Skocz do zawartości

[korba] Jaką wybrać do napędu 2x10 ?


erbanceks535

Rekomendowane odpowiedzi

Shimano ! Mam problem. Chciałbym spróbować z napędem 2x10 i mam parę pytań. Jeżdżę dużo w górach (Sudety) tzn. 75% leśne ścieżki 25% asfalt. Lepiej wybrać korbę 22/36 czy 24/38, kasetę raczej chciałbym 11-36 albo 11-34. Czy może najlepiej jeździć na 3x10 ? Czy korby 2 rzędowe są bardziej odsunięte w stronę zewnętrzną ramy, gdyż wydaje mi się że 24 zęby mogłyby haczyć o ramę? Dodam, że śmigam na kołach 26".

Proszę o pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyż wydaje mi się że 24 zęby mogłyby haczyć o ramę?

To zależy od geometrii ramy. Ja mam 36/28T i jest sporo miejsca.

Do 11/36T całkowicie wystarcz 38/24T

Czy korby 2 rzędowe są bardziej odsunięte w stronę zewnętrzną ramy

Różnica linii to 1,2mm więc niewielka. Ja mam przerobioną korbę trzy rzędową na 36/28-11/36 i niema problemu z tym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24x38 przy kasecie 36 to aż nadto, więc ja bym taki zestaw brał, 22x36 jest dobre do 29er a w 26 trochę by brakowało przełożeń przy jeździe w dół, dodam że super wytrenowany nie jestem, robię rocznie 2,5k km ze średnią 19km/h i pojedyncze wypady nie przekraczają 50km więc zdecydowanie nie jestem pro, a przełożeń brakuje mi dopiero przy długich podjazdach o nachyleniu 15% ;) podjazd 17% o długości 200m da się podjechać :P a prędkość maksymalna podczas pedałowania wyszła mi 57km/h więc jest akurat na dokręcanie ;)

(moja korba ma ramiona 170mm, kaseta 11-32)

ps. nie ma szans żeby blaty ci tarły o ramę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz zajechanego napędu i chcesz zmienić korbę jedynie z ciekawości, to niewiele na tym zyskasz - manetka, przerzutka i pancerz zostają, więc odpadnie jedynie waga największej koronki. Jeśli jednak dalej jesteś zdecydowany to zrobić, to weź kasetę o jak największym zakresie, czyli 11-36T, a korbę 24/38T, jeśli masz koła 26/27.5" lub 22/36T, jeśli masz koła 29".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem odmiennego zdania i uważam że w terenie górzystym młynek 24 to za mało, chyba że z kasetą o największej koronce powyżej 36. Sam korzystam z 22x34 i w Górach Sowich często brakuje lżejszego. W wyścigach wiadomo że lepiej opłacalne jest zejść i podbiec niż kręcić młynkiem. Ale dla siebie to jak to już ktoś wcześniej napisał "lekkich przełożeń nigdy za wiele. A z dużym blatem to 36x11 w zupełności wystarcza, chyba że ktoś ma tendencję do pogoni za autobusem jak psy za rowerzystą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety mam jakąś dziwną ramę, a jak mam wydać 400 zł i potem w razie problemów to odsyłać i bawić się z te zwroty to ja dziękuję. Pisałem już sporo po forach i grupach lecz część pisze że blat 38 nie będzie ocierać bież w ciemno inni że możne być problem, mając taki zamęt w głowie wolę chyba wziąć 3x10 i mieć pewność że wszystko będzie chodzić bez problemu. Lecz naprawdę widzę że lepiej byłoby wziąć 2x10 niż 3x10 lecz no sa problemy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to bierz jak się boisz, ale wiedz że ci co piszą że może nie wejść chyba nigdy na oczy nie widzieli korby do napędów 2x więc nie wiedzą że blat jest wysunięty o 2mm w prawo względem małego blatu w korbie 3x więc nie ma prawa nic ocierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

piciu256 Mówisz ? Wiem że niby ta korba jest wysunięta bardziej na zewnątrz. Zobacz sobie ten temat http://www.forumrowerowe.org/topic/209615-korba-czy-blat-bedzie-mi-ocieral-o-rame/ tam są zdjęcia mojej obecnej korby 24/34/42 i odstęp od ramy. Może zrobię ryzyk fizyk ale chciałbym mieć grube dowody na to że będzie działać. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest dość mało miejsca, ale przecież w tamtym temacie piszesz że prawdopodobnie masz zamontowany suport ze zbyt krótką osią, ale dla pewności zmierz jaką masz szerokość tylnego trójkąta 8cm od środka suportu- porównam z moim i w ten sposób będzie wiadomo czy u ciebie taki blat wejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeżdżę ostatnio na moim nowym napędzie Shimano Deore FC-M615 2x10 38/24  + kaseta Shimano Deore CS-HG62 10-speed 11-34...

 

Fajne zgranie i naprawdę dobrze kresci na podjazdach i na płaskich odcinkach...może 11-36 było trochę na podjazdy ale i tak jest ok.

 

Ogólnie polecam 2x10 - dzień do nocy vs. 3x10 - jeżeli ktoś chcę tylko MTB a nie uciekać przed psami:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra w takim razie zamówię sobie SLX M677 24/38 z centrumrowerowe, a suport osobno ( cena wyjdzie podobna jak bym kupował razem z suportem w komplecie ), a zawsze jak by nie pasowało to najwyżej mogę odesłać, lecz będę musiał ostrożnie zamontować żeby niczego nie porysować itp. No i mam nadzieję, że się nie zawiodę :/


Jeżeli ktoś ma coś jeszcze do powiedzenia zanim zamówię to piszcie żeby nie było za późno ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...