Skocz do zawartości

[przerzutka] M7000/M8000 a kaseta szosowa


MD11

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałem gdzieś na forum, że przerzutki MTB działają z kasetami szosowymi i niektórzy używają takiej konfiguracji na płaskich terenach, ale widzę, że w napędach 11-rzędowych już chyba tak nie jest...

 

RD-M7000-11-GS:

Low sprocket (min/max): 40T/42T

Top sprocket (min/max): 11T/11T

 

RD-M670-GS:

Low sprocket (min/max): 32T/36T

Top sprocket (min/max): 11T/11T

 

W zasadzie specyfikacja mówi sama za siebie, ale chciałbym się upewnić, czy rzeczywiście przy nowych przerzutkach jesteśmy skazani na kasety co najmniej z 40 ząbkami? Może tylko tak napisali, ale ktoś używa i działa? :) A jeśli działa, to czy są jakieś efekty uboczne typu zauważalny spadek kultury pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka manetka do tego? M7000/M8000 są pod Dyna-Sys (Dyna-Sys II?), więc z szosową manetką nie zagrają, bo ma inny ciąg linki. Druga sprawa, że z manetką MTB, ale kasetą szosową też może nie pyknąć, bo kasety szosowe są węższe.

 

W napędzie 10sp może być przerzutka MTB, ale żeby grała z manetkami szosowymi nie może być pod 10sp i lepiej żeby nie była Shadow.

 

Widać to nie takie hop-siup i nie tylko o wielkość zębatek chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać to nie takie hop-siup i nie tylko o wielkość zębatek chodzi.

 

W takim razie nie będę kombinował. Dziękuję wszystkim za wyjaśnienie.  :thumbsup:

 

A cóż to za potworka chcesz składać?

 

Wiem, wiem, rower górski jest w góry, a na asfalt szosa.  ;) Chciałem wiedzieć, czy w rowerze z pełnym SLX (przerzutka, manetka, korba i kaseta M7000) można potencjalnie wymienić kasetę np. na Ultegra CS-6800. Docelowo 38x28 z przodu i 11-32 z tyłu. Skoro nie jest tak prosto, to nie ma tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11-32 to zakres spotykany także w kasetach górskich, choć obecnie już rzadko w dobie napędów 2x/1x. Chyba, że mowa o zjazdówkach, bo tam się spotyka specyficzne kasety i przerzutki.

Poniżej może być problem, np. z 11-28. Gdzieś w sieci jest fajny artykuł na ten temat wraz z tłumaczeniem z czego to wynika. Chyba autorstwa uzurpatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o skosy pracy przerzutki, one muszą się pokrywać ze skosami kasety. Wprawdzie jakaś firma teraz wymyśliła na nowo starość i zachwala, że jej nowe przerzutki ponownie będą pasowały do kaset 11-23 i 11-29, ale to odgrzewanie starego kotleta, a nie nowość.

 

http://uzurpator.com.pl/?o-skosie-i-radzeniu-z-nim-sobie.,133

http://uzurpator.com.pl/?przerzutki-tylne,26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się. Mam XT 2x11 (a tylną przerzutkę XTR 9000 GS). Idzie zima i będzie mało gór a więcej płaskich szutrów i asfaltów w pobliżu domu. Wolałbym jakąś ciaśniejszą kasetę żeby lepiej dobierać bieg pod kadencję. Najchętniej wziąłbym kasetę z ultegry 6800, ale jak rozumiem, nie ma takiej opcji. Jakie więc są opcje aby mieć koronki 11,12,13,14,15.16 ... ? ;). Co bym musiał powymieniać ? Rada typu kup sobie szosę mnie nie interesuje. Mam szosę ale wolę jeździć mtb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byś musiał kupić? Prawą manetkę szosową do płaskiej kierownicy np. Tiagry (są też Ultegry), kasetę szosową 10rz o dowolnym rozmiarze i przerzutkę tylną bodajże, a zatem wymienić część napędu. Czy się opłaca? Moim zdaniem tak, jeśli manewr będzie na kilka miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Arni - zawsze to jakaś opcja. Pewnie trzeba by dokupić jeszcze łańcuch 10s. Przednia zębatka i korba mogą zostać 11 ?

 

Na całą zimę pewnie by się opłacało włożyć, ale jak będę chciał sporadycznie wyskoczyć na jakiś maraton to będzie trochę przekładania. Najfajniej jednak byłoby zrobić tak żeby można było łatwo zmieniać samą kasetę. A jak jest w SRAMie ? Też takie kombinacje, czy tam może jest łatwiej włożyć jakąś ciaśniejszą kasetę do mtb ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzięki Arni - zawsze to jakaś opcja. Pewnie trzeba by dokupić jeszcze łańcuch 10s. Przednia zębatka i korba mogą zostać 11 ?

