Skocz do zawartości

[stojak] porządny stojak za niedużą kasę


ACTIVIA

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu miałem problem ze znalezieniem jakiegoś dobrego stojaka - Nie Łamiącego Się.  Użyłem trochę oliwy w mózgu i pospawałem prostą konstrukcję z profili. dolny profil jest o wymiarach 35x35mm i ścianka 2mm. Zaś ten górny przesuwający się jest o wymiarach 30x30mm tak żeby weszedł jeden do drugiego. Potem nawierciłem jeden otwór przelotowy w tym dolnym profilu oraz dospawałem nakrętkę po to żeby można było ten górny profil wsadzony w dolny po prostu usztywnic, zaś w tym górnym przesuwającym się zrobiłem stopniowo, czyli 6 co 10cm. Co do zacisku to udało mi się znaleźć na QLX-ie za 50zł, jedynie tą przystawkę dospawałem żeby był obrotowy. Poniżej przedstawiam wam fotki w całości. Gdyby ktoś chciał się więcej o tym dowiedzić to pisać. Mogę podać wymiary, itp. W całości mnie wyniósł ok 80zł, co uważam że idzie dużo taniej zrobić coś swojego niż płacić grubą kasę.

Także mam w myśli dorobić do dolnego profila jakąś przystawkę na narzędzia czy śrubki

 

f79.jpg?0.008571133873307657 f75.jpg?0.9810882792166236

 

f76.jpg?0.03334082194435983

 

f77.jpg?0.5205909553885786

 

 

Edytowane przez ACTIVIA
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do amortyzatorów da radę, do rowerów będzie zbyt wiotki i mało stabilny, do mojej opinii warto wziąć poprawkę na moje skrzywienie w kwestii solidności stojaków serwisowych ;)

Rowerki też lapalem i sztywno się trzymaja. Na dole muszę dodać wzmocnienie do tego pionowego profila z podstawą. Jutro dam wam parę fotek tego zacisku po rozebraniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stojak stojakiem, ale za warsztat to Ty powinieneś jakąś nagrodę dostać  :thumbsup:

 

Zawsze lubię mieć ład i porządek na warsztacie. Poniżej moje pierwsze skromne pomieszczenie warsztaciku.  Wadą jest to że niska wysokość bo od podłogi do szyn metalowych to równe 200cm zaś od podłogi do środka półłuku (tam gdzie lampy) to 220cm

 

f80.jpg?0.8417587015726287

 

f81.jpg?0.48177195856354027

Edytowane przez ACTIVIA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdyby ktoś chciał się więcej o tym dowiedzić to pisać.
 

Ja też poczekam na jakieś informacje na temat samego zacisku. Bo o ile zrobienie stojaka nie jest trudne to już znalezienie odpowiedniej "łapy" trochę tak, zwłaszcza jeśli ma być względnie tanio. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja też poczekam na jakieś informacje na temat samego zacisku. Bo o ile zrobienie stojaka nie jest trudne to już znalezienie odpowiedniej "łapy" trochę tak, zwłaszcza jeśli ma być względnie tanio. 

 

 

Tak ogólnie wygląda ten zacisk. Kupiłem go na QLX w dość zniszczonym stanie, lecz i tak wszystko malowałem na czarno, przez to sobie go odnowiłem. Co do cen w sklepach to powiem szczerze że są sporo przerastające 

 

f83.jpg?0.134603187836823

 

f82.jpg?0.5875062092621754

Edytowane przez ACTIVIA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak sie zastanawiam, czy do prostego serwisowania roweru nie wystarczyloby go podwiesic na linkach spuszczonych z sufitu? Bedzie sie co prawda kiwal i jak cos sie bedzie chcialo dokrecic trzeba go bedzie przytrzymac, ale przynajmniej bedzie to bezpieczne dla ramy, bo karbonowej w scisk sie nie powinno wkladac.

