Skocz do zawartości

[sztywny widelec] Dobór pod 27,5" tapered i tarcze


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

z miejsca przepraszam, jeżeli temat jest w nieodpowiednim dziale - nie ma konkretnego dla sztywniaków, a ten mimo wszystko wydał mi się najlepszy.

 

Planuję wymianę amortyzatora na sztywniaka, bo i tak poruszam się po niezłych szutrach lub asfalcie. 

Mam jednak zagwozdkę co do wyboru. Potrzeba mi widelca pod MTB 27,5" z główką typu tapered i hamulce tarczowe (160 mm). Stawiam raczej na karbonowy, wolę nieco dołożyć ale mieć i lżej i jednak lepsze tłumienie drgań - tutaj opinie są podzielone, ale zostaję przy tym.

 

Zerkałem na np. allegro i sklepów w Polsce, wybór nie jest za wielki w sumie jedyne co sensownego znalazłem to:

http://allegro.pl/widelec-27-5-carbon-tapered-sztywny-qr-thru-waga-i6324552735.html

 

Pytałem o ekspander, można dokupić u nich od razu. Nie podoba mi się natomiast mała liczba komentarzy + zachęcanie do tego, aby brac bez payu (w korespondencji prywatnej). Z drugiej strony firma... 

Wiem, że podobne widły są na np. ebay/aliexpress i to te 200-250 zł taniej, ale tam w razie czego o zwrocie mogę raczej zapomnieć, do tego nie chce mi się tyle czekać.

 

Czy to dobry wybór, czy może zdecydowanie lepiej wybrać coś innego, nawet jakby należało nieco na widelec poczekać?

Dodam, że rama to Kellys Thorx 10, mierząc z uwzględnieniem SAG ten wyżej będzie niższy o jakieś 0,5-1 cm, a więc powinno być ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie wiem skąd taki zapis - na pewno niższe ciśnienie przy sztywniaku to większy komfort, jak się kopnie większe, to jednak od razu nawet na amortyzatorze zablokowanym czuć wyraźną różnicę.

W każdym razie, ja się tym zapisem nie sugeruję. Używane przeze mnie Conti RK 2,2" ze mną na pokładzie najlepiej pracują w granicach 1,8 - 2,2 bara. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca, bo linkowany przez Ciebie to 1 i 1/8, a nie tapered. Tamte są nieco droższe, bo w okolicach od 90 do około 130+ dolarów. W niektórych wychodzi podobnie jak przy zakupie na allegro i dlatego się nad nim zastanawiam - szybciej bym miał, a i po numerze modelu widzę, że przynajmniej w sieci producent jakoś istnieje (Edge). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę na identycznym tylko w wersji pod 29-era. Do tego opona 2.2. Na Jurze spisuje się bardzo dobrze, praktycznie nie czuje że nie mam amortyzatora. Amortyzacji brakuje dopiero na szybkich odcinkach, czy zjazdach, gdzie dość mocno trzeba już trzymać kierownice. Wykonanie na bardzo wysokim poziomie, żadnych niedoróbek. Na żywo sprawia wrażenie bardzo solidnego. Polecam poszukać w wersji na sztywną oś, chyba że masz klasyczną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ja mam pytanie:

Jaka wysokosc widelca zakupic pod 27,5?

Zeby byla zachowana geometria obecnie mam 100 foxa i wychodzi mi 470 mm. Czy sztywniak ma miec tyle samo czy wiecej.

Druga rzecz czy widelec sztywny 29 mozna adaptowac do 27.5? Ktory ma 485 mm?

Chodzi o wymiary os podstawa rury sterowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@porcelanowy  wideł ma zastąpić amorka SR Suntour Raidon-XC LO 27,5 100 mm, w romecie mustangu 1 2016.

 

Takie widelce nadadzą się -> http://surlybikes.com/parts/forks/ecr_fork

                                              http://surlybikes.com/parts/forks/ogre_for

 

Pewnie potrzebne będą nowe stery i redukcja - nie znam się na tym kompletnie, rower dopiero jest fazie najbliższego zakupu, jak tylko bilans na koncie  będzie się zgadzał :icon_wink:

Więc szukam czegoś "sztywnego" :icon_mrgreen:   w cenie w/w radiona.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

Musisz zmierzyć odległość o której pisałem (na wstępnym ugięciu widelca) - poniższy rysunek: od osi do korony (ang. Axle-to-crown) - C, jeśli w specyfikacji raidona znajdziesz wartość B (wyprzedzenie, ang. Offset) to też pomoże dobrać widelec sztywny.

 

tt.jpg

 

Warto też przypolować na widelce salsy.

Ten romet ma główkę ramy pod taperowaną rurę sterową (musisz pogrzebać w specyfikacji :) )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...