Skocz do zawartości

[DB1] pytania i dobór klocków


laguniarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich, posiadam rower Kross Level R3 2014r. Ma on z tyłu hamulec Avid DB1 (hydrauliczny, tarcza 160mm). Potrzebuje zmienić klocki hamulcowe i tu rodzi się moje pytanie: jakie klocki wybrać? Jestem kompletnym laikiem jeżeli chodzi o hamulce. Przeczytałem posty związane z klockami do tego modelu hamulców ale nic się nie dowiedziałem, a w temacie [klocki do tarczówek] niestety nie znalazłem klocków do hamulców Avid DB1. Mimo, że się na klockach nie znam, to chce zainwestować w porządne klocki. Mam nadzieję, że pomożecie mi w odpowiednim wyborze :) Mam jeszcze jedno pytanko: jaki hamulec jest odpowiednikiem Avid DB1 ? Z góry dziękuje za udzielone odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.grawitacyjny.pl/p7927-klocki-hamulcowe-a2z-eco-polmetaliczne-avid-elixir--db1--db3-.html

 

10 sekund szukania...

 

Co do klocków:

 

- Organiczne: najsłabsze, ale nie potrzebują podgrzania, hamują od razu, nie hamują jak się zmoczą

- Półmetaliczne: średnia siła, przy pierwszym hamowaniu się podgrzeją i będą łapały, taki kompromis między siłą hamowania a grzaniem, hamują na mokro

- Metaliczne/ Spiekane: bardzo mocne, trzeba jest rozgrzać kilka razy hamując, dopiero wtedy zaczynają działać, jak są zimne masz wrażenie że jedziesz na zatłuszczonych tarczach. Hamują niezależnie od warunków.

 

Oczywiście jest to ogólna charakterystyka, model każdego producenta ma nieco inne właściwości, jedne piszczą, inne nie.

 

Zależy jak jeździsz, można zakładać kombinacje, inne na przód inne na tył. Na tył raczej nie ma co pchać metalicznych, półmetaliki w zupełności wystarczają. Przód to już inna sprawa, musisz wybrać czy wolisz dużą siłę hamowania kosztem świadomości że musisz utrzymać ciepłe hamulce, czy nieco mniejszą siłę i mieć pełną moc od pierwszego hamowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@skom25, po pierwsze dziękuje za odpowiedź i krótkie przytoczenie charakterystyki :) Po drugie po wpisaniu w googlach "Avid DB1 jakie klocki wybrać" od razu wyskoczył mi podany przez Ciebie link, obejrzałem go, ale nic mi to nie wniosło, gdyż się na tym nie znam, ale zakładam, że skoro podesłałeś mi tego linka, to są to dobre klocki hamulcowe. Nawet nie wiem jakie założone są w tym momencie(oryginalne). Przodem się nie martwię, bo jeszcze są w bardzo dobrym stanie. Mam jeszcze pytanko: Czy po zmianie klocków hamulcowych trzeba hamulec odpowietrzać, tak jak się to robi w skuterach czy samochodach? Zakładam, że tak, ponieważ są to hamulce hydrauliczne, ale kto pyta nie błądzi :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, wysłałem Ci jakich powinieneś szukać, w sensie kształtu, bo tak się dobiera klocki.

 

Nie, nie trzeba, wystarczy że schowasz nieco tłoczki żeby tarcza miała miejsce przy nowych klockach. W samochodzie też raczej nie przypominam sobie żeby odpowietrzało się układ po wymianie klocków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...