Edytowane przez verul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam, czy do prostego serwisowania roweru nie wystarczyloby go podwiesic na linkach spuszczonych z sufitu? Bedzie sie co prawda kiwal i jak cos sie bedzie chcialo dokrecic trzeba go bedzie przytrzymac, ale przynajmniej bedzie to bezpieczne dla ramy, bo karbonowej w scisk sie nie powinno wkladac.

 

Ja podwieszam na belce od bramy garażowej, na starej dętce rowerowej oczywiście i takim "drucie wielokrotnego gięcia" w neoprenowej koszulce, który można kupić w marketach technicznych.

 

Sztywno nie jest, ale wszystko co potrzebuję da się bardzo wygodnie zrobić.

 

KJ

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak sie zastanawiam, czy do prostego serwisowania roweru nie wystarczyloby go podwiesic na linkach spuszczonych z sufitu? Bedzie sie co prawda kiwal i jak cos sie bedzie chcialo dokrecic trzeba go bedzie przytrzymac, ale przynajmniej bedzie to bezpieczne dla ramy, bo karbonowej w scisk sie nie powinno wkladac.

 

Pytanie co oznacza serwis. Bo jeżeli czyszczenie łańcucha lub podobne czynności, to polecam stojak pod trójkąt, rower stoi stabilnie a taki stojak to koszt 30 zł. Jeżeli natomiast coś poważniejszego, to nawet mój stojak z Decathlonu który pozwala na powieszenie roweru nie zapewnia super stabilności przy dokręcaniu itd, także nie wyobrażam sobie robienia tego na linkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam, czy do prostego serwisowania roweru nie wystarczyloby go podwiesic na linkach spuszczonych z sufitu? Bedzie sie co prawda kiwal i jak cos sie bedzie chcialo dokrecic trzeba go bedzie przytrzymac, ale przynajmniej bedzie to bezpieczne dla ramy, bo karbonowej w scisk sie nie powinno wkladac.

 

Może i tak lecz wtedy to masz tylko w jednym miejscu, zaś stojak sobie można przenosić w różne miejsca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co oznacza serwis. Bo jeżeli czyszczenie łańcucha lub podobne czynności, to polecam stojak pod trójkąt, rower stoi stabilnie a taki stojak to koszt 30 zł. Jeżeli natomiast coś poważniejszego, to nawet mój stojak z Decathlonu który pozwala na powieszenie roweru nie zapewnia super stabilności przy dokręcaniu itd, także nie wyobrażam sobie robienia tego na linkach. 

 

Na patencie z dętką  rozłożyłem i/lub złożyłem wszystkie (oprócz MTB) rowery co mam w Garażu i jeszcze ze dwa inne.

Zazwyczaj wystarczy podwiesić jedno koło w powietrzu a do dokręcania np. osi docisnąć rower do ziemi i kręcić kluczem.

 

KJ

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak lecz wtedy to masz tylko w jednym miejscu, zaś stojak sobie można przenosić w różne miejsca

Jezdzisz z takim stojakiem do znajomych? Stojaki serwisowe raczej nie sa projektowane z mysla o mobilnosci. Wiadomo ze czasem trzeba go przestawic zeby nie zawadzal, ale przy patencie z podwieszaniem to akurat zawadzac nie bedzie (bez roweru).

 

 

Jeżeli natomiast coś poważniejszego, to nawet mój stojak z Decathlonu który pozwala na powieszenie roweru nie zapewnia super stabilności przy dokręcaniu itd, także nie wyobrażam sobie robienia tego na linkach. 

Na stojaku na tylny trojkat zlozylem caly rower pomijajac montaz sterow i suportu, bo to juz bylo. Na linkach by mi bylo znacznie wygodniej. A do dokrecania i tak trzeba przytrzymac dokrecana czesc. Karbon podobno nie lubi sciskania wiec jak ktos ma z niego rame, sztyce i widelec to w zasadzie nie ma za co chwycic mocowaniem od normalnego stojaka. 

