Skocz do zawartości

[Szerokość opony, a obręcz] Mountain King II 26 - Czy mniejsza opona może wejść na większą felgę ?


gster

Rekomendowane odpowiedzi

Doskonale to rozumiem że jest to sugestia.Nie trzeba jej jednak od razy tłuc o coś jak napisał @radziuGD.Przypuśćmy że tabelka nie istnieje.Mam jakąś tam obręcz i jakąś tam oponę.Są jakieś prawidła w świecie kolarskim które pozwolom mi je ożenić razem bez testowania na zasadzie założę i zobaczę czy się nie zabiję?Pytam z czystej ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty RadziuGD nie rozumiesz słowa "zalecenia" i jesteś z tych ludzi co jak w prognozie pogody powiedzą, że będzie padać, a tylko się zachmurzy i przejdzie to opowiadasz na około jakich to bzdur naopowiadali i szkoda tego oglądać?

Uspokój się już i zakładaj sobie wszystko jak lubisz i na co lubisz :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegięcie z ta oponą 62 mm na obręczy 19mm ;-) W życiu bym takiej nie założył. Teoretycznie może i się da, ale po co komu kilogramowa opona która trzeba nadmuchać do 3 barów żeby nie spadła w zakręcie z obreczy? A przy takim ciśnieniu trakcja w terenie i tak jest do bani... Ja wyznaje zasadę 3mm opony na milimetr obreczy o jest git.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przegięcie z ta oponą 62 mm na obręczy 19mm ;-) W życiu bym takiej nie założył.

A ja założyłem i wiele osób z tego forum to zrobiło i robi, to raptem 2.4". Załóż, sprawdź, pojeździj, a gwarantuję ci, że nie będziesz musiał ich dmuchać do 3 barów, a wystarczą 2. A i trakcja czy trzymanie jakoś nie kuleją z tego powodu, powiem więcej, wiele setek km przejeździłem na oponie 2.1 i dopiero na 2.4 zobaczyłem ile czasu zmarnowałem czając się z wyborem.

Oczywiście nie oznacza to, iż jest idealnie i że nie lepiej byłoby dać obręczy szerszej, ale tez bez przesady, nie ma tragedii.

 

A w dół? Na obręcze 25mm zakładałem opony 25 i 28mm. 25 nie polecam ale nie z racji, że coś źle działa czy spada, a z racji zbyt wąskiego bieżnika takiej opony szosowej (trze o asfalt już boczną ścianką). 28 układa się już bardzo fajnie i spoko można tak śmigać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oponę 2,4" fabrycznie na obręcz 19m zakładał mondraker w crafty r A.D 2015

Schwalbe nie stworzyło tej tabeli, a żywcem skopiowało od etrto, tyle ze ta tabela ma dobre 20 lat i samo etrto stwierdziło, że jest bez sensu bo, jak wyżej, zakłada się oponę 62mm na obręcz 19mm i to działa.

 

Jak ktoś ma czas, niech przeszuka etrto.org, ja tam w recomendations nie znalazłem nic o stosunku szerokości obręczy do opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym przelicznikiem to było jaką najszerszą można dać oponę

Ok przyjmuje to.Tylko szukam cały czas odpowiedzi jak by przyjąć że tabelka nie istnieje jak do tego podejść.Jak już napisaliście w górę 1 na 3 że tak powiem i ma to jakiś tam sens.Myślałem że w dół też coś sensownego się znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślałem że w dół też coś sensownego się znajdzie.
Matematyka zawsze Ci pomoże bracie. :teehee: Max szerokość opony to 3mm na 1 mm obręczy, a minimum 1,5 mm opony na 1 mm obręczy. Opona powinna być przecież odrobinę szersza od obręczy... Tosą jakieś tam moje przeliczniki, ale wydaje się że lepiej opierać się na liczbach niż na głupotach krążących w internecie...

 

 

Alsew, dnia 23 Paź 2016 - 8:29 PM, napisał: Przegięcie z ta oponą 62 mm na obręczy 19mm ;-) W życiu bym takiej nie założył. A ja założyłem i wiele osób z tego forum to zrobiło i robi, to raptem 2.4".
A ile ma ta opona na tej obręczy, pewnie nie więcej niż 57mm, bo reszta idzie w balon ??? A może to 'farbowane' 2,4 jak np XKing?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile ma ta opona na tej obręczy, pewnie nie więcej niż 57mm, bo reszta idzie w balon ???

Przecież nie rozmawialiśmy o faktycznej szerokości opony, tylko o: "można czy nie można". Takie będą skutki uboczne niestety, balon będzie węższy, a wyższy, co nie zmienia faktu, że z samą oponą nic wielkiego się nie dzieje. Zresztą twórca tabelki też nie wpisał w nią faktycznie otrzymanej szerokości balona lecz szerokość gumy zgodną z nazwą opony, a 62mm odpowiada bodaj 2.4 tak samo jak 25// odpowiada 1"

 

Zresztą sprawdźmy jaki to grzech wielki popełniamy nie stosując się do magicznego wzoru 1:3.

19x3=57mm

62:3=20,6mm

 

Niezgodność szerokości obręczy ze wzorem wynosi raptem 1,6mm!!! Rozumiem jeszcze gdybyśmy rozmawiali o obręczy 17 czy tym bardziej 15mm gdzie ta niezgodność wyniosła by odpowiednio 3,6 i aż 5,6mm. W naszym przypadku mowa jest o raptem 1,6mm. Znajdź mi zdrowego człowieka co jest w stanie wyczuć w trakcie jazdy tak małą różnicę w szerokości wewnętrznej obręczy na tej samej oponie.

 

Lećmy dalej:

 

 

a minimum 1,5 mm opony na 1 mm obręczy. Opona powinna być przecież odrobinę szersza od obręczy...

 

 

obręcz 25mm w środku, a na zewnątrz 29mm. Stosując ten wzór na taka obręcz minimalna opona to 37mm. Wiesz jaki balon uzyskasz? Ok. 42, a może i 45mm. Czy różnica szerokości zewnętrznej obręczy i balona wynosząca 13/15mm jest już ta minimalną? W kole szosowym na obręczy 13,6/18 opona 23 uzyskuje balon właśnie 23mm. Tu mamy różnicę ok. 5mm. Jak zatem ma się jeden wynik do drugiego?

Zauważ, że ta różnica wystawania opony poza szerokość obręczy wyszła z opony 23mm, a co gdybyśmy założyli oponę 20mm (13,6x1,5=20,4mm)? Ile ona by wystawała poza obrys wąskiej obręczy szosowej, 2mm? Która wartość jest tą odrobiną?

 

Odpowiem ci z praktyki, ta wartość mnożnika 1,5 jest wartością umowną, w praktyce 1,5 jest dobre dla wąskich obręczy szosowych (13/15mm), ale im obręcz szersza tym ten mnożnik maleje. Z moich doświadczeń wynika, że dla 25mm można śmiało dojść do 1,15/1,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...