Skocz do zawartości

[hamulce] pytanie o hamowanie roweru


Gontar3d

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam rower kross b2 z hamulcami hydraulicznymi Tektro.

Czy to normalne , ze podczas hamowania przednim hamulcem nie ma szans żeby rower poszedł mi do góry i postawił sie na przednie koło ? U kolegi w dużo tańszym rowerze występuje takie zjawisko. U mnie siła hamowania jest dużo słabsza , tylny hamulec tez działa dużo gorzej niz u kolegi. Na dodatek hamulce przy hamowaniu wydaje taki dźwięk "pstt"

Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klocki mają tutaj dość duże znaczenie, pozycja na rowerze też. Stawianie na kole to jedno, gdy naciśniesz klamkę powinieneś czuć że rower "chce" Cie zrzucić. Jeżeli czujesz tylko jakieś spowolnienie to musisz się przyjrzeć całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przednim hamulcem nie ma szans żeby rower poszedł mi do góry i postawił sie na przednie koło

Potrzebne Ci to do czegoś? Sprawdź tylko czy na trochę luźniejszym podłożu niż asfalt zablokuje koło.

 

 

 

U kolegi w dużo tańszym rowerze występuje takie zjawisko

Może mieć dużo lepsze hamulce.

 

 

 

tylny hamulec tez działa dużo gorzej niz u kolegi

Nie zablokujesz koła czy musisz mocno ciągnąć klamkę?

 

 

 

Na dodatek hamulce przy hamowaniu wydaje taki dźwięk "pstt"

To jest ciekawe.  :icon_question:

 

Poza tym to chyba masz dość popularny rowerek, więc najlepiej byś zrobił gdybyś przejechał się na podobnym. 

Edytowane przez chudzinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Tylny blokuje koło zrywając asfalt :)

Przed i jesli go prowadzę i nacisnę to rower stawia dęba .

Moze jestem trochę przewrażliwiony . A co do dźwięku to jest to taki jakby szmer tarcz Cos jak w samochodzie w którym klocki sie kończą. Ale moj rower ma dwa dni ;) przeczyszcze tarcze i klocki. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk według mnie zależy od zestawu tarcza + klocek. Na tarczach RT-51 + Klocki żywiczne nic nie było słychać, na wycieniowanych Accent Blade i Klockach Metalicznych słychać szuranie. Więc to nie jest wyznacznik działania układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, 

podpinam się do tematu.

Kupiłem używany rower z hamulcami tektro gemini.

Tylny hamulec idealnie, jednym palcem blokuje koło, przedni niestety jak u kolegi - miękki i zwalnia zamiast zablokować koło.

Poprzedni rower z V-brakee tektro i klamkami Avid wysadzał z siodła każdego kto nie umiał się z nim obchodzić.

 

Rozebrałem zacisk, tłoczki pracują równo, klocki ok 2 mm okładziny, przeszlifowałem papierem ściernym, odtłuściłem.

Tarcza przeszlifowana, odtłuszczona. Płyn hamulcowy wymieniony, układ odpowietrzony i.... totalnie bez zmian, dalej tylko zwalnia.

Jedyne co przychodzi mi do głowy to że te 2 mm to już koniec klocków i nie są w stanie "zgnieść" tarczy wystarczająco mocno.

Ale tylne klocki wyglądają podobnie.

 

Ktoś pomoże?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Skoro tylny tak dobrze działa, załóż go na przód i sprawdź bo tylne koło jest bardzo łatwo zblokować. Tektro ma bardzo słabe oryginalne klocki. Jak zainwestujesz w porządne klocki, i je dotrzesz hamulec będzie znacznie lepszy, jednak pamiętać należy ze tektro nie grzeszą dużą siłą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z tym, że podczas hamowania przednie koło jest "najeżdżane" a tylne "wleczone" ale pewnie dlatego przednia tarcza jest sporo większa od tylnej. Poza tym nawet podczas hamowania pustego roweru czuć różnicę w działaniu odu hamulców.

 

Co do rady to pomysł mi się podoba, tyle, że demontaż obu, wymiana płynów itd... sporo roboty, 

 

Może zacznę od zakupu nowych klocków.

Co polecacie do zestawu tektro gemini?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Panowie ... ale nie nie mówiłem żeby tak na stałe zrobić, na testy tylko. Niczego odpinać nie trzeba. Zdejmujemy przedni hamulec tylny tez można w sumie. Zacisk tylny zakręcamy na widelcu, najlepiej z tylną tarczą do której klocki sa dotarte. Mimo że klamki nie sa symetryczne, do testu hebelek może być z prawej strony. Hamuje tak samo jak przedni - przedni jest ok, hamuje wyraźnie lepiej - należy znaleźć przyczynę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam obok siebie roweru ale wydaje mi się ze przewod do tylnego zacisku trzeba będzie wyciągać z przelotek, czyli odkręcić z zacisku... chyba ze da się inaczej.

Druga sprawa to rozmiar tarcz, z przodu jest większa i zacisk nie złapie tylnej... chyba ze trzeba wymienić razem z postawa zacisku?

 

Poogladam w domu.

A wracając do ewentualnej wymiany klocków to co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jedyny problem byś mógł mieć to hamulec prowadzony w ramie. Wtedy faktycznie nie ma sensu tego ruszać. Każde inne mocowania sa odczepiane i można swobodnie zdjąć. a tarczami sie nie przejmuj. Z przodu złożysz 160 i odkręcisz adapter i po problemie. Chyba ze masz widelec z mocowaniem IS, to wtedy może być problem.

 

Natomiast można to zrobić także tak: Sprawdzasz twardość klamek, prawa, ta od tyłu ma być delikatnie miększa, bierze się to z długości przewodu. Jak jest odwrotnie, to nie dobrze. Jeżeli klamka jest twarda, to nie ma co sie czepiać hamulca a klocków i tarcz.

 

Możesz przyłożyć sam komplet klocków z tyłu na przód, pamiętając oczywiście który klocek był wewnątrz i na zewnątrz. Razem z klockami przełóż także tarcze. Na tarczy 160, hamulec będzie delikatnie słabszy ale i tak powinien stanowczo zatrzymać rower o ile wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie przewod do tylnego zacisku można zdemontować. W metalowych ptzelotkach są kable do lampy.

 

Po założeniu tylnego zacisku na przód bez podmiany tarczy jest znacznie lepiej. Może nie wyrzuca przez kierownicę ale wiadomo klocki nie pracowały z ta tarcza.

Twardość klamek raczej zblizona. Nie zauważyłem różnicy.

Klocki na przodzie w takim samym stanie jak tylne.

Jedyne co zauważyłem to jeden tloczek na przodzie działa wolniej ale wysuwa sie i wraca w całym zakresie. Po wyjściu koła klocki można "dohamowac" aż do kontaktu obu stron.

 

Temat niestety dalej aktualny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...