Edytowane przez verul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba ściskać, aktualnie mam rower powieszony za górną rurę. Rura jest owinięta ręcznikiem z mikrofibry a szczęka tylko minimalnie dociska całość żeby utrzymać w miejscu, także jeżeli byłby to karbon to nic by się nie stało.

 

Niech każdy robi jak chce, mi stojak pasował i kupiłem. Bardzo mi ułatwia pracę i mogę sobie spokojnie robić co mi się podoba, regulując wysokość, obracając itd.

 

Co do stojaka pod trójkąt, ja też kiedyś tak składałem, ale co moje plecy wtedy się nacierpiały to szkoda gadać, cały czas w "kucki"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezdzisz z takim stojakiem do znajomych? Stojaki serwisowe raczej nie sa projektowane z mysla o mobilnosci. Wiadomo ze czasem trzeba go przestawic zeby nie zawadzal, ale przy patencie z podwieszaniem to akurat zawadzac nie bedzie (bez roweru).

 

 

Na stojaku na tylny trojkat zlozylem caly rower pomijajac montaz sterow i suportu, bo to juz bylo. Na linkach by mi bylo znacznie wygodniej. A do dokrecania i tak trzeba przytrzymac dokrecana czesc. Karbon podobno nie lubi sciskania wiec jak ktos ma z niego rame, sztyce i widelec to w zasadzie nie ma za co chwycic mocowaniem od normalnego stojaka.

Wszystko można. Teraz na zamówienie robię dla jednej firmy stojak rowerowy podobny do mojego lecz na kółkach z możliwością blokady po to żeby można go sobie przestawiać na serwisie, warsztacie czy garażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba ściskać, aktualnie mam rower powieszony za górną rurę. Rura jest owinięta ręcznikiem z mikrofibry a szczęka tylko minimalnie dociska całość żeby utrzymać w miejscu, także jeżeli byłby to karbon to nic by się nie stało.

 

Niech każdy robi jak chce, mi stojak pasował i kupiłem. Bardzo mi ułatwia pracę i mogę sobie spokojnie robić co mi się podoba, regulując wysokość, obracając itd.

 

Co do stojaka pod trójkąt, ja też kiedyś tak składałem, ale co moje plecy wtedy się nacierpiały to szkoda gadać, cały czas w "kucki"

 

 

Przy tym stojaku co sobie pospawałem to właśnie porobiłem 8 stopni co 10cm wysokości czyli zacisk jest ok. od 100cm do 180cm mierząc od podłogi, przez to na stojąco nie ma problemu. 

Ostatnio u jednych z osób zauwazyłem taki patent . Dla tej osoby raczej nie ma problemu bo ma 3,8 metra wysokości, lecz jestem ciekaw jak by to się spisało jako proste urządzenie do serwisowania, np. w garażu

WYP208.jpg

Edytowane przez ACTIVIA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dla dobrego usztywnienia roweru przy serwisowaniu jest ten stojak co poniżej. Według fotki wygląda tak jakby musiało być jedno koło wsadzone, lecz wystarczy dorobić takie serwisowe osiowe adaptery, czyli zamiast koła przykręcasz ta os i zaciskasz na tym stojaku zaś drugą część ramy czyli miejsce suportu opierasz na tym ramieniu. Bardzo fajny stojak w uzytkowaniu 

 

f92.jpg?0.7147332373218955

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do stojaka pod trójkąt, ja też kiedyś tak składałem, ale co moje plecy wtedy się nacierpiały to szkoda gadać, cały czas w "kucki"

 No ja przez kilka dni ledwo chodzilem ;P Na szczescie robie takie cos raz na ruski rok. Gdyby mialo to byc czesciej to rower musi byc na tyle wysoko zeby sie nie schylac.

 

Patent o jakim piszesz jest ok, ale przy takim minimalnym ucisku i tak i tak nie ma stabilnosci.

 

 

Ten stojak wyzej wyglada na bardzo fajny :)

Edytowane przez verul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...