Skocz do zawartości

[Wymiana napędu] upgrate


rosza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Przymierzam się do wymiany całego napędu lub prawie całego bo może mechanizm korbowy zostanie stary.

Mam taki rowerek giant expression z 2012 r. i posypał się praktycznie cały napęd. Suport wianki w kawałeczkach, łańcuch wyciągnięty w wolnobiegu zębatki już mocno zniszczone. Z przodu zęby są jeszcze w porządku (tak na mój gust).

W związku z tym, że wszystko już się zużyło to ciałem wymienić na coś lepszego to znaczy: 14 zębów na wolnobiegu to w chwili obecnej już trochę dużo i chciałbym przejść na coś co ma mniej zębów.

Mam kilaka opcji:

Najtańsza i raczej bez problematyczna - kupić jakiś wolnobieg 7 rzędów z 13 zębami - zysk na prędkości niewielki ale jest (nie twierdzę że w każdych warunkach 48/14 to dla mnie za mało).

Oraz dwie opcje z problemami:

wolnobieg 9 rzędowy (namiesza zębatka 11) wraz z wymianą manetki bo stara pod 7 rzędowy wolnobieg już jej nie obsłuży.

kaseta 7 rzędowa z wymianą koła (przerzutka tylna i manetka chyba to obsłużą). Trochę mi szkoda wymiany koła bo jakieś 500 km temu wymieniem koło na nowe (wtedy łańcuch i wolnobieg był ok, zaskoczył mnie fakt, że tak nagle łańcuch się wyciągnął).

Moje pytania są następujące:

Czy warto rozwijać taki rower w sumie to tylko rama wydaje się być porządna i zostać przy opcji nr 1 która wiąże się z zakupem jakiegoś wolnobiegu i łańcucha ewentualnie wianków lub nowego suportu?

Czy w ramę wejdzie taki 9 rzędowy wolnobieg i czy stary tourney obsłuży 9 rzędów, bo jak nie to z wymianą przerzutki tu już za droga zabawa przynajmniej na początek.

Które z dwóch droższych rozwiązań jest Waszym zdaniem tańsze i pozwala na lepszą rozbudowę później.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wolnobieg 9 rzędowy (namiesza zębatka 11)

Gdzie takie coś znalazłeś? Tzn. żeby miał zębatkę 11T? 

 

 

 

zaskoczył mnie fakt, że tak nagle łańcuch się wyciągnął

Tani łańcuch to nic dziwnego - łańcuch to najważniejsza zwykle przez "laików" niedoceniana część napędu. 

 

 

 

Czy w ramę wejdzie taki 9 rzędowy wolnobieg i czy stary tourney obsłuży 9 rzędów
 

W ramę wejdzie, ale obawiam się, że na piastę się nie zmieści bez przerabiania układu podkładek na osi. Może się też okazać, że albo będzie trzeba lekko rozginać widełki, albo przesuwać obręcz względem piasty.

Tourney ogarnie 9 rzędów spokojnie chociaż może być różnie z precyzją i kulturą pracy.

 

Najbardziej sensowna jest wymiana koła i montaż kasety 8sp - pozwoli to uniknąć wymiany manetki (będziesz miał pusty bieg). Musisz też pamiętać, że pakowanie tak wysokiego wolnobiegu jak 9sp tylko jeszcze pogorszy rozkład sił na osi tylnego koła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają różne rozstawy owszem, ale na przerzutki nie ma to wpływu, bo to manetka narzuca przesunięcie. I tak jest aż do 9 biegów - potem się komplikuje w MTB.

Wolnobiegi mają takie same wymiary co kasety.

 

Przerzutki produkowane pod 7sp spokojnie ogarniają kasety 9sp. Wg producenta może brakować im zakresu, ale zwykle takie coś nie ma miejsca. U mnie stara Acera RD-M291 spokojnie ogarnia kasetę 9-cio biegową z manetkami Tiagra ST-4500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi.

Co do łańcucha to rower nie jest z górnej półki więc łańcuch był też budżetowy, Przez 3 tkm nie wyciągał się za bardzo a tu 500 km i dwa razy dłuższy.

9-rzędowy wolnobieg można poniżej 100 znaleźć na alledrogo, ale chyba sobie odpuszczę i rzeczywiście kupię koło i kasetę 7-8 rzędów. Mnie największe zębatki nie są potrzebne bo jeżdżę po łatwym terenie.

Mam ostatnie pytanie czy jeżeli z przodu zęby nie wykazują śladów znacznego zużycia to jest konieczność wymiany korby?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...