Skocz do zawartości

[Napęd] XX1 - przedłużenie żywotności


lukash3

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Kuzyn kupił sobie rowerek na XX1 - jak wiadomo eksploatacja dosyć droga (kaseta ponad 1000 :o ) więc kilka pytań:

 

- jaki, tańszy, łańcuch 11s pasuje i jest solidny - podejdzie KMC 11.93?

- czy jak już kaseta pójdzie, można zamontować tańszą (tę cięższą za około 500)

 

Jak ktoś ma taki napęd to każda porada jest mile widziana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Napęd xx1 jest drogi, ale lekki, lżejszego nie znajdziesz, zawsze coś za coś. Z moich pomiarów wynika ze łańcuch xx1 jest całkiem dobrym wyborem. Na pewno tu bym nie szukał opcji najtańszej tylko najtrwalsza. kmx x11e może się takową okazać, jednak będzie drogi.

 

Jak już kaseta padnie, można ja zastąpić serią GX czy inną najtańsza kaseta na bębenek XD. Cena zdecydowane niższa ale waga dużo wyższa.

 

Poleciłbym też przy tak drogim napędzie częstą kontrole wyciągnięcia łańcucha, i podmianę na kolejny najlepiej taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem na kasecie xx1 prawie 10 tys km na 5 łańcuchach, pierwszy to był xx1 reszta to ultegra/xt

Trochę popsułem kasetę na pierwszym bo zrobił 3 tys i nowy łańcuch przeskakiwał na 3 i 4 od dołu, podpiłowanym zęby szlifierka pneumatyczna i jakoś to działało tylko terkotało.

Kupiłem teraz bębenek na shimano i kasetę xt 11-42, jak masz rower startowy na którym nie trenujesz to warto brać xx1 i sie nie martwić ale jak trenujesz to lepiej założyć xt albo jak dużo po szosie jeździsz to bębenek shimano na 11 i kasetę ultegry , działa bez problemu. Żeby wydłużyć żywotność kasety to trzeba mieć z przodu coś większego np 36t wtedy używasz wyższych przełożeń które są trwalsze :)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Generalnie, jak byś łańcuch zmieniał po każdej jeździe to kaseta by była...no może nie wieczna ale niemal dożywotnio, w stosunku do żywota roweru. Jenak to nie opłacalne, dlatego warto jeździć na min 3 łańcuchy. Przy hg40 to sie mija z cele ale przy kasecie w cenie roweru już całkiem nie najgorszej jakości ... no to już kwestia użytkownika.

 

Ale trzeba się liczyć z tym że kupno merca S600 będzie się wiązało z drogim utrzymaniem. Tu analogia jest taka sama, stać było na rower z takim napędem, to stać na łańcuch. A jak nie stać już na łańcuchy i ich zmianę, znaczy ze nie stać było na cały rower.

 

Owszem, można zajeździć i założyć nawet SLX. Ale  trzeba kupić bębenek, co nie będzie tanie, no i rowerek nam się roztyje.

 

Ja od Siebie kategorycznie wręcz nie polecał bym łańcuchów shimano na 11sp. Czemu? No, popełniłem pomiar swojego łańcucha xx1, po 1 wspinaczce w góry, łącznie ok 50 km w górach. łańcuch nada był w strefie między 0% a 0,2%

Następnie dokonywałem pomiarów tym samym przymiarem parktoola

104199-1.jpg

 

Na kilku łańcuchach różnych marek. Shimano startowało często z pułapu 0.5, 0.6% jako nowe łańcuchy, co gw mnie jest już dyskwalifikujące do ich użytku w tak drogim napędzie. Łańcuch kmc serii X, X10 i X11 wykazywał między 0.2 a 0.3% na start więc także jest ok, Niższe sramowskie łańcuchy także wypadały lepiej jak łańcuchy shimano.

 

Warto zainwestować w kmc seri Xe, np x11e przeznaczoną do napędów elektrycznych. Wewnętrzne ogniwa i sworznie ma pokryte azodkiem tytanu, co stanowczo zwiększa trwałość owego łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lancuch sramowski x1 na kasecie 1150, tej najtanszej na bebenek XD z przerzutka xtr'a i dziala spoko. Czytalem, ze na lancuchach innych firm nie jest tak rozowo, ale to niepotwierdzona informacja mtbr, nie wczytywalem sie glebiej w temat. Ogolnie bylem sam zdziwiony kultura pracy tej mieszanki, naoogladalem sie na yt, ze krecac korba do tylu lancuch spada na mniejsze zebatki, ale u mnie sie nic takiego nie dzieje. Co do kaset shimano, maja mniejszy zakres, wlasciwie tylko 11-46 ma podobny i warto przebolec to 80€ za najtansza kasete, jezeli ma sie bebenek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee, Puklus, no co ty. Jak łańcuch może mieć wyciągnięcie od 0% do 0,2%? Po co mierzysz go przymiarem, zmierz w całości podziałkę. 0,2% to ok. 2mm wyciągnięcia łańcucha w stosunku do nowego. Nawet na trudnym MTB nie będziesz w stanie tak go zużyć po 50km. 

Te różnice o których piszesz wynikają nie z jakości wykonania, lecz z luzu na rolce. Rolki w Shimano są poprostu luźniejsze, ale nie oznacza to automatycznie zmiany podziałki łańcucha, a ta jest najważniejsza. Są w necie anglojęzyczne strony wyjaśniające całe zagadnienie, nawet Sheldown B. o tym pisze na swojej stronie.

Chcesz zmierzyć od środka łańcuch Shimano, to najpierw suwmiarką ustal wymiar zerowy (bazowy) nowego łańcucha, a potem od tego wymiaru obliczaj % zużycia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

eee, Puklus, no co ty. Jak łańcuch może mieć wyciągnięcie od 0% do 0,2%?

No nijak, nie wiem ile to jest tak naprawdę. Mówię ile pokazuje ten sam przymiar, przy takim samym pomiarze. On ma cyferki na wskaźniku, więc do nich się odnosiłem. Sformułowanie między 0 a 0,2 oznacza ze w okienku w przymiarze nie ma ani 0 ani 0,2 jeszcze. A shimano mają 0,4-0,6 w zależności jakiej klasy łańcuch sprawdzamy.

 

Nie zależnie ile to tak Naprawdę jest, widać różnice. XX1 wypada jak campanolo R11


 

 

A jeździł już ktoś na tych łańcuchach "elektrycznych"? Serio są trwalsze, czy na razie nie ma potwierdzenia?

Ja osobiście nie ale na warsztacie miałem kilka i wyraźnie są lesze od zwykłych. Ciężko powiedzieć o ile ale da się zauważyć ze nawet nie smarowane wytrzymują dłużej.

 

Arni, niezależnie czy luz jest na sworzniu czy tylko na rolce, to ona ciągnie, i jak luz jej na niej, to automatycznie inaczej się układa na zębatce. Stąd wydaje mi się że pomiar jest miarodajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sformułowanie między 0 a 0,2 oznacza ze w okienku w przymiarze nie ma ani 0 ani 0,2 jeszcze. A shimano mają 0,4-0,6 w zależności jakiej klasy łańcuch sprawdzamy.

Co absolutnie nie oznacza, że Shimano są już na wstępie zużyte. Powieś je wszystkie na gwoździu, te Shimano, Campy, KMC i inne Sramy, różnej rzędowości, jakie chcesz, a gwarantuję ci, że każdy nowy będzie miał identyczną długość przy tej samej ilości ogniw, a to oznacza, że podziałkę mają identyczną 1/2 cala. Następnie powieś obok ten słabiutki łańcuch Shimano, który przejechał 100km i sprawdź o ile się wyciągnął. Jestem niemal pewien, że nie zauważysz żadnej różnicy. Dopiero gdy zauważysz ok. 2mm, to będzie oznaczało, że mamy zużycie ok. 0,2%, ale nie nastąpi to po 100 czy nawet 500km (no chyba że w mega błocie po osie :) ). Ja w szosie tak wyciągnę łańcuch dopiero po ok. 5000km, nie wcześniej, nie ma szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu zacznie się kłótnia czy luz na rolkach ma znaczenie czy nie.

 

Test z wieszaniem jest niemiarodajny, bo pozwala nam ocenić wyłącznie wytarcie sworzni. A o zęby opiera się rolka, dlatego też łańcuch z super twardymi pinami może być bardzo zużyty gdy ma słabe rolki i na odwrót, mocno wydłużony może być lepszy niż mniej wydłużony bo ma niewytarte od wewnątrz rolki. I dlatego jestem zdania, że wieszanie to prawie żaden sprawdzian, liczy się odległość wewnętrzna między rolkami. Bo o zębatki opiera się nie sam łańcuch i jego półcalowa podziałka a zespół sworzeń-rolka i dopiero przy pomiarze całości możemy mówić o zużyciu łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, a ja o takich napędach nie mam zielonego pojęcia, ale mam jedno spostrzeżenie, które wielu z Was, sądząc po odpowiedziach, się nie spodoba. Kupując taki sprzęt trzeba liczyć się z kosztami jakie niesie za sobą eksploatacja. Szukanie tańszych, cięższych i o innych parametrach podzespołów do takiego napędu tuż po zakupie roweru to wg mnie, delikatnie mówiąc, zły kierunek. Raczej powinno być odwrotnie, czyli wymieniać gorsze na lepsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cervandes, jak tak uważasz to jesteś w błędzie. Ponownie odsyłam do:

http://pardo.net/bike/pic/fail-004/000.html

gdzie ładnie to wyjaśniono na podstawie rysunków.

Ale co tam ja, są inne osoby bardziej poważane w środkowisku rowerowym, które twierdzą identycznie:

http://www.sheldonbrown.com/chains.html

Oraz wiele prac na ten temat:

http://www.komerc.pl/dopuszczalne-wydluzenie-lancucha-spowodowane-zuzyciem/

http://www.pg.gda.pl/~wlitwin/pkm/207_lancuchy.pdf

http://www.paragraf34.pl/public/file/Kryteria_st_zuzycia_elementow_wozkow_jezdniowych.pdf

I nigdzie nie znajdziesz informacji, że to od rolki zależy zużycie łańcucha, lecz od zmiany podziałki. Jak znajdziesz mi jakieś opracowanie naukowe mówiące, że jest inaczej, to postawię ci piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu bardziej chodzi o to, że często droższe nie oznacza lepsze. Więc jeśli można kupić to samo, taniej, to lepiej, w przypadku łańcuchów, kupić ich więcej. Ja o łańcuchach Srama nie słyszałem wiele dobrego, sam jeżdżę na shimano XT. Ale jeśli się sprawdzają to do kupna pójdzie albo Sram albo właśnie coś do elektryka. Taką kasetę warto jak najdłużej trzymać przy życiu i tyle.

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Test z wieszaniem jest niemiarodajny, bo pozwala nam ocenić wyłącznie wytarcie sworzni. A o zęby opiera się rolka, dlatego też łańcuch z super twardymi pinami może być bardzo zużyty gdy ma słabe rolki i na odwrót, mocno wydłużony może być lepszy niż mniej wydłużony bo ma niewytarte od wewnątrz rolki. I dlatego jestem zdania, że wieszanie to prawie żaden sprawdzian, liczy się odległość wewnętrzna między rolkami.

 

Jest dokładnie tak jak piszesz. Mam dwa łańcuchy 10s Sram z przebiegiem 3500 i wyciągnięciu 132,5 mm na 11 ogniwach wew. oraz nowy Sh. HG54 i wyciągnieciu 132,5 mm na 11 og. wew.. Na Sramie łańcuch nie skacze na uzywanej kasecie, a na Hg54 skacze nawet jadąc po mniej więcej poziomym podłożu na tej samej kasecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież dowiodłeś dokładnie czegoś innego, że pomiar od środka nie ma znaczenia, bo przy tym samym wyniku jeden łańcuch skacze, a drugi nie.

Weź teraz te dwa łańcuchy i zmierz ich podziałkę, gwarantuję ci, że ten skaczący będzie dłuższy pod warunkiem, że to ta sama kaseta.

Jest jeszcze druga strona medalu i powodu przeskakiwania łańcuchów. Pierwsza, to zbyt długa podziałka łańcucha w stosunku do podziałki kasety oraz odwrotność, czyli za mała podziałka łańcucha w stosunku do podziałki kasety. Musisz swą tezę rozpatrzeć jeszcze pod tym kątem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież dowiodłeś dokładnie czegoś innego, że pomiar od środka nie ma znaczenia, bo przy tym samym wyniku jeden łańcuch skacze, a drugi nie. Weź teraz te dwa łańcuchy i zmierz ich podziałkę, gwarantuję ci, że ten skaczący będzie dłuższy.

 

Powiem wam, że sam nie wiem co o tym myśleć. Po prostu nie mam głowy analizować tych materiałów, ale spróbuję.

 

Nie, oba HG54 nowy i Sram 1031 przebieg 3500km są identycznej długości z dokładnością do 0,5 mm na 108 ogniwach. HG54 porównując do nowego KMC 10s, który jest wyciągnięty do 132,2 (czyli nominał) jest krótszy od nowego HG54 o około 3 mm na 108 czy 110 ogniwach. 

 

Jakie macie wnioski ?

 

Ja na razie mam takie, że nowy HG54 można eksploatować do 133,8, a nie jak Sram, Campa do 133,5 (czyli 1%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, a ja o takich napędach nie mam zielonego pojęcia, ale mam jedno spostrzeżenie, które wielu z Was, sądząc po odpowiedziach, się nie spodoba. Kupując taki sprzęt trzeba liczyć się z kosztami jakie niesie za sobą eksploatacja. Szukanie tańszych, cięższych i o innych parametrach podzespołów do takiego napędu tuż po zakupie roweru to wg mnie, delikatnie mówiąc, zły kierunek. Raczej powinno być odwrotnie, czyli wymieniać gorsze na lepsze.

Dokładnie. Jeśli ktoś kupuje bajka z takimi częściami a potem musi oszczędzać żeby tym jeździć to się grubo pomylił. W ofercie większości firm w danej linii rowerów jest kilka modeli zbudowanych na tej samej ramie i wielu wspólnych komponentach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę bez składu to napisałeś.

 

 

oba HG54 nowy i Sram 1031 przebieg 3500km są identycznej długości z dokładnością do 0,5 mm na 108 ogniwach.

Czyli porównałeś długość całkowitą nowego (sklepowego) HG50 z podjechanym 1031? I oba mają taką samą długość powieszone na gwoździu? Dokładność 0,5mm to dość spora rozbieżność. 0,1/0,2mm to można uznać powiedzmy za identyczne.

 

 

 

HG54 porównując do nowego KMC 10s, który jest wyciągnięty do 132,2 (czyli nominał) jest krótszy od nowego HG54 o około 3 mm

A tu o co kaman? Co jest krótsze od czego? Co jest wyciągnięte do 132,2? To w końcu ten KMC 10s jest wyciągnięty, czy jest nowy?

 

Jeszcze raz. Masz 3 łańcuchy:

KMC 10s - nowy

HG50 - podjechany

1031 - podjechany

Kaseta do wszystkich ta sama, ostatnio jeżdżąca na  jakim łańcuchu? Najlepiej jakby test odbył się na nowej kasecie.

 

KMC jest o 3mm dłuższy od HG50

1031 jest o ile dłuższy od KMC? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napisałem co widzę na suwmiarce i trzech łańcuchach obok siebie.

 

Jeszcze raz, są 3 łańcuchy 108 ogniw każdy:

 

- Sram PC-1031 10s - PRZEBIEG 3500 km - wyciągnięcie na 11 ogniwach 132,5 mm

 

- Sh. HG-54 dyna sys 10s (nie żaden HG50, wyraznie napisałem HG54) - PRZEBIEG 0 km - wyciągniecie na 11 ogniwach 132,5 mm

 

- KMC 10.73 10s - PRZEBIEG 0 km - wyciagniecie na 11 ogniwach 132,2 mm

 

Jest znacznie uzywana kaseta, na której łańcuchy HG54 i KMC skaczą oraz SRAM na której łańcuch nie skacze, bo ma przebieg 3500km.

 

Jesli chodzi o długość całkowitą poszczególnych łańcuchów na 108 ogniwach to KMC jest krótszy od Shimano HG54 (dyna sys) i SRAM o 3 mm. Porównując długość HG54 i SRAM są identycznej długości na 108 ogniwach z dokładnoącia do 0,5 mm (0,5 mm to żadna wartość na takiej długości jaką jest 108 ogniw, czyli cała długość łańcucha), czyli mozna przyjąc że są identycznej długości.

 

Więc, wynikało by z tego wszystkiego, że HG54 jest używany i nie powinien skakać na tej kasecie, a skacze jak po*********, bo jest nowy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jest znacznie uzywana kaseta, na której łańcuchy HG54 i KMC skaczą oraz SRAM na której łańcuch nie skacze, bo ma przebieg 3500km.

Normalna sprawa, używana kaseta nie przyjęła nowych łańcuchów, bo podziałka kasety jest już inna. 

 

 

 

Jesli chodzi o długość całkowitą poszczególnych łańcuchów na 108 ogniwach to KMC jest krótszy od Shimano HG54 (dyna sys) i SRAM o 3 mm.

 

Że co? Ktoś ci sprzedał kolego używany łańcuch. Każdy, nowy łańcuch rowerowy musi mieć podziałkę równą 1/2 cala, nie ma innej opcji. 1/2" x 108 = 137,16mm i tyle będzie miał każdy nowy łańcuch od osi pierwszego do osi ostatniego pinu. Nie ma innej możliwości. Jeśli twój HG54 jest dłuższy od tej wartości o 3mm, to jest łańcuchem używanym lub bublem produkcyjnym i masz pełne prawo go odesłać do sklepu. 

W zw. z powyższym póki co, twój test nie jest nadal miarodajny, bo tak naprawdę to nie wiadomo co masz. Przez moje ręce przeszło już wiele łańcuchów i każdy nowy łańcuch ma tę samą długość, tu dokładność produkcyjna jest ogromna i jest to (podziałka) jedyny stały wymiar łańcuchów. 

 

 

 

Więc, wynikało by z tego wszystkiego, że HG54 jest używany i nie powinien skakać na tej kasecie, a skacze jak po*********, bo jest nowy

No dokładnie. Więc albo coś źle pomierzyłeś albo gdzieś robisz błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie błędu nie robię, bo mierzyłem wszystko kilkukrotnie, bardzo dokładnie. Łańcuchów HG54 mam 3 sztuki i inne wyciągnięte z folii też mają 132,45 mm lub 132,55, żaden nie ma poniżej 132,40 mm ! Nie jestem sam, bo ci co używają suwmiarki zamiast beznadziejnego przyrządu 0,75%/1% mają identyczne pomiary nowych dyna-sys 10s na około 132,45 mm. Wszyscy, co używają szitowego przyrządu do pomiaru łań., wyrzucają dobre łańcuchy do kosza zamiast nim jezdzić do prawdziwego realnego zużycia 0,75%, czyli do 133,45 mm (133,8 mm to 1% w przypadku dyna-sys 10s). Suwmiarka górą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...