprawnie działającego 2x9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to, by raz na 10, 30, 70 czy 150 zmian biegu, łańcuch nie wypadał mu na ramię korby. Przerzutka robi jako taki prowadnik łańcucha, a szczelina 1-3mm nie pozwala na zaistnienie takiej sytuacji. Zwykłe zębatki nie trzymają tak idealnie łańcucha i co X zmian może dojść do takiego wypadnięcia np. na korzeniach. Właśnie z tego powodu wymyślono przerzutki 2rz, po to byśmy mogli je odpowiednio obniżyć, a tego nie zrobisz z 3rz, bo ta po obniżeniu zahaczy o tylne widełki (pomijam fakt różnych profili). Już to przerabiałem kilka lat temu gdy też za namową domorosłych mechaników chciałem wymienić blat z 44 na 42 - brak możliwości obniżenia przerzutki (w tym przypadku wodzik haczył o zębatkę 32z) i niestety łańcuch co ileś zmian wypadał. Jeśli komuś to nie przeszkadza, to proszę bardzo, niech tak jeździ, ale z góry wiem, że za jakiś czas powróci na forum z tekstem, że korby 2rz są be, bo łańcuch spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arni220 ma racje. Obnizenie przezutki 3 rzedowej nic nie da. Po 1 nie da sie jej obnizyc na dydykowana wysokosc 1-3 mm po drugie jak ustawisie wyrzej to lancuch bedzie spadal na ramie korby. Wiec nie ma prawa to dzialac poprawnie.

 

Pisze z wlasnego doswiadczenia. W zeszlym tyg sprzedalem swoja przezutke xt 3 rzedowa by kupic deorke 2 rzedowa. Bez powodu nie wydawal bym pieniedzy jak moja xt by dzialalo poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że mam rację. W normalnym układzie korby gdzie mamy trzy zębatki, formę blokady łańcucha dla środkowej zębatki przejmuje blat 44z. Formę osłony dla tego blatu pełni s kolei prawidłowo ustawiona przerzutka. Gdy pozbędziemy się jednak blatu, to środkowa zębatka zostaje pozbawiona zabezpieczenia, które mogła by przejąć przerzutka jeśli dało by się ją poprawnie ustawić. Niestety się nie da :)

 

Jako ciekawostkę powiem, w korbach 2rz SLX M665 i Saint z dedykowaną przerzutką, rolę takiego zabezpieczenia pełni rockrong. Gdy się go pozbędziemy, to co XX zmian łańcuch wypada na ramię korby. W przypadku takich korb, przerzutki były inaczej profilowana oraz ustawiane, nie pod zębatkę a pod większej średnicy rockrongi. Dwurzędowe korby 10/11rz dedykowane do XC nie posiadają już rockringów, ale mają przekonstruowane wodziki przerzutki, które już ustawia się w tradycyjny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjąłem najmniejszą zębatkę, czyli 22T. Wkręciłem śrubę L praktycznie do końca, co ograniczyło pracę przerzutki i łańcuch nie spada na brakującą zębatkę. Dlaczego ją zdjąłem? Ponieważ jej nie używałem, a wg mnie 2 blatowa korba wygląda lepiej. Pozdrower!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch nie spada zarówno w terenie jak i w miejskiej jeździe. Jedyny "problem" jest z linią łańcucha tak jak to wspomniał @Arni220 ale tego się chyba nie obejdzie bez zmiany części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michal_L, przeczytaj uważnie co on napisał i zrobił, bo strasznie mieszasz. 

Miał korbę 3rz z poprawnie ustawioną przerzutką czyli od 1 do 3mm ponad największą zębatką 44z. Następnie wziął w rękę kluczyk imbusowy i wykręcił sam młynek 22z, a przerzutkę zablokował śrubką, by ta nie zrzucała łańcucha na te puste miejsce. 

To wszystko, nic więcej się nie zmieniło, nie zmieniał pozycji przerzutki, zrobił wszystko poprawnie i nigdzie łańcuch nie będzie mu spadał i nic śmiesznie nie wygląda.

Jedyna zmiana, to linia łańcucha korby co jest normalne w takiej sytuacji, a zatem nadal będzie korzystał z blatu tak jak się to robi dla korb 3 rzędowych czyli tylko na kilku najmniejszych koronkach kasety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...