Skocz do zawartości

[Hamulec] Shimano XT BR-M785 niska siła hamowania


_GoGoL_

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem ostatnio nowy, jednak kilkuletni rower, model Silverback Storm 2 z roku 2013. http://allegro.pl/carbon-29-silverback-storm-xt-sid-crest-wyprzedaz-i6556195316.html

Dziś pierwszy raz na nim wyjechałem obczaić co jak działa, czy wszystko ok itd.

Generalnie mam zastrzeżenie co do jednego, hamulce, zarówno tylni jak i przedni. Ich siła hamowania....cóż, powiedzmy, że pozostawia wiele do życzenia.

Zrobiłem 15km i praktycznie niemożliwym jest postawienie roweru "dęba" na przednim kole. Wiadomo, że nikt tak celowo przy normalnej jeździe nie robi, ale czasem sa takie sytuacje, że hamując, czy to na prostej, czy jadąc z górki lekko stawiamy rower na przednim kole. W tym jest to po prostu neimożliwe. O co może chodzić ? Po 4 latach hamulec sam z siiebie może się zapowietrzyć od stania w miejscu ? Tylniego koła również nie moge zablokować na asfalcie. Scenariusz sie powtarza, nikt tak na codzień nie robi, bo się niszczy bieżnik na oponie, ale sam fakt że hamulec nie jest w stanie zablokowac koła chyba dobrze o nim nie świadczy.

Mój poprzedni rower Unibike Flite z 2012 po 5 latach jazdy i hamulcach gorszych o kilka klas (Hamulce SHIMANO DEORE M596 HYDRAULICZNE), stawia rower "dęba" dosłownie w chwile.

 

O co może chodzić ? Da się coś z tym zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docieranie właściwe:

  1. Zacznij na płaskim placu. Przez kilka minut pedałuj z lekko wciśniętą klamką – poczujesz, jak siła hamowania rośnie. Celem jest stopniowe, równomierne nagrzanie tarczy i klocków do temperatury roboczej.
  2. Następnie zahamuj kilka razy nieco mocniej, z prędkości 20-30 km/h zwalniając niemal do zera – ale bez zatrzymywania i bez blokowania koła!
  3. Przejedź kawałek bez naciskania klamki, żeby hamulec równomiernie się schłodził.

Przeciez napisałem ze przejechałem  kilkanascie kilometrów a co za tym idzie dotarłem hamulce. Wielokrotnie hamowałem z całej siły jadąc szybko, bardzo szybko, z górki przy ponad 50km/h, czasem wyhamowując do zera, czasem nie. Dokładnie tak jak w tym poradniku.

Wciąż za mało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj jeszcze raz co zacytowałeś, a co pod tym napisałeś, że zrobiłeś, bo to się nijak nie pokrywa ;)

 

Nawet masz taki fajny tekst na wstępie:

Bo w końcu zjazd z największej góry w okolicy to najlepszy sposób, prawda?

 

Nieprawda.

Oczywiście to tylko poradnik a nie jedyna słuszna metoda, niemniej m785 to potężne hamulce więc skoro nie działają to gdzieś musi być przyczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak poczuję ten moment styku/sztywnosci to nie powinienem byc w stanie głębiej wciskac klamki ?

 

lewa klamka przedni hamulec

prawa klamka tylni

2 etapy, pierwszy jak poczułem opór, drugi o ile dalej byłem w stanie docisnąć klamkę

Edytowane przez _GoGoL_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś hamulce Deore to powinieneś wiedzieć  :thumbsup:  Dochodzisz do momentu oporu i wciśnięcie dalej powinno być już możliwe w minimalnym stopniu. Odpal sobie byle jaką instrukcję Shimano i zobacz jak powinno być:

 

http://www.shimano.com/media/techdocs/content/cycle/SI/Deore-XT/SI_0116A/SI-0116A-001-00-Eng_v1_m56577569830746864.pdf

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrych hamulcach jakimi są zapewne XT powinienem być w stanie, teoretycznie posiadaja takie zdolnosci jak autor filmiku, zrobić to co on od 1:25 prawda ?

To rower Kellys Stage 90 z hamulcami XT-M8000, a wiec delikatnie lepszymi niz moje.

 


http://www.mtbr.com/cat/brakes/disc-brake-system/shimano/deore-xt-br-m785-hydraulic/prd_477694_1507crx.aspx

Lepszych recenzji nie pozna sobie wyobrazić. Cos wiec z moim modelem jest nie do końca tak. Chyba to musi byc rzeczywiscie zapowietrzenie. Jutro to ogarne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmik

 

W Moich starych deorkach zawsze miałem "miekką" klamkę a i tak siła hamowania była o wiele lepsza niz w tych xt'kach

 

Paaanie hample zapowietrzone. Od momentu poczucia oporu na klamce, powinna się wcisnąć góra kilka mm, ale to już bardzo na siłę (na co dzień nawet się tak mocno nie hamuje). U ciebie obie klamki ewidentnie wpadają głęboko, są zapowietrzone na 100%.

 

Tutaj masz filmik jak je odpowietrzyć, sam robiłem swoje hamulce na podstawie tego filmiku, więc jak zrobisz krok po kroku jak jest pokazane na tym filmie, to nie można tego popsuć. Tylko uważaj z olejem, żeby nie zatłuścić tarcz, ani klocków.

 

 

Po drugie, to faktycznie masz niezłe jaja z tym rowerem, ale dowiedz się lepiej czy amortyzator jest po pełnym serwisie, bo z tego co się orientuję, to jeśli amortyzator jest NOWY, ale jest nie używany przez więcej niż dwa lata, to należy mu zrobić pełny serwis, wymienić uszczelki, olej itd.

 

Generalnie dziwię się Tobie, że kupiłeś ten rower i to jeszcze na allegro. Za te pieniądze ja bym się bał ryzykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez miałem obawy, ale nic w Warszawie nie moglem znalesc tej klasy. Szukałem przecen, bo to jedyny rozsadny sposób na wyrwanie dobrego roweru w przystepnej cenie.

W moim wątku brałem jeszcze pod uwage Wheelera Eagle 10 z 2012 roku kolekcji, ale wszyscy praktycznie go oradzili i wygrał ten Silver.

Co do amora to jest poezja. Działa bajka, chociaz jak przyjdzie pompka, która dopiero dzis kupiłem ustawie w nim odpowiednie cisnienie, bo jest w tej chwili troche za miękki i sag za duzy.

 

Dzieki za linka SovaLTD, przyda sie.


NIE NIE
Jakiś prze koleś , mistrz.
Jak można na odwrót manetki przykręcić ?
 

No bez kitu, gosc ze sklepu tlumaczył sie ze serwisant dopiro z L4 wrócił lol

Rozumiem ze kierownica musi byc skrecona tak zeby rower wszedł do kartonu, ale to nie znaczy ze ma byc odwrócona o 180%

To nie manetki były zle zalozone tylko kierownica odwrotnie :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do amora to jest poezja. Działa bajka, chociaz jak przyjdzie pompka, która dopiero dzis kupiłem ustawie w nim odpowiednie cisnienie, bo jest w tej chwili troche za miękki i sag za duzy.

 

Działać będzie działał normalnie, tylko taka jest procedura gdy amor leży nie używany. W silniku samochodowym też trzeba wymieniać olej co rok, nawet jeśli nie przejechałeś przez ten czas ani jednego km. Czy gdy go nie wymienisz to będzie działał jakoś inaczej? Nie, tylko oleje tracą swoje właściwości po pewnym czasie i należy przestrzegać tych wymian.

Dlatego radzę Tobie skontaktować się ze sprzedawcą, czy był robiony taki serwis tego amortyzatora, jeśli nie (a podejrzewam, że nie), to wydaje mi się, że masz prawo żądać, wykonania takiej usługi, chyba, że gdzieś tam w regulaminie jest zapis, że masz sobie to ogarnąć we własnym zakresie.

Raczej nic się nie powinno stać jak tego nie zrobisz, ja piszę tylko jak to powinno wyglądać wg. producenta amora i ja dla świętego spokoju bym wymienił chociaż olej w tym amorze. Pomijam już kwestię tego, że w fabrycznie nowych amortyzatorach jest oleju tyle co kot napłakał i zanim się takiego zacznie użytkować, należy olej na dzień dobry wymienić i nalać odpowiednią ilość.

 

Co i jak znajdziesz na forum :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktowałem sie juz ze sprzedawcą. Jutro dopytam sie czy był robiony serwis amortyzatora. Jesli nie, to nie bede sie patyczkował tylko zostanie zamówiony kurier i rower odesłany. Wszystko czynności przygotowawcze, które zostały pominiete, żeby tym razem zostały wykonane.

Jesli macie jakies jeszcze sugestie na co zwrócic uwage to piszcie. Rower jest z 2013r. czyli 3-4 letni

 

ps: Skoro rower tyle lat stał niejeżdżony to i pewnie zaschnięte mleczko w oponach do wymiany, nie ?

Edytowane przez _GoGoL_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...