Skocz do zawartości

[Koncern] Shimano what You're doin' shimano shtaaaap!


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Dokręcone do oporu dość silno, oczywiście żeby nie ukręcić. 596 nie lały przez kilka lat, te leją od nowości :) ciągle jest wilgotna okolica odpowietrznika i jak naciśnie się tą gumeczkę ochronną to sączy się olej. A panowie nie mają nic do powiedzenia o Zee?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Mi 596 tez się pocił dość mocno na odpowietrzniku. Ostatnio Wymieniałem z wyglądu jak nowy zacisk 9000. I nie był norweski, był ze Szwajcarii. No poszczany aż milo. Klamka tez taka jakaś mokrawa ... Założyłem zacisk 8000, zalałem i co ... miękka klamka jak psi dong. Próbuje to odpowietrzyć, nic ... Zacisnąłem klamkę paskiem, bo już była 19 i pora do domu, żeby sprawdzić czy klamka tez popuści. Nie popuściła ale stwardniała i już hebel był ok.

Teraz pytanie za miljun ... Czemu klamka sie zrobiła normalna :D klamki to wersja bez serva.

Wracając do pytania o 4 tłokowce. Nie spotkałem się cieknącym, ale prędzej bym pytał na emtb.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@Puklus co możesz powiedzieć o połączeniu ST-RS685 + BR-RS785? Widziałem w temacie info o jednym takim połączeniu które padło po 3 miesiącach, ale to było sprzed roku. Przechodzi przez Twoje ręce natomiast tyle tego, że może będziesz mógł powiedzieć czy warto, czy jednak są w jakiś sposób do kitu np. przez jakieś wady konstrukcyjne? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
2 godziny temu, lukasamd napisał:

przez jakieś wady konstrukcyjne?

Nic mi o tym nie wiadomo, to manetka ultegry o ile dobrze kojarzę. 11sp od shimano działa całkiem spoko. Zacisk 785 to także ultera ... 1 generacji hydrauliki w shimano, można by powiedzieć. 

Wady ... hmmm no w manetkach lubią sie rwać linki przy główce, wiec trzeba to zmieniać częściej niż w poprzednich seriach

zacisk jak to shimano na dzień dobry rozebrać i nasmarować i powinien działać bezawaryjnie.

Innych dziwnych wad nie widzę. Ten zestaw ma pracować na przewodzie bh59, ale ja bym mu tam dał 90, klamki będą twardsze. Shimano dzwoniło ze nie wolno dawać 90 bo to tragedia i że urwie ci nowe, poi czym w serii 8000 dali  bh90 :D

2 godziny temu, lukasamd napisał:

Widziałem w temacie info o jednym takim połączeniu które padło po 3 miesiącach,

Pytanie czemu padło i co padło. W zacisku standardowo mogą sie skruszyć tłoki, może pocieknąć. Ale generalnie nie ma lepszych siłowo i modulacyjnie hamulców .... tak mi sie zdaje, chodzi mi o shimano, nie ten konkretny set. Warto dodać ze skruszony tłok ceramiczny mozna zastapic czarnym z innego zacisku np 315 :devil: 

Uszczelki natomiast sie róznią ... te od ceramików sa inne, grubsze mimo ze na ta samą średnice tłoka. robiłem test i w jednym z xt785 dałem zwykła uszczelkę z 315 ... działało. Nie wiew tylko jak długo by to działało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki offtopic odnośnie jakości Shimano.

Przez 19tyś km używałem przerzutki XT 780 z 2012r. Kilka razy zmieliła patyki. Dwa razy zgięty hak po jakiś wypadkach. Jednak cały czas działała zadawalająco - bez wiekszych luzów. W zeszłym roku zmieliła znowu gałęzie i niestety peķł wózek, więc postanowiłem wymienić na nową, bo nie chciało mi się reanimować.

Kupiłem XT 781. Po 4 tys przebiegu jestem w szoku. Pantograf ma luz jak diabli. Oś obrotu wózka ma taki luz, że głowa mała. Działa to na razie dobrze, ale ręce opadją. Wózek ma taki luz, że pomimo prostego haka, wózek idzie pod mocnym kątem w stosunku do kasety... porażka. 

P.S. Odnośnie hamulców to moje BR 446 z 2012 pomimo 23 tyś przebiegu (też zimą) działają znakomicie. Tylko raz olej wymieniałem przy przebiegu 5 tyś i nic z nimi nie robiłem od tego czasu. Tłoczki równo pracują. Nie zapowietrzyły się. Tylko klocki wymieniam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja naprawdę jestem załamany. Na szczęście nie wyrzuciłem starej przerzutki 780. Jest obita ze wszystkich stron, ze śladami po werżnięciu się łańcucha. Jednym słowem wygląda jak śmieć, ale luzy ledwie co wyczuwalne (dziś sprawdzałem w ręku). Chyba wymienię wózek w tej starej 780 i zamontuję.

 Aż  pusty śmiech mnie ogarnia, że nowa 781 po 4 tyś ma taki luz jakiego 780 nie złapała przez 19tyś km katowania i po kilku wypadkach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Niestety takich czasów dożyliśmy, ze nasz własny konsumpcjonizm nas zniszczył. Jakość spada, ceny rosną, a ty głupi się ciesz ze masz.

Ale to nie tylko rowery ... Samochody to samo, sprzęt komputerowy, to samo, nawet ubrania i inne dziedziny życia, to samo. Pozostaje tylko dzielić się doświadczeniami, które poszczególne modele różnych rzeczy są ok, a które nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Puklus napisał:

 

Ale to nie tylko rowery ... Samochody to samo.

Z tymi samochodami to nie do końca prawda i gotów byłbym trochę podyskutować na ten temat, ale to nie to forum. 

Dla mnie smutne jest, że sprzęt jest coraz ładniejszy, z wieloma nowymi bajerami i mozliwosciami, ale wykonanie nie pozwala się tym w pełni cieszyć dłuższy czas...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sabarolus, zgadza sie, to nie to forum, ale to prawda. Wszedzie szukaja oszczednosci, lacznie z markami premium. Cwierc wieku robie w automotive- rozne firmy i wszedzie to widze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pracuje przy maszynach w spożywce dla renomowanych marek niemieckich, które mają ponad pół wieku doświadczenia w tym co robią. Też to widać, gdy porównuje się maszynę sprzed 30 lat, a obecną. Pytanie tyllko, na ile jest to zamierzone działanie, a na ile nieudolność fabryki przy kontroli jakości lub pomyłki poddostawców (afera ze stopami aluminium itp sprawy).

 

P.S. Jakby mi XTR DI2 po 700km złapał luzy to bym chyba z karnistem benzyny i pochodnią udał się do Japonii :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ma swój początek w 1924r. Poczytajcie o Phoebus S.A. albo Phoebus Cartel. Japończycy późno zaczęli (bo w tamtych latach mieli generalnie wielkie problemy z utrzymaniem jakości a do późnych lat 60 produkty made in japan były kojarzone z najgorszą tandetą) ale bardzo szybko nadrabiają straty (np. kobe steel) ,)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Przyczyny są różne w różnych przypadkach. W shimano ceramika zaczęła pękać częściej niz kiedyś ... chęć oszczędzenia na materiałach ? inna receptura ? może lepsze właściwości ale zarazem gorsze ... nie wiem. Zaciski ciekną. Każdy myślał ze to uszczelki z doopy a to taki wuj. Uszczelki są ok. Zaciski korodują od środka. W oleju, nieźle nie ? :D 

Były problemy z np hamulcami 315, 4050 ze działa ok ale kocki jak odbija co cofają sie coraz mniej coraz mniej, az ostatecznie cofają sie ułamki milimetra ... myślałem ze winne uszczelki/tłoki .... taki wuj, klamka jest winna. 

Jak by nie było, widać zauważalny spadek jakości

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 15.07.2018 o 22:52, Kowal1986 napisał:

Ja naprawdę jestem załamany. Na szczęście nie wyrzuciłem starej przerzutki 780. Jest obita ze wszystkich stron, ze śladami po werżnięciu się łańcucha. Jednym słowem wygląda jak śmieć, ale luzy ledwie co wyczuwalne (dziś sprawdzałem w ręku). Chyba wymienię wózek w tej starej 780 i zamontuję.

 Aż  pusty śmiech mnie ogarnia, że nowa 781 po 4 tyś ma taki luz jakiego 780 nie złapała przez 19tyś km katowania i po kilku wypadkach...

Wracając do mojego przypadku, to chociaż Shimano stanęło na wysokości zadania. Uznali moja reklamację, którą złożyłem z tytuły ukrytej wady fabrycznej. Mam nadzieję, na zwrot środków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć,
w związku z niesamowitą uciążliwością Elixirów 5 SL w moim 29erze szukam nowych hamulców. Zwykle jeżdżę po płaskim, ale zdarza mi się wybrać czasem na XC w góry. Zapoznawszy się pokrótce z tematem, zmartwiłem się doniesieniami o jakości Shimano. Które wybrać? 

Altus BR-M315 (~165 zł) - wersja cebula, ale jeśli hamują, a i tak mają paść? 
Deore BR-M6000 (~435 zł)
SLX BR-M7000 (~575 zł) - absolutny max, na co mogę się szarpnąć, ale z przekonaniem, że nie sprawią kłopotów.

Rower trzymam w pozycji pionowej - czy to ma wpływ na zapowietrzanie się hamulców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zmieniałem olej w prawie rocznych M8000. 5500km, jazda raczej dynamiczna i czasem hamowania mocne. Miałem bardzo lekkie wrażenie, że klamki po 3-4 naciśnięciach troszkę twardnieją, stąd decyzja o zmianie oleju z odpowietrzeniem.

 

Robota łącznie na godzinkę, bardzo przyjemnie temat ogarnąłem. Co mnie zdziwiło to czarny osad w oleju, po przeciśnięciu nowego oleju w układ w lejku ten stary wychodził takimi "dymkami" czarny jak atrament. Efekt jest taki, że poza samopoczuciem, że jest zalany świeżym olejem - zniknęło całkiem to uczucie, że klamka robi się ciut twardsza po kilku naciśnięciach. Ale mocy nie nabrały, działanie jest takie samo - znaczy się świetne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam przez ostatnie 8Kkm jeżdżę na m315 hamują wprost proporcjonalnie do siły nacisku klamki, czyli pełna modulacja :)  i działają super. Chodzą cichutko, hamuje się "miękko", żadnych problemów. Jak się kiedyś zepsują to i strata niewielka. Odkąd zrezygnowałem z wyższych modeli mam spokojną głowę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...