Najtaniej Ci wyjdzie jak kupisz tylną zmieniarkę Shimano Zee do tego kasetę 10rz. Manetki mogą zostać. mi ta przerzutka pięknie śmiga z manetkami slx 3x10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cena jest priorytetem. Celem jest to żeby wszystko dobrze chodziło i było wygodne w użytkowaniu/zmianie. Z obecnych przełożeń mtb jestem zadowolony (34-24, 11-40). Chciałbym mieć możliwość łatwej okresowej zmiany kasety na ciaśniejszę przełożenia gdy jeżdżę po płaskim. Przelotowo jeżdżę wtedy najczęściej około 34/15-17. Fajnie byłoby więc mieć koronki 14,15,16,17 żeby lepiej dobrać kadencje.

 

Np. taka kaseta:

105 5700, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 21, 24, 28

 

1 Są może jakieś kasety customowe mtb ?

2 Albo SRAM ma lepszą kompatybilność mtb/szosa ?

3 A jak jest w shimano 10s ? Tam jest większa kompatybilność mtb/szosa ? Na 38/22, 11-36 też bym się pewnie odnalazł.

3. Jeśli pkt 3 jest prawdziwy, to może wystarczy u mnie wstawić kasetę 10 i wyregulować tylką przerzutkę tak żeby blokowało przesunięcie na 11 bieg ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

3. Jeśli pkt 3 jest prawdziwy, to może wystarczy u mnie wstawić kasetę 10 i wyregulować tylką przerzutkę tak żeby blokowało przesunięcie na 11 bieg ?

Ktos o to pytał ostatnio, ale nie pamiętam efektu dyskusji.

Po drugie, kaseta 11-36/34 i 32 niewiele ci pomogą przecież, a szczególnie te dwie pierwsze, które są zestopniowane na małych koronkach tak jak ta 11-40/42. Ty chcesz mieć ciasno tam, gdzie na nich jest luźno i dla tego 12-28 spełnia twoje wymogi.

 

 

 

Najtaniej Ci wyjdzie jak kupisz tylną zmieniarkę Shimano Zee do tego kasetę 10rz. Manetki mogą zostać. mi ta przerzutka pięknie śmiga z manetkami slx 3x10.

Problem w tym, że kolega ma oprócz kasety także manetkę 11rz :) A zatem tak czy siak będzie musiał zmienić 3 komponenty (manetkę, przerzutkę i kasetę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie maja tej samej szerokości, one tylko wchodzą na tej samej szerokości bębenek. 

A do tego dochodzi skos takiej kasety szosowej i problem przy współpracy z przerzutką dedykowaną do 11-42. Nie da się ustawić poprawnej odległości górnego kółeczka od skrajnych koronek i o ile na najmniejszej będzie OK, to od największej kółeczko będzie odstawało na 20/30? mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co ? Najsensowniejsza opcja to wszystko szosowe 10s: kaseta, tylna przerzutka, tylna manetka ? 

 

Idąc w przerzutkę Zee i tak musiałbym kupić manetkę mtb 10s. Więc jak już kupuję, to mogę kupić szosową manetkę i przerzutkę. 

 

Łańcuch też trzeba zmienić na 10s, czy pójdzie 11s ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ewentualnie te Zee DH, ale nie wiem jak taki zestaw działa przy korbie 2rz. Normalnie Zee to korba 1rz, czy czasem nie będzie brakło wózka? Spytaj tego kolegi co ma ten zestaw na Zee, czy ma korbę 2/3 rzędową czy 1rz?

 

Juz znalazłem, pojemność 25, teoretycznie nie ogarnie korby 2rz. choć jest szansa, bo twój napęd miałby (34-24)+(28-12)=26

 

Wiesz co można by zrobić? Przejść na 9rz np. w SLXa. Spoko ogarniesz korbę 2rz i kasetę do 28z, bo tamten system miał kasety od 11-28 do 12-36. Wsadzisz tylko szosową kasetę 12-28 i wszystko zagra perfekt, a tą jedną koronką się nie przejmuj. 

No może ewentualnie być problem z szerokością łańcucha, nie wiem jak 11rz zagra na dziewiątce z tyłu, dziesiątkowy będzie chodził dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepskie są te systemy. Powinna być przerzutka M7000/M8000 w 2 wersjach z różnym skosem - na tereny górskie i nizinne. :) Do tego 2 rodzaje kaset, odpowiednio od 11-40 do 11-42 oraz powiedzmy od 11-32 do 11-36. Wymieniałoby się przerzutkę, kasetę i cześć. Mamy 11 biegów, a manetka i bębenek zostają. Pewnie Shimano doszło do wniosku, że popyt na system "nizinny" byłby zbyt mały, żeby to się opłacało, ale tak bym to widział idealnie.

Fabrycznie w rowerach montują teraz 36x26 i 11-42. Czy przełożenie 26x42 jest przydatne w maratonach na Mazowszu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...