Skocz do zawartości

[Suport, korba] Jak sprawdzić czy jest odpowiedni rozmiar


qlka2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Kupiłem niedawno taki dość zabytkowy rower w którym oryginalnie była korba Shimano FC-M570-4 (w katalogu producenta roweru jest oznaczenie FC-MC570-4 - ktoś wie co to oznacza?).

Ostatnio wymieniłem środkowy blat na jakiegoś Deore, oczywiście nie obyło się bez szlifowania punktów podparcia ale to nieistotne.

Poprzedni właściciel coś gadał że był zamontowany jakiś suport na łożyskach maszynowych.

Tak się ostatnio temu przyglądałem i widzę że korby są inne niż oryginalne w tym rowerze (powinny być srebrne LX a są jakieś czarne z napisem Shimano)

Wygląda na jakąś budżetową wersję ale nie wiem co to jest.

Na największym blacie pisze co prawda Mega 9 ale nie wiem czy nie zostało coś pożenione tj blaty z tego LX a korba wymieniona na coś innego.

Wszystko byłoby dobrze ale jest problem tego typu że przerzutka czasem potrafi zrzucić łańcuch pomiędzy najmniejszą zębatkę a suport. Szło by to olać gdyby nie to że ten najmniejszy blat jest na tyle blisko ramy że łańcuch się klinuje i nie da się go łatwo wyciągnąć z uwagi na śruby montujące zębatkę do korby.

Potrafi się owinąć wokół niej i zablokować łańcuch. Bez szarpania i obracania korbą tak, żeby śrubki odpowiednio się obróciły nie ma szans go wyciągnąć.

Mam w związku z tym pytanie skąd widomo czy suport nie jest za krótki/za długi do tej korby ?

Pozdrawiam i czekam na jakieś sugestie.

Bart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na korbie patrzałem ale tam jest tylko Shimano Malaysia. Wygląda mi to na jakieś Alivio chociaż napisu takiego nie ma.

Cyknę dzisiaj foty i wrzucę to zobaczycie.

Spadanie łańcucha nie przeszkadzało by mi tak bardzo tyle że tu jak spadnie to trzeba się namęczyć żeby wyciągnąć.

Jak w poprzednim rowerze spadło wystarczało przerzutkę wrzucić do góry i łańcuch już ładnie wskakiwał z powrotem.

Wychylenia krańcowe regulowałem ale efektu pozytywnego nie było.

Tak jak pisałem , nie o to chodzi że spada losowo ale chodzi o to jak spada i jakie są następstwa.

Dlatego pytałem czy ktoś suportu złego nie wsadził.

 

Poniżej specyfikacja roweru z katalogu producenta.

Model Comp Racing

 

b7e23cfcbb89d205med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam zdjęcia korby, suportu i przerzutki:

 

2654bdca67b4167fmed.jpg

ad473db7938c9021med.jpg

82f45a7aef4a33e6med.jpg

44a1f5d0c6fbcb21med.jpg

17c0cfd92a195358med.jpg

960c780fdb715451med.jpg


Chyba już znam odpowiedź co to jest

FC-M440

Jaka to grupa bo nie umiem znaleźć? Alivio, Deore czy może coś pomiędzy?

Zerknijcie proszę na zdjęcie korby i zębatek względem ramy i suportu.

Może coś wam podpadnie co jest nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower pochodzi z 2000 roku więc możliwe chyba że przednia przerzutka zachowała się w oryginale natomiast korba jak widać jest cała wymieniona.

Z tego co się dowiedziałem suport też. Pytanie czy na odpowiedni?

Czy po tych zdjęciach da się coś powiedzieć?

O co chodzi z ta linią łańcucha?

Dodam jeszcze takie coś.

Rower kupiłem z zamontowaną kasetą 8 rzędową i prawą manetką Alivio.

Wymieniłem kasetę na 9 rzędów HG-400 i zamontowałem manetkę  LX jak w oryginale.

Do tego nowy łańcuch HG53 i spinka KMC.

Miałem problemy z przeskakiwaniem napędu więc zmieniłem środkowy blat na jakiś Deore który trzeba było lekko przyszlifować żeby wlazł.

Napęd pod obciążeniem dalej przeskakiwał ale winne chyba było zbyt małe opasanie kasety tylną przerzutką.

Pytanie czy tymi zmianami coś nie namieszałem albo czy wcześniej ktoś czegoś nie namieszał?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To jest korba Alivio FC-MC20 lub FC-M440 (takie poza grupowe Alivio) , do nich idzie suport w zależności od linii łańcucha 110mm (47,5) i 113 (50).

Przednia przerzutka to Deore LX M567 z drugiej połowy lat '90 - jeszcze z czasów 8s).

 

Dokładnie,to alivio,i suport nie jest zbyt krótki,te typy tak mają,niestety przy złej regulacji łańcuch spada i klinuje się.

Tak,wiem muszę go umyć  :icon_wink:

 

tJVAuCO.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przedniej przerzutki to mój w oryginale miał 9rz. a przednia przerzutka chyba się zachowała z oryginału.

Czyli z tą korbą nie ma co kombinować?

A zerknijcie jeszcze czy linkę z przedniej przerzutki mam z dobrej strony zapiętą bo gdzieś widziałem temat że linka była z drugiej strony i przerzutka średnio działała.

Przerzutka to z tego co się orientuję to top swing. Jeżeli będę miał problemy ze zrzucaniem na niższy bieg to znaczy że sprężyna się w przerzutce skończyła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...