Skocz do zawartości

[Suport] Problem z wkręceniem suportu do Rometa ZZR Jaguar.


Korn5

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka, jakiś tydzień temu zakupiłem na aukcji ramę Rometa Jaguara wraz z widelcem, dzisiaj dopiero dotarł suport Shimano BB-5500 pod mufę 68 mm, bc 1.37x24, z ośką 109.5 mm, pod te ramkę i korbę Shimano Ultegra FC-6500. Rama ma gwinty w standardzie brytyjskim (BSA), szerokość mufy też pasuje, a mimo wszelkich starań nie mogę wkręcić suportu w mufę. Gwinty wcześniej dokładnie wyczyściłem szczotką drucianą tak żeby zedrzeć pozostałe resztki lakieru i brudy, wszystko dokładnie nasmarowałem i przy każdej próbie wkręcenia gwinty albo mi przeskakują albo krzywo wchodzą, używałem sporo siły, ale i tak nie dało się dokręcić suportu do końca. Z racji tego że jest to stara rama myślałem o tym żeby prze gwintować na nowo mufę, ale nie wiem czy jest to dobry pomysł, myślałem może że jest to kwestia tego że stosuje suport z mocowaniem Octalink, ale raczej nie ma to żadnego wpływu na gwinty. Jak myślicie co zrobić? Na początku zauważyłem też, że gwinty są odwrotnie niż na oznaczeniach na suporcie, to znaczy jeśli wkręcam suport zgonie z oznaczeniami (lewa prawa strona) to za chiny ludowe nie chce się nawet wkręcić ponieważ gwinty w mufie są jakby zamienione lewy z prawym. Nie chce używać więcej siły po i tak jedna miska suportu mocno się już zdarła od za dużej siły. Jak coś jest niezrozumiałe proszę pytajcie, ciężko jest mi opisać te sytuację. Niżej daje zdjęcie prawego gwintu.

post-187523-0-59180100-1469046369_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Fenthin, Właśnie w tym wypadku jest odwrotnie, to znaczy prawa miska ma prawy gwint, a lewa miska ma lewy gwint


Dla ścisłości powiem tak, jak siedzę na rowerze to w prawej misce wkręcam miskę kręcąc w prawo, a w lewej misce wkręcam kręcąc w lewo, wybacz jestem trochę zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz, trzeba dokładnie wkręcać miskę, by nie weszła krzywo. To załóżmy jest spełnione. I teraz opcje są zasadniczo dwie. Nadal brudny gwint lub gwint uszkodzony. Ewentualnie walniete miski. Przeczysc gwinty jeszcze raz, jadąc po gwincie szmatą niejako ją wy wykręcając. Jeśli nie pomoże, trzeba będzie pomyśleć nad gwintownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten fragment gwintu na zdjęciu wygląda dobrze ale ciężko ocenić całość, szczególnie bez dotknięcia się na żywo. Zmierz głębokość gwintu w ramie i na tym nowym suporcie. Zmierz go w ogóle, bo może dostałeś jakiś całkiem niedorobiony - w dzisiejszych czasach wszystko się może zdarzyć...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie. Rama stalowa z 94' standard włoski. Chciałem zmienić klasyczne miseczki i łożyska na wkład bb-un26 ale wkład dało wkręcić się tylko do połowy. Nie miałem już sił mierzyć suwmiarka wewnętrzna średnice mufy i średnice miski, gwint ... Chcąc nie chcąc pozostałem przy klasyce... Na szczęście bb-un26 kupiony przez sklep internetowy więc przyjęli zwrot :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na głębokość przede wszystkim. Przypuszczam że właśnie w tym momencie doszło do jakiegoś naruszenia gwintu, ale ze względu na to, że miseczki miały większą "tolerancję" wymiaru niż sam wkładu, którego wymiary były dosłownie "na styk" to dawały wkręcić się. Co ciekawe, jako że mam standard włoski czyli te same gwinty z obu stron mufy, gdy próbowałem wkręcić wkład z drugiej strony to nie wszedł nawet na głębokość jednego zwoju.Mam ramę stalową, przez tyle lat na mufę działają różne siły i naprężenia, rower też jeździł zimą, wiadomo, stal może zmieniać się w tym wielkość pod wpływem temperatury, dopuszczam możliwość że z czasem zaszły odkształcenia, natomiast po tej jednej stronie ewidentnie gwint musi być naruszony. Sam wkład miał miseczkę stalową plus ta "nakrętka" z drugiej strony plastikowa, gdyby były plastikowe z obu stron to nie byłoby kłopotu, bo plastik siłą bo siłą ale wkręciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o średnicę to podejrzewam, różnicę ISO vs BSA :) . Dalej nazywamy ten suport "angielskim" ale oryginalne BSA miało 1,370"x24TPI a znornalizowane na nowo w pewnym momencie ISO ma 1,375"x24TPI. Teoretycznie są zamienne ale jak widać, a stara rama była na pewno wykonana według starej